Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Boże Ciało w Zagłębiu inne niż w innych regionach?

TOS
Boże Ciało
Boże Ciało Jacek Babicz / Polskapresse
W czwartek Kościół katolicki świętuje Boże Ciało. Tego dnia w parafiach w całej Polsce odbywają się tradycyjne procesje do czterech ołtarzy eucharystycznych. Tak będzie również w Zagłębiu. Czy obchody tego święta w Sosnowcu czy w Dąbrowie Górniczej różnią się od tych, które znamy z innych części Polski?

Diecezja sosnowiecka, do której należy Zagłębie, w statystykach jest jedną z tych, w których w corocznych badaniach notuje się najniższą frekwencję podczas niedzielnej mszy świętej. Z drugiej jednak strony mówi się, że Boże Ciało i Wielka Sobota to te dni, kiedy najwięcej osób udaje się do kościołów.

Zwykło się uważać, że niska frekwencja w kościołach w Zagłębiu to efekt wciąż żywych lewicowych tradycji tzw. Czerwonego Zagłębia, w poprzednim ustroju utożsamianych z ideami komunistycznymi, a tak naprawdę z dawną PPS. Wydaje się jednak, że wpływ na to ma również powojenny napływ siły roboczej do kopalń i hut regionu z budową Huty Katowice na czele. Przyjezdni nie zawsze utożsamiali się z nowym miejscem zamieszkania i automatycznie nową parafią uznając je za rzecz przejściową, większe związki czując z tą w swych rodzinnych stronach. Z drugiej jednak strony, na nowych osiedlach powstawały też nowe kościoły, które nie są w niedziele puste.

Procesje z okazji Bożego Ciała odbywać się będą w czwartek niemal w każdej zagłębiowskiej parafii. Na pewno widać różnice w ich celebrowaniu na terenach wiejskich i miejskich. Czy ktoś wybierze się dziś na procesję? To zależy tylko od niego.

Zagłębie w czasach, kiedy w burzliwy sposób rodził się tutaj przemysł, stało się prawdziwym tyglem narodowościowym i wyznaniowym. Obok siebie mieszkali tutaj katolicy, prawosławni, ewangelicy i Żydzi. Przed I wojną światową katolicy maszerowali w procesjach z okazji Bożego Ciała, a prawosławni w styczniu z cerkwi nad Przemszę podczas Jordanu. Ani jeden, ani drugi widok nikogo nie dziwił. W historii nie zachowały się wzmianki o konfliktach na tle religijnym. W 1938 roku duchowni katoliccy protestowali nawet przeciwko wyburzeniu jednej z cerkwi prawosławnych.

Wspólna egzystencja obok siebie kilku wyznań nauczyła Zagłębiaków względnej tolerancji. Ci, którzy mają takie życzenie, pójdą na procesję w dniu święta Bożego Ciała. Ci, którzy mają inne poglądy wciąż chodzą na przykład na pochody pierwszomajowe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!