Śląskie: Straż miejska z ujednoliconym wyglądem?

  Śląskie: Straż miejska z ujednoliconym wyglądem?

  Karol Świerkot

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Śląskie: Straż miejska z ujednoliconym wyglądem?
  1/23
  przejdź do galerii
  Wielkie zmiany czekają strażników miejskich w całym kraju. Ich samochodów już nikt nie pomyli z innymi służbami. Jednakowe dla wszystkich mają być także mundury!
  W Katowicach są niebieskie, w Częstochowie ciemnogranatowe, a np. w Piekarach Śląskich srebrne. Samochody straży miejskiej bo o nich mowa, niemal w każdym mieście w Polsce mają inny kolor i oznakowanie. To ma się jednak wkrótce zmienić.

  Strażnicy złożyli w ministerstwie własny projekt ujednolicenia barw i oznakowania swoich pojazdów na terenie całego kraju.

  - Obecnie panuje całkowita samowola.
  Byłem nawet świadkiem sytuacji, że mylono nas z karetkami pogotowia ratunkowego albo gazowego bo samochody strażników były np. czerwone - mówi Andrzej Cieżyński, współautor projektu i komendant straży Miejskiej w Komornikach.

  - Mieszkańcy innych miast często mają problemy z rozpoznaniem samochodów straży miejskiej. Po zmianach w każdym zakątku Polski nasze samochody będą mieć takie same barwy i oznakowanie - tłumaczy Artur Hołubiczko, Prefekt Krajowej Rady Komendantów Straży Miejskich i Gminnych oraz komendant Straży Miejskiej w Częstochowie.

  Prace nad zmianami, obecnie utknęły w ministerstwie infrastruktury, które chce poddać projekt pod konsultacje społeczne. Od ponad 10 lat strażnicy mają już ujednolicone mundury. Mimo to, w każdym mieście wyglądają trochę inaczej. Z czego to wynika? - Mamy kilka typów umundurowania, to który się zakłada zależy od warunków atmosferycznych. Dlatego w jednej miejscowości funkcjonariusz może być w swetrze, a w innej w kurtce, jednak kolorystyka i detale muszą być jednolite - wyjaśnia Artur Hołubiczko.

  Mundury mają często różne odcienie, ustawowego koloru granatowego.

  - Może być on trochę jaśniejszy , albo ciemniejszy, dużo zależy od materiału jaki zostanie wykorzystany przez fabrykę, która szyje mundur i od samej fabryki. - wyjaśnia Hołubiczko.

  Jest to spowodowane tymże każda komenda straży miejskiej w przeciwieństwie do policji zamawia mundury indywidualnie, przez co są szyte często przez różne firmy.

  W latach 90 -tych w umundurowaniu strażników panowała pełna dowolność, zdarzały się nawet czapki na wzór amerykańskich szeryfów. Jednak rozporządzeniem z 1997 roku ta dowolność została mocno ograniczona, przez co dziś widujemy funkcjonariuszy straży miejskiej ubranych według z góry ustalonych wzorów.

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kolejny przekret!

   ! (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 32 / 20

   I znowu ostre kręcenie lodów!
   W USA co miasto, co stan policja ma swoje umundurowanie i nikomu to nie przeszkadza.
   Ciekawe który krewny królika zrobi na tym interes życia?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Mundury

   AsTeRiX1986 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 43 / 30

   jak to kto ? podatnicy zapłacą :)

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   s

   s (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 30 / 14

   a kto za to zapłaci ?!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama