Znów donos na Kompanię Węglową. Tym razem skarży się...

  Znów donos na Kompanię Węglową. Tym razem skarży się Bogdanka

  MIW

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Znów donos na Kompanię Węglową. Tym razem skarży się Bogdanka

  ©Wikimedia commons

  Nie widać końca podjazdowej wojenki między górniczymi spółkami. Lubelska „Bogdanka” wystąpiła właśnie do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o wszczęcie postępowania w sprawie – jak to ujęto - „stosowania przez Kompanię Węglową niedozwolonych praktyk rynkowych ograniczających konkurencję”.
  Znów donos na Kompanię Węglową. Tym razem skarży się Bogdanka

  ©Wikimedia commons

  Zdaniem przedstawicieli „Bogdanki” KW sprzedaje węgiel poniżej kosztów jego wydobycia i tym samym narusza przepisy dotyczące ochrony konkurencji, jak również kwalifikują się jako czyny nieuczciwej konkurencji.

  - Działania prowadzone przez KW SA kierowane są bezpośrednio do odbiorów LW Bogdanka SA, którym – jak wynika m.in. z danych prezentowanych przez Agencję Rozwoju Przemysłu – oferowane są ceny znacząco niższe niż ceny dla innych klientów KW SA.
  Zróżnicowanie to nie jest związane ani z jakością węgla ani też z innymi warunkami umownymi dostaw. Działania te w naszej opinii mają na celu wykluczenie lub ograniczenie działania LW Bogdanka S.A. na rynku – stwierdza w przesłanym nam komunikacie Zbigniew Stopa, prezes Lubelskiego Węgla. Jak dodaje skutkiem taka sytuacja zmusiła „Bogdankę” do ograniczenia produkcji, a w efekcie także ograniczenia zatrudnienia.

  - Obecna sytuacja na rynku węgla, wyniszczająca dla graczy działających na zasadach rynkowych, może okazać się katastrofalna w skutkach dla całej branży – ostrzega Stopa. Jego zdaniem zejście z cenami przez KW było możliwe tylko dlatego, że spółka oczekuje na „dotacje do cen węgla”, co należy w tym momencie uznać za pomoc publiczną.

  - Pomoc publiczną stanowi również odroczenie zaległości podatkowych czy zaległości wobec ZUS, a także inne formy niezatwierdzonego wsparcia przez państwo, o ile wsparcie takie nie spełnia określonych kryteriów. Wsparcie udzielane KW SA musiałoby zostać uznane za dopuszczalne przez Komisję Europejską, a naszym zdaniem – z punktu widzenia przepisów unijnych – trudno znaleźć uzasadnienie dla takiego rozstrzygnięcia – dodaje Zbigniew Stopa.


  *Tragedia na drodze. Kierowca busa wjechał w rowerzystów. Matka i dziecko nie żyją
  *Tak wygląda certyfikowany dom pasywny w Bielsku-Białej. Ogrzewanie to tylko 400 zł rocznie
  *Przepisy drogowe od 18 maja 2015: 50 km/h + odebranie prawa jazdy
  *Ostatnia tona węgla w Sosnowcu. Górnicy żegnają kopalnię Kazimierz-Juliusz ZDJĘCIA + WIDEO
  *Śląsk Plus. Górny Śląsk jest piękny ZDJĘCIA INTERAKTYWNE

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama