Ekstraklasa: Piast Gliwice - Cracovia 0:3. Pożegnanie Wilczka [RELACJA, OPINIE]

TOK
W marcu Piast przegrał w Krakowie 1:3.
W marcu Piast przegrał w Krakowie 1:3. Wojciech Matusik / Polskapresse Gazeta Krakowska
W meczu ostatniej kolejki grupy spadkowej ekstraklasy Piast Gliwice przegrał z Cracovią 0:3 (0:1). Bramki strzelili Bartosz Sobotka (14), Erik Jendrisek (71) i Dariusz Zjawiński (73-głową).

Między słupkami bramki Cracovii pierwszy raz zagrał Krystian Stępniowski (Krzysztof Pilarz ma kontuzję). W Piaście zadebiutował 17-letni Patryk Dziczek, który wyszedł w podstawowym składzie.

Z powodu kontuzji nie zagrał Kamil Wilczek. Lider strzelców w maju został wybrany piłkarzem miesiąca ekstraklasy – przed piątkowym spotkaniem odebrał nagrodę i pożegnał się z kibicami rozdając autografy i pozując do zdjęć.

– Odchodzę z Piasta. Na razie za wcześnie mówić gdzie, ale bliżej mi do klubu z zagranicy niż polskiego – powiedział zawodnik przed kamerą stacji Canal+.

Cracovia zaczęła z animuszem i mogła do przerwy prowadzić wyżej niż 1:0. Bartosz Kapustka w 5. minucie przegrał pojedynek z bramkarzem Jakubem Szmatułą, ale później popisał się pięknym strzałem w okienko, po podaniu od Dariusza Zjawińskiego.

W przerwie w szatni Piasta musiało być głośno. Efekt – Bartosz Szeliga w 51. strzelił w poprzeczkę.
Mimo przewagi gliwiczanie dostali dwa ciosy w dwie minuty.

Najpierw Zjawiński popisał się prostopadłym podaniem i Erik Jendrisek wygrał pojedynek z bramkarzem. Potem, po rzucie rożnym odbitą od obrońcy piłkę Zjawiński z bliska skierował głową do bramki.

W 85. minucie Csaba Horvath niecelnie główkował z kilku metrów marnując okazję na honorowego gola.

Piast zajął 12. miejsce, a Cracovia wygrała grupę spadkową - 9. pozycja.

OPINIE

Trener Cracovii, Jacek Zieliński

Mamy za sobą ostatni mecz w tym sezonie. Cieszymy się bardzo z tego zwycięstwa. Kolejnego okazałego w tym sezonie. Gratulacje należą się dla chłopaków, bo stanęli na wysokości zadania. Pomimo wielu problemów kadrowych dali radę pewnie zwyciężyć – rozpoczął Jacek Zieliński.

W drugiej połowie daliśmy przez pierwsze piętnaście minut pograć gospodarzom, którzy stworzyli sobie kilka groźnych sytuacji.

Chciałem wprowadzić młodych zawodników już znacznie wcześniej, ale początek drugiej połowy trochę pokrzyżował nam plany. Jestem przekonany, że przed tymi młodymi chłopakami jest świetlana przyszłość.

Prosto po przyjeździe rozjeżdżamy się na urlopy i spotykamy się za dwa tygodnie, żeby rozpocząć treningi i walczyć o jak najwyższe cele w kolejny sezonie ekstraklasy.

Trener Piasta, Radoslav Latal

- Podsumowanie tego meczu nie jest dla mnie łatwe, bo w pierwszej połowie kompletnie nie mieliśmy sił. Po wyjeździe do Bydgoszczy piłkarze jakby zgubili formę. Ponadto kontuzje też nie ułatwiały zadania. Chcieliśmy grać z kontrataków, ale zabrakło w tym agresji.

- Szansę otrzymał Patryk Dziczek i był to dla niego naprawdę trudny mecz. Ale wydaje mi się, że Piast może na niego liczyć w przyszłości, bo to bardzo obiecujący piłkarz.

- Jeszcze nie rozmawiałem z działaczami. Przyjęliśmy, że o kontraktach będziemy dyskutować po zakończeniu sezonu. Ale w najbliższych dniach podejmiemy temat.

- Dla nas początek był bardzo trudny. Dostałem co prawda na początek czternaście dni przerwy na przygotowanie zespołu, ale ogólnie mogę podsumować, że - poza meczami z Górnikiem Łęczna i Koroną Kielce - graliśmy dobre spotkania i mogę być z nich zadowolony. Źródło: www.piast-gliwice.eu

Piast Gliwice - Cracovia 0:3 (0:1)

0:1 Bartosz Sobotka (14), 0:2 Erik Jendrisek (71), 0:3 Dariusz Zjawiński (73-głową)

Piast: Szmatuła – Mokwa, Hebert, Osyra, Klepczyński (79. Kędziora) – Hanzel, Martinez (46. Podgórski), Dziczek (46. Moskwik), Horvath, Badia – Szeliga

Cracovia: Stępniowski – Deleu, Polczak, Rymaniak, Jaroszyński – Jendrisek (78. Wdowiak), Budziński, Dąbrowski, , Kapustka (66. Cetnarski), Dialiba – Zjawiński (75. Szewczyk)

Żółta kartka: Horvath

Sędziował: Paweł Gil (Lublin)

Widzów: 4774

Piast - Cracovia LIVE, ONLINE, TRANSMISJA TV:

Kamil Wilczek ma kontuzję stawu skokowego i na pewno nie zagra w dzisiejszym meczu. Lider strzelców ekstraklasy wyjdzie jednak na murawę, aby odebrać nagrodę.

- Odchodzą z Piasta. to już przesądzone. Za wcześnie mówić, gdzie zagram, ale bliżej mi za granicę niż do polskiego klubu - powiedział.

W maju - w głosowaniu kapitanów drużyn ekstraklasy oraz internautów - Wilczek został wybrany piłkarzem miesiąca. To już drugie tego typu wyróżnienie dla napastnika Piasta w tym sezonie. Wcześniej Wilczka wybrano w listopadzie. Napastnik nie przedłużył kontraktu z gliwickim klubem, więc wszystko wskazuje na to, że odejdzie z Piasta.

W ekipie gospodarzy zabraknie też kontuzjowanych Konstantina Vassiljeva, Sasy Żivca, Radosława Murawskiego, Rubena Jurado, bramkarza Dobrivoja Rusova oraz prawdopodobnie Wojciecha Kędziory.

Vassiljev, Wilczek, Żivec i Jurado w czasie meczu odwiedzą sektor rodzinny.

Spotkanie z Cracovią jest "o pietruszkę", choć nie do końca. Gliwiczanie chcą zakończyć sezon na 10. miejscu, które obecnie zajmują. "Pasy" są na 9. pozycji i mają pięć punktów przewagi.

- Z Cracovią zagramy o premie. Rywal na pewno się przed nami nie położy. Zapowiada się zatem niezłe spotkanie - mówi bramkarz Piasta Jakub Szmatuła, cytowany przez katowicki Sport.

W rundzie podstawowej Piast wygrał u siebie z Cracovią 4:2 (9. kolejka) i przegrał w Krakowie 1:3 (24. kolejka).

Mecz Piast - Cracovia pokaże Kanał 38 (platforma NC+).

*Tragedia na drodze. Kierowca busa wjechał w rowerzystów. Matka i dziecko nie żyją
*Tak wygląda certyfikowany dom pasywny w Bielsku-Białej. Ogrzewanie to tylko 400 zł rocznie
*Przepisy drogowe od 18 maja 2015: 50 km/h + odebranie prawa jazdy
*Ostatnia tona węgla w Sosnowcu. Górnicy żegnają kopalnię Kazimierz-Juliusz ZDJĘCIA + WIDEO