Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stadionowe burdy, śląskie kluby, Zagłębie w kieleckim okręgu - przedwojenny futbol w Naszej Historii

Tomasz Szymczyk
"Nasza Historia" numer czerwcowy już do kupienia
"Nasza Historia" numer czerwcowy już do kupienia Dziennik Zachodni
Przedwojenna piłka nożna i przedwojenni kibole na łamach "Naszej Historii". Przed wojną śląski OZPN był jednym z najsilniejszych w Polsce. Chlubą był Ruch Hajduki.

Kibice na boisku i przerwany mecz? Tak bywało na śląskich i zagłębiowskich boiskach już przed drugą wojną światową. W czasie kilkuminutowej przerwy w grze "trzech niepoczytalnych uczestników przeskoczyło parkan otaczający boisko i już na bieżni zostali zatrzymani przez policję, która ich aresztowała" - to fragment relacji z rozegranego w lipcu 1939 roku meczu o wejście do ekstraklasy pomiędzy Śląskiem Świętochłowice a Unią Sosnowiec, zamieszczonej w "Przeglądzie Sportowym". Nie lepiej było w rewanżu w Sosnowcu, gdzie "po meczu publiczność wtargnęła na boisko". Interweniować musiała policja.

O tym, że stadionowe burdy i problemy z kibicami to problem, który bynajmniej nie pojawił się w ostatnich latach, piszemy na łamach miesięcznika "Nasza Historia", którego najnowszy, czerwcowy numer od kilku dni jest do kupienia w kioskach woj. śląskiego.

Piszemy tam m.in., że pierwsze kluby piłkarskie na terenie dzisiejszego województwa śląskiego zaczęły powstawać na początku XX stulecia. W dwudziestoleciu międzywojennym piłka nożna na Śląsku i w Zagłębiu była już sportem numer jeden i interesowała coraz więcej osób, które do tego, co działo się na boisku, podchodziły z wielkimi emocjami. Dodajmy, że najciekawsze spotkania obserwowało po kilka tysięcy widzów.

Warto wiedzieć, że w międzywojennej Polsce osobno toczyły się rozgrywki w województwie śląskim, a osobno w kieleckim, do którego należały Zagłębie i Częstochowa. Co ciekawe, podział na OZPN Katowice i Zagłębiowski OZPN, z krótką przerwą w latach pięćdziesiątych, prze-trwał aż do 1964 r.

Śląski OZPN w okresie międzywojennym był jednym z najsilniejszych w Polsce. Jednym z najsilniejszych w kraju klubów był Ruch Wielkie Hajduki, kilkukrotny mistrz Polski. W ekstraklasie grały także AKS Chorzów, 1.FC Katowice, Śląsk Świętochłowice i Dąb Katowice. Silną pozycję miały także Pogoń Katowice, Naprzód Lipiny, Czarni Chropaczów czy KS Chorzów. Od 1930 roku zespoły z województwa śląskiego rywalizowały w lidze śląskiej - najsilniejszych w kraju rozgrywkach wojewódzkich.

Zagłębiowskie piłkarstwo nie doczekało się swojego przedstawiciela w ekstraklasie. Do najsilniejszych klubów międzywojnia należały tu: Zagłębie Dąbrowa Górnicza, Unia Sosnowiec, CKS Czeladź czy Sarmacja Będzin.

W regionie istniało też sporo klubów żydowskich, wśród których najsilniejszą pozycję zdobył Hakoach Będzin. Najsilniejszy w tym okresie zespół regionu częstochowskiego to z kolei Brygada Częstochowa, która tylko przez gorszy bilans bramkowy przegrała w 1937 roku awans do ekstraklasy ze Śmigłym Wilno.

Drużyny z Zagłębia oraz Częstochowy i okolic w 1937 roku również utworzyły ligę okręgową.

Już w 1928 roku w Katowicach po raz pierwszy gościła piłkarska reprezentacja Polski. Na boisku na Muchowcu Polacy po bramkach Wawrzyńca Stalińskiego i Wacława Kuchara wygrali 2:1 ze Szwecją.

Więcej znajdziesz w miesięczniku "Nasza Historia".


*Tragedia na drodze. Kierowca busa wjechał w rowerzystów. Matka i dziecko nie żyją
*Tak wygląda certyfikowany dom pasywny w Bielsku-Białej. Ogrzewanie to tylko 400 zł rocznie
*Przepisy drogowe od 18 maja 2015: 50 km/h + odebranie prawa jazdy
*Ostatnia tona węgla w Sosnowcu. Górnicy żegnają kopalnię Kazimierz-Juliusz ZDJĘCIA + WIDEO
*Śląsk Plus. Górny Śląsk jest piękny ZDJĘCIA INTERAKTYWNE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Stadionowe burdy, śląskie kluby, Zagłębie w kieleckim okręgu - przedwojenny futbol w Naszej Historii - Dziennik Zachodni