Katowice: Solidarność znów w Wojewódzkiej Komisji Dialogu...

  Katowice: Solidarność znów w Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Po raz pierwszy od ponad półtora roku przedstawiciele Solidarności uczestniczyli we wtorek w posiedzeniu Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego (WKDS) w woj. śląskim. Zgodnie z ich wnioskiem tematem obrad było ubóstwo i wykluczenie społeczne.
  Przedstawiciele Solidarności zrezygnowali z udziału w pracach Komisji w lipcu 2009 r. protestując - jak mówili - przeciw niemocy tego gremium w rozwiązywaniu ważnych problemów oraz łamaniu zasad partnerstwa i dialogu społecznego.

  Jako jeden z powodów ówczesny lider śląsko-dąbrowskiej Solidarności Piotr Duda wskazywał postawę ówczesnego marszałka woj. śląskiego Bogusława Śmigielskiego, który nie powoływał związkowych przedstawicieli do społecznych gremiów, zajmujących się m.in. zatrudnieniem i sprawami społecznymi.

  Z udziału w WKDS wycofali się wówczas przedstawiciele Solidarności z regionu śląsko-dąbrowskiego oraz z Częstochowy i Podbeskidzia. Podczas wtorkowej sesji Komisji, z udziałem m.in. reprezentantów nowego zarządu woj. śląskiego, szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz został formalnie mianowany członkiem Komisji - w miejsce Dudy.

  Wtorkowe posiedzenie zostało zwołane na wniosek szefa regionu Podbeskidzie Solidarności Marcina Tyrmy, wobec - jak wskazywali związkowcy - poszerzania się sfery ubóstwa w społeczeństwie i pomijania tego tematu przez elity polityczne. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele ośrodków regionalnych pomocy społecznej i urzędów pracy, którzy m.in. prezentowali aktualne dane dotyczące liczb osób korzystających z pomocy i bezrobotnych.

  Socjolog z Uniwersytetu Śląskiego, prof. Wojciech Świątkiewicz, postulował reaktywację działającej przed reformą administracyjną w woj. katowickim Rady do Spraw Rodziny. Jego zdaniem, była to dobra płaszczyzna współpracy i dialogu, a także instrument polityki społecznej opartej na analizie procesów ubóstwa i wykluczenia w tej komórce społeczeństwa.

  Na wniosek Kolorza wtorkowe posiedzenie nie zostało formalnie zakończone - podczas kolejnego spotkania przedstawiciele urzędów pracy mają m.in. poinformować o planach wydatkowania tegorocznych ograniczonych w stosunku do poprzedniego roku środków na Fundusz Pracy.

  Dyskusja ma również dotyczyć kwestii kryteriów dochodowych uprawniającego do otrzymywania pomocy socjalnej, która przez ostatnie pięć lat nie zmieniła się, przez co jej realna wartość spadła. Członkowie WKDS przedyskutują też ewentualne kompetencje i cele reaktywowanej Rady ds. Rodziny.

  WKDS to działający przy wojewodzie śląskim regionalny odpowiednik komisji trójstronnej. W skład Komisji wchodzą m.in. przedstawiciele administracji publicznej, pracodawców, związkowców i ważnych regionalnych instytucji. Forum ma służyć m.in. rozwiązywaniu problemów społecznych. PAP

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama