Boże Ciało w Zagłębiu inne niż w innych regionach?

  Boże Ciało w Zagłębiu inne niż w innych regionach?

  TOS

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Boże Ciało

  Boże Ciało ©Jacek Babicz / Polskapresse

  W czwartek Kościół katolicki świętuje Boże Ciało. Tego dnia w parafiach w całej Polsce odbywają się tradycyjne procesje do czterech ołtarzy eucharystycznych. Tak będzie również w Zagłębiu. Czy obchody tego święta w Sosnowcu czy w Dąbrowie Górniczej różnią się od tych, które znamy z innych części Polski?
  Boże Ciało

  Boże Ciało ©Jacek Babicz / Polskapresse

  Diecezja sosnowiecka, do której należy Zagłębie, w statystykach jest jedną z tych, w których w corocznych badaniach notuje się najniższą frekwencję podczas niedzielnej mszy świętej. Z drugiej jednak strony mówi się, że Boże Ciało i Wielka Sobota to te dni, kiedy najwięcej osób udaje się do kościołów.

  Zwykło się uważać, że niska frekwencja w kościołach w Zagłębiu to efekt wciąż żywych lewicowych tradycji tzw.
  Czerwonego Zagłębia, w poprzednim ustroju utożsamianych z ideami komunistycznymi, a tak naprawdę z dawną PPS. Wydaje się jednak, że wpływ na to ma również powojenny napływ siły roboczej do kopalń i hut regionu z budową Huty Katowice na czele. Przyjezdni nie zawsze utożsamiali się z nowym miejscem zamieszkania i automatycznie nową parafią uznając je za rzecz przejściową, większe związki czując z tą w swych rodzinnych stronach. Z drugiej jednak strony, na nowych osiedlach powstawały też nowe kościoły, które nie są w niedziele puste.

  Procesje z okazji Bożego Ciała odbywać się będą w czwartek niemal w każdej zagłębiowskiej parafii. Na pewno widać różnice w ich celebrowaniu na terenach wiejskich i miejskich. Czy ktoś wybierze się dziś na procesję? To zależy tylko od niego.

  Zagłębie w czasach, kiedy w burzliwy sposób rodził się tutaj przemysł, stało się prawdziwym tyglem narodowościowym i wyznaniowym. Obok siebie mieszkali tutaj katolicy, prawosławni, ewangelicy i Żydzi. Przed I wojną światową katolicy maszerowali w procesjach z okazji Bożego Ciała, a prawosławni w styczniu z cerkwi nad Przemszę podczas Jordanu. Ani jeden, ani drugi widok nikogo nie dziwił. W historii nie zachowały się wzmianki o konfliktach na tle religijnym. W 1938 roku duchowni katoliccy protestowali nawet przeciwko wyburzeniu jednej z cerkwi prawosławnych.

  Wspólna egzystencja obok siebie kilku wyznań nauczyła Zagłębiaków względnej tolerancji. Ci, którzy mają takie życzenie, pójdą na procesję w dniu święta Bożego Ciała. Ci, którzy mają inne poglądy wciąż chodzą na przykład na pochody pierwszomajowe.

  Obchody święta Bożego Ciała w Sosnowcu czy Dąbrowie Górniczej nie różnią się w żaden sposób od tych znanych z całej Polski. I zapewne jak zawsze, w czwartkowych procesjach weźmie udział wielu Zagłębiaków.


  *Tragedia na drodze. Kierowca busa wjechał w rowerzystów. Matka i dziecko nie żyją
  *Tak wygląda certyfikowany dom pasywny w Bielsku-Białej. Ogrzewanie to tylko 400 zł rocznie
  *Przepisy drogowe od 18 maja 2015: 50 km/h + odebranie prawa jazdy
  *Ostatnia tona węgla w Sosnowcu. Górnicy żegnają kopalnię Kazimierz-Juliusz ZDJĘCIA + WIDEO
  *Śląsk Plus. Górny Śląsk jest piękny ZDJĘCIA INTERAKTYWNE

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Tam jest wszystko inne...

   ale jaja (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Ostatnio zadano mi pytanie: jak po chońsku nazywa się ch.j? - czan, a wielki ch.j? -sosnowiczan...

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama