Gigantyczne akwaria staną w Palmiarni w Gliwicach...

  Gigantyczne akwaria staną w Palmiarni w Gliwicach [WIZUALIZACJE]

  Joanna Heler

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  wizualizacja
  1/5
  przejdź do galerii

  wizualizacja ©mat. prasowe

  Egzotyczne okazy ryb nieomal na wyciągnięcie ręki, na dodatek w akwariach zaprojektowanych tak, by jak najbardziej przypominały naturalne środowisko ich mieszkańców. Już w przyszłym roku Palmiarnia Miejska, obok prezentacji roślin z najdalszych krańców świata pokaże także unikalny, podwodny świat. A wszystko to multimedialnej i interaktywnej formie.
  Pomysł, by "miejskie tropiki" miały także swój wodny świat nie jest nowy. Teraz powrócono do koncepcji sprzed ponad 20 lat. Wtedy był pomysł, by rybki pływały w niewielkich akwariach. W Gliwicach zamieszkają teraz w potężnych zbiornikach, które zajmą dwa pawilony. Jest już wyłoniony wykonawca tej wartej 3,6 mln zł inwestycji.

  - Prace rozpoczną się w kwietniu tego roku, a zakończą jesienią przyszłego roku - mówi Iwona Kokowicz, rzecznik Miejskiego Zarządu Usług Komunalnych.

  - Pierwszy z pawilonów będzie miał półokrągły kształt. Dzięki temu będziemy mieli wrażenie, że jesteśmy w samym środku podwodnego świata. Akwaria, które się tu znajdą pomieszczą od 10 do 12 tys. litrów wody. Zamieszkają w nich okazy z rzek Azji Południowo-Wschodniej, jeziora Tanganika oraz typowo polskiej rzeki. Gigantyczne akwarium wypełnione 57 tys. litrami wody stanie w drugim pawilonie. Będą w nim pływać największe okazy ryb z Amazonii, w tym osiągające arapaimy, które w swym naturalnym środowisku osiągają trzy metry.

  Pawilony wraz z akwariami zostaną skonstruowane tak, jak obecnie projektuje się tego typu obiekty. Będzie więc można wejść w tunel, dzięki czemu woda otoczy nas z boku. Życie ryb podglądniemy także dzięki obrazowi przesyłanemu za pomocą kamer. Funkcję edukacyjną spełnią monitory LCD.

  Tu będą wyświetlane informacje o naturalnym środowisku nowych mieszkańców oraz o nich samych.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama