Internetowy kurs na opiekuna kolonijnego? Tak, ale nie na...

  Internetowy kurs na opiekuna kolonijnego? Tak, ale nie na Śląsku!

  Katarzyna Domagała

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Internetowy kurs na opiekuna kolonijnego? Tak, ale nie na Śląsku!

  ©123RF

  Wraz z dziećmi już przeglądacie foldery wakacyjne. Wybieracie, gdzie pojadą na kolonie. Lepiej w góry? A może nad morze. Efekt tych rozważań jest taki. Nie ważne gdzie, ważne by dzieci były pod opieką doświadczonej i wykwalifikowanej kadry.
  Internetowy kurs na opiekuna kolonijnego? Tak, ale nie na Śląsku!

  ©123RF

  - Zawsze chcę wiedzieć, kto będzie opiekował się moim dzieckiem - mówi Małgorzata Gałka, mama 10-letniego Mateusza. - Najlepiej, kiedy są to nauczyciele ze szkoły, ale wiadomo, że nie zawsze jest to możliwe.

  Tymczasem, jak się okazuje zdobyć dokument uprawniający do bycia wychowawcą czy kierownikiem koloni wcale nie jest tak trudno. W internecie bez problemu można znaleźć ogłoszenia kursów na wychowawcę kolonijnego lub kierownika koloni. Do zrobienia łatwo, szybko i wygodnie, bez wychodzenia z domu. Czyli też bez jakiegokolwiek kontaktu z żywą osobą.

  A jak mówi Katarzyna Ślebarska, psycholog z Uniwersytetu Śląskiego, w tym przypadku kontakt personalny jest potrzebny. - Spotkanie na żywo daje szerszą wiedzę o swoim rozmówcy. Poznajemy jego stosunek i podejście do dzieci, co również wskazuje czy dana osoba ma predyspozycje do wychowywania dzieci. A wychowawca kolonijny bez wątpienia powinien je mieć - mówi pani psycholog.

  Właściciele prowadzący kursy w internecie przyznają, że cieszą się one ogromną popularnością. Nic w tym dziwnego. W reklamie czytamy, że łączy on przyjemne z pożytecznym. Na wakacjach zwiedzamy i zarabiamy. Dodatkowo w dokumencie ukończenia kursu nie ma informacji w jakiej formie był on przeprowadzany.

  Jednak jak podkreślają w katowickim kuratorium, opiekowania się dziećmi podczas kolonii nie można traktować jako wypoczynku. - To nie są wakacje, a bardzo trudna i odpowiedzialna praca - podkreśla Anna Wietrzyk, rzecznik prasowy Kuratorium Oświaty w Katowicach. - Rodzice muszą mieć pewność, że opiekunowie są dobrze przygotowani. W trakcie wakacji biorą odpowiedzialność za dzieci i jakość atrakcji, które powinni im zapewnić - dodaje.

  Wielu rodzicom taka forma dokształcania się nie przypadła do gustu. - To jest ryzyko - mówi pani Małgorzata. - Każdy z nas chce wiedzieć, kto będzie zajmował się dziećmi i ma na dzieję, że będą to osoby pewne. A w internecie nigdy nie wiemy, kto jest po drugiej stronie.

  Gdzie na kurs?  W województwie śląskim jest 25 placówek, w których można zdobyć uprawnienia wychowawcy i kierownika kolonii. Kursy prowadzone są w każdym większym mieście w województwie. Najczęściej zajmują się tym ośrodki doskonalenia zawodowego oraz ośrodki doskonalenia nauczycieli. W Gliwicach do tej listy dołączyło Towarzystwo Przyjaciół dzieci. Zaś w Myszkowie hufiec ZHP. Pełną listę placówek można pobrać ze strony kuratorium oświaty w Katowicach.


  Nie mamy możliwości, aby nadzorować kursantów w sieci  Rozmowa ze Stanisławem Faberem, Śląskim Kuratorem Oświaty w Katowicach

  Wrocławskie kuratorium zezwala na organizowanie kursów przez internet. Dlaczego w Katowicach nie wydajecie zgody?
  Każde kuratorium prowadzi nadzór nad tego typu szkoleniami. A uważamy, że kurs internetowy nie daje nam możliwości skontrolować na jakich zasadach i czy w ogóle kursanci go odbywają. Inaczej jest w przypadku kursów stacjonarnych.

  Czyli jak?
  Po pierwsze nie wydajemy decyzji o prowadzeniu kursów na czas nieokreślony. Za każdym razem jedna z dwudziestu pięciu placówek, które organizują w województwie śląskim tego typu szkolenia zgłasza to do nas. Na zajęcia przychodzą wizytatorzy z kuratorium. Jednym słowem my bierzemy odpowiedzialność za przeprowadzanie kursu.

  We Wrocławiu również mówią, że biorą pełną odpowiedzialność za szkolenia internetowe.

  Tutaj wiemy kto je prowadzi, na czym polegają zajęcia i czy kursanci spędzili na nim odpowiednią ilość godzin. Bardzo ważne jest też to, że prowadzący mają kontakt z osobami, które w przyszłości będą opiekowały się naszymi dziećmi. Możemy mówić, że jest jedna z form weryfikacji czy dana osoba nadaje się do tego zawodu. W przypadku kursów przez internet nie ma takich możliwości.

  Czytaj także

   Komentarze (7)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kurs internetowy

   K (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Od zawsze miałam kontakt z dzieciakami, najpierw jako "dziecko nauczyciela", pomagające w opiece nad klasami, potem jako instruktorka sztuk walki. Kurs zrobiłam internetowo - i chociaż zgodzę się,...rozwiń całość

   Od zawsze miałam kontakt z dzieciakami, najpierw jako "dziecko nauczyciela", pomagające w opiece nad klasami, potem jako instruktorka sztuk walki. Kurs zrobiłam internetowo - i chociaż zgodzę się, że "zarabianie na wakacjach" to słaby chwyt marketingowy, bo obóz to ciężka harówka, to jednak kurs był naprawdę dobry! Merytorycznie przygotowany, poruszał wszelkie zagadnienia i wyczerpywał temat. Był ciekawy, nie zasypiało się podczas wykładów. Twoja aktywność na platformie e-learningowej była monitorowana. Trzeba było napisać pracę pisemną i na koniec każdej "części" (np. turystyka, opieka, rozwiązywanie problemów, pierwsza pomoc etc.) przejść test. Na koniec egzamin z całości materiału.
   Ten kurs wcale nie był gorszy od stacjonarnych. Jak ktoś chce olać sprawę, to i na stacjonarnym oleje, przysypiając albo nie zwracając uwagi na prowadzącego. Jeśli ktoś chce zdobyć uprawnienia oraz rzetelną wiedze, kurs internetowy jest równie dobrym narzędziem, polecam.
   A co do tej harówki - daje ona wielką satysfakcję i super wspomnienia. :) zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ...

   Lenka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Dla mnie kursy internetowe jakiekolwiek to kpina. W końcu jak można się nauczyć pewnych rzeczy siedząc przed komputerem. Nikt nie nadzoruje tego kto taki kurs robi i czy niektórych rzeczy kto nie...rozwiń całość

   Dla mnie kursy internetowe jakiekolwiek to kpina. W końcu jak można się nauczyć pewnych rzeczy siedząc przed komputerem. Nikt nie nadzoruje tego kto taki kurs robi i czy niektórych rzeczy kto nie robi za nas. Takie kursy powinny być możliwe w placówkach takich jak np. Akademia Mistrza Sportowego gdzie nad nami czuwa ktoś z odpowiednimi kwalifikacjami i może tak naprawdę sprawdzić stan faktyczny naszej wiedzy i nabytych umiejętności.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ...

   Natalia (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 25 / 18

   Jestem po pedagogice resocjalizacyjnej z profilaktyką uzależnień, pedagogice opiekunczo- wychowawczej z pedagogiką rodziny, zintegrowanej edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej, kurs opiekuna...rozwiń całość

   Jestem po pedagogice resocjalizacyjnej z profilaktyką uzależnień, pedagogice opiekunczo- wychowawczej z pedagogiką rodziny, zintegrowanej edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej, kurs opiekuna jest tylko formalnościa, tak na prawdę potrzebny mi tylko papierek, więc mogę go załatwić bez wychodzenia z domu, bo po takich studiach jak moje i pracy z dziećmi nic nowego mi nie powiedzą...nie oszukujmy się po co wychodzić z domu i marnowac paliwo, ja tylko potrzebuję świstek cała teorię zdobyłam w ciągu ostatnich 7 lat na studiach, a praktykę w pracy z dziećmi. Zgodzę się, że Face to face jest lepiej ale dla osób które nie mają wykształcenia pedagogicznego, a nie tak jak np. ja w tym siedzą. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kolonie

   kryspin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 71 / 79

   Wrocław owszem na Śląsku ale dolnym /ERVINUS/. Internet to okno na świat ale nie można go bezkrytycznie wykorzystywać do wszystkiego.Co to za kurs jak kursanta wogóle się nie widzi, a może po...rozwiń całość

   Wrocław owszem na Śląsku ale dolnym /ERVINUS/. Internet to okno na świat ale nie można go bezkrytycznie wykorzystywać do wszystkiego.Co to za kurs jak kursanta wogóle się nie widzi, a może po drugiej stronie siedzi osoba nieodpowiedzialna,nie nadająca się do opieki nad dziećmi a może wręcz grożna np. pedofil. Bezpośredni kontakt prowadzącego kurs z kursantem daje możliwość obiektywnej oceny osoby starającej się o takie zaświadczenie.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ...

   K (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   No dobrze, ale dajmy na to, ten groźny pedofil zrobi już uprawnienia... I jak sądzisz, zatrudni go pracodawca, jeśli będzie od razu widać, że to ktoś groźny?
   A jeśli pracodawca przeoczy, że jest...rozwiń całość

   No dobrze, ale dajmy na to, ten groźny pedofil zrobi już uprawnienia... I jak sądzisz, zatrudni go pracodawca, jeśli będzie od razu widać, że to ktoś groźny?
   A jeśli pracodawca przeoczy, że jest groźny, to czy prowadzący kurs tego nie przeoczy?
   To tylko kurs, rekrutacja to kolejny krok. Należy oceniać kurs, który jest naprawdę dobry. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ordnung muß sein

   ERVINUS (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 75 / 86

   Nie chce sie czepiac,
   ale tylko tak gwoli ordnungu :
   Wroclaw jest oczywiscie tez na Slasku.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kurs Internetowy

   olo_007 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 92 / 93

   ... cóż, widzę że wypowiadający Rzecznik K.O. się NIGDY nie był na takim kursie.
   JEST możliwość kontaktu na żywo! itd.
   Jest bardzo częsty kontakt z żywą osobą.

   ... ech szkoda gadać. stek...rozwiń całość

   ... cóż, widzę że wypowiadający Rzecznik K.O. się NIGDY nie był na takim kursie.
   JEST możliwość kontaktu na żywo! itd.
   Jest bardzo częsty kontakt z żywą osobą.

   ... ech szkoda gadać. stek niedomówień i nieprawdy :)zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama