Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Buzek: Samorządność to realna szansa na wspólnotę na poziomie europejskim

Redakcja
Jerzy Buzek
Jerzy Buzek Maciej Gapiński/Dziennik Zachodni
Z okazji 25. rocznicy przywrócenia samorządu lokalnego w Polsce Przewodniczący Europejskiego Komitetu Regionów (KR) Markku Markkula spotkał się 4 czerwca z europosłem Jerzym Buzkiem, przewodniczącym polskiej delegacji w KR-ze Markiem Woźniakiem oraz Slavo Radosevicem specjalnym doradcą Coriny Creţu, Komisarz UE ds. polityki regionalnej. Podczas konferencji polskich regionów i KR w Brukseli omówiono role samorządów lokalnych w Unii Europejskiej i podkreślono, jak ważna jest współpraca regionów i miast dla wzmocnienia całej Unii.

Według badania Eurobarometru przeprowadzonego jesienią 2014 blisko dziewięciu na dziesięciu Europejczyków jest związanych ze swoim miastem lub miejscowością. Polacy są na 4. pozycji, będąc jednym z najbardziej zżytych z regionem wśród 28 krajów UE. Niemniej jednak przywiązanie do jest znacznie niższe – średnia w UE to 45%, a wśród Polaków - 59%. Podobnie, średni poziom frekwencji wyborczej w UE w wyborach do Parlamentu Europejskiego stale maleje od 1979 roku. W Polsce jest każdorazowo prawie dwukrotnie niższa niż średnia w UE.

Decentralizacja może przywrócić zaufanie obywateli do UE

Jednak, z powodu trwającego kryzysu finansowego naznaczonego ograniczeniami budżetowymi, władze lokalne i regionalne w UE napotykają dwa główne wyzwania w zakresie decentralizacji fiskalnej. Po pierwsze, konkurencja podatkowa z administracją centralną wzrosła. Po drugie, współfinansowanie środków europejskich stało się coraz trudniejsze, zwłaszcza dla małych gmin. Stopień decentralizacji fiskalnej w Polsce wynosi 22%, nieco wyższy niż średnia w UE (18%). Istnieją samorządy, które mają bardzo niski poziom autonomii w ustalaniu stawek związanych z dochodami podatkowymi. Mimo że korzyści, które dostarcza decentralizacja regionalna nie są kwestionowane, sam proces nie jest jeszcze zakończony i należy go ulepszać w całej UE, zwłaszcza w przypadku decentralizacji fiskalnej.

W trakcie konferencji uczestnicy zgodzili się, że istnieje potrzeba kontynuowania decentralizacji finansowej oraz wzmocnienia regionów i miast przez zasadę wielopoziomowego sprawowania rządów. To może uczynić z nich prawdziwych partnerów przyczyniających się do wzrostu gospodarczego i zatrudnienia w Unii jak i ożywić zaufanie obywateli do decyzji podejmowanych na poziomie europejskim. Przewodniczący KR Markku Markkula podkreślił: "W ciągu niespełna trzech dekad, transformacja Polski była niezwykła: rządy stały się prawdziwie demokratyczne, gruntownie zreformowano system gospodarczy I wprowadzono decentralizację administracyjną. To doświadczenie może służyć jako dobry przykład dla innych krajów UE reformujących swoje samorządy".

Jerzy Buzek, Poseł Parlamentu Europejskiego podkreślił: "Dziś w samorządności powinniśmy upatrywać szans na realną wspólnotę na poziomie europejskim". Natomiast Marszałek Województwa Wielkopolskiego, a zarazem przewodniczący polskiej delegacji w Komitecie Regionów, Marek Woźniak (PL/EPP) zaznaczył, że: "Decentralizacja i demokratyzacja życia publicznego nie są jednorazowym aktem, lecz procesem, który należy ciągle doskonalić".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Buzek: Samorządność to realna szansa na wspólnotę na poziomie europejskim - Dziennik Zachodni