Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spróbuj się wydostać z pokoju, czyli escape room na Śląsku i u sąsiadów [WIDEO]

Katarzyna Domagała-Szymonek
Półmrok. Na biurku i podłodze porozrzucane papiery. Jakieś poplamione zeszyty, książki z pozaginanymi kartkami. W akwarium zamiast rybek kłębi się coś nieokreślonego. Uważaj, może to "coś" jest jadowite. Pełno buteleczek, menzurek. Co w nich jest, arszenik? Lepiej nie wąchaj. Zastanawiasz się co zrobiłeś, że znalazłeś się w tym przerażającym pokoju? Spokojnie. Wszedłeś tam dobrowolnie. Sam poprosiłeś, by przekręcono za tobą klucz w drzwiach. To jedno z wielu pomieszczeń typu escape room, a ty bierzesz udział w grze, która podbija miasta Śląska i Zagłębia.

Laboratorium doktora Fausta. Taką nazwę nosi escape room "Take a break", który w ramach promocji Uniwersytetu Śląskiego działa w budynku uczelni przy ul. Bankowej 5. Będzie czynny do końca rekrutacji. Wejście do niego jest bezpłatne. Powstał z myślą o potencjalnych kandydatach na studia oraz studentach UŚ. Jednak swoich sił w rozwiązywaniu zagadek pod presją czasu spróbować może każdy chętny. Wystarczy wcześniej się zapisać. By wydostać się z laboratorium trzeba poznać hasło do sejfu. To osiem cyfr. Uda się to, jeśli prawidłowo rozwiążemy pięć zadań. Zagadki z jakimi spotkają się uczestnicy gry na UŚ, głównie dotyczą przedmiotów ścisłych. Jest chemia, matematyka czy biologia. - Zadania nie są wyjątkowo trudne. Do tej pory każdemu udało wyjść z pokoju przed upływem 45 minut. Po prostu wymagają umiejętności logicznego myślenia - uspokaja Magdalena Mickielewicz z Biura Promocji i Imprez Akademickich UŚ, która wraz z koleżankami z działu i pracownikami naukowymi zaaranżowała pokój w budynku przy ul. Bankowej.

Nim pierwsi uczestnicy pozwolili zamknąć za sobą drzwi w realu, tego typu gry rozwijały się w wirtualnym świecie. Pierwsze pokoje stworzyli programiści z Doliny Krzemowej, których zainspirowały książki Agaty Christie. Następnie pomysł z cyberprzestrzeni przeniósł się do świata rzeczywistego. - Gra escape room od początku budziła wiele pozytywnych emocji, stąd nie trudno było przewidzieć, że jej popularność będzie stale wzrastać - piszą Bartosz Idzikowski oraz Jakub Caban. Panowie prowadzą stronę internetową lockme.pl. Znajdziemy na niej informacje i recenzje escape roomów w Polsce. Trochę ich jest, bo moda na nie rozpowszechnia się błyskawicznie. Idzikowski i Caban zaznaczają, że obecnie w każdym dużym mieście można skorzystać z kilku lub kilkunastu pokoi, które stworzone zostały z myślą o rozbudowanych scenariuszach. W Śląskiem są już w siedmiu miastach.

Czytaj więcej w Śląsku Plus: Escape room na Śląsku i u sąsiadów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!