Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

PKP chce wyburzyć dworce w Dąbrowie Górniczej i Sosnowcu

Tomasz Szymczyk
Dworzec Sosnowiec Południowy ma szansę przetrwać. Na "cele publiczne" chce go przejąć sosnowiecki samorząd
Dworzec Sosnowiec Południowy ma szansę przetrwać. Na "cele publiczne" chce go przejąć sosnowiecki samorząd Tomasz Szymczyk/Dziennik Zachodni
PKP SA chce wyburzyć około 2 tysięcy nieużywanych obiektów w całej Polsce. Są wśród nich dworce w Dąbrowie Górniczej i w Sosnowcu.

Czy pamiętające czasy Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej i Kolei Iwanogrodzko-Dąbrowskiej dworce kolejowe w Zagłębiu Dąbrowskim niebawem będzie można zobaczyć tylko na zdjęciach i starych pocztówkach? Kolej przymierza się do wyburzenia zabytkowych dworców Sosnowiec-Kazimierz i Dąbrowa Górnicza-Strzemieszyce. Ten ostatni, gdy był jeszcze we względnie dobrym stanie, chciało przejąć miasto, a potem lokalne stowarzyszenie. Dzisiaj to kompletna ruina.

W Sosnowcu niedawno chwalono się otwartym i wyremontowanym holem Dworca Głównego. Teraz miasto chciałoby przejąć również pusty budynek dworca Sosnowiec Południowy przy ul. Kościelnej.

Sosnowiec Południowy ma szansę przetrwać

- Prowadzimy obecnie z miastem rozmowy, których celem ma być przekazanie dworca na rzecz władz lokalnych - poinformowało nas biuro prasowe PKP SA, które kilka dni wcześniej informowało, że podjęto decyzję o... wyburzeniu Południowego.

- Dostaliśmy z kolei pismo, z którego wynika, że po uzgodnieniach z innymi spółkami i wycenie miasto otrzyma ofertę. Chcemy przejąć ten budynek i przeznaczyć go na cele publiczne - potwierdza Rafał Łysy, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Sosnowcu.

Oprócz dworca w Kazimierzu Górniczym z powierzchni ziemi ma zniknąć również zdewastowany powojenny dworzec w dzielnicy Dańdówka.

Dąbrowa Górnicza przez kilka lat toczyła z koleją batalię o przejęcie dworców w centrum miasta, w Gołonogu, Ząbkowicach i Strzemieszycach. Nie udało się. Miasto otrzymało, co prawda, ten ostatni, ale razem z torami, od czego i kolej, i miasto się odwołały.

Losem zaniedbanego dworca zainteresowało się też stowarzyszenie Samorządne Strzemieszyce. Lokalni działacze wystosowali nawet specjalne pismo do ówczesnej wicepremier Elżbiety Bieńkowskiej, prosząc o pomoc w ratowaniu zabytku.
- Są tu doskonałe warunki do tego, by stworzyć przy współpracy z miastem centrum kulturalno-społeczne. Pomysłów jest wiele, ale potrzebna jest zgoda i wspólne działanie - mówili "DZ" Jacek Sobczyk i Jerzy Reszke z Samorządnych Strzemieszyc. Ich starania nie przyniosły jednak rezultatu. Efekt? Dziś, będącą po kilku pożarach, ruinę kolej planuje wyburzyć.

Co z pozostałymi dworcami w mieście? - W przypadku budynków w Dąbrowie Górniczej przy ul. Kościuszki i w Ząbkowicach jesteśmy w trakcie przygotowywania ich do sprzedaży. Natomiast w przypadku dworców Dąbrowa Górnicza-Gołonóg i Dąbrowa Górnicza-Południowa, przed podjęciem decyzji o ewentualnej sprzedaży, należy najpierw zakończyć proces podziału geodezyjnego - mówi Maciej Bułtowicz z biura prasowego PKP S.A.

- Zaznaczam, że w latach 2011-12 podjęliśmy rozmowy z miastem w sprawie przejęcia dworca w Ząbkowicach, jednak władze nie były zainteresowane. Ponadto w kwietniu 2015 r. wystąpiliśmy do miasta Dąbrowa Górnicza z propozycją nabycia przez gminę praw majątkowych do budynku stacyjnego Dąbrowa Górnicza Międzytorze wraz z terenem przyległym. Miasto nie podjęło jeszcze decyzji. Wyżej wymienione dworce nie są jedynymi, w sprawie których prowadziliśmy rozmowy z miastem. W większości przypadków nie otrzymaliśmy jednoznacznego stanowiska władz - dodaje.

Po co komu budynek otoczony torami?

- Owszem, dostaliśmy propozycję przejęcia dworca w Ząbkowicach, ale za rzekome długi PKP. Kolej żadnych zobowiązań wobec miasta jednak nie ma. Dostaliśmy też propozycję przejęcia dworca w międzytorzu, ale co miasto może zrobić z terenem otoczonym torami? Żeby zbudować jakikolwiek dojazd i tak musimy mieć zgodę PKP - ripostuje Bartosz Matylewicz, rzecznik UM w Dąbrowie Górniczej.

- Byliśmy zainteresowani przejęciem dworców, ale dzisiaj są one w takim stanie technicznym, że po przejęciu czy kupnie musielibyśmy włożyć w nie ogromne pieniądze, a i tak nie rozwiązałoby to problemów pasażerów - podkreśla i dodaje, że miasto prowadzi z PKP PLK rozmowy w kwestii estetyzacji peronów na stacjach w centrum miasta i w Gołonogu. Te w Ząbkowicach i Sikorce zostały już przebudowane podczas modernizacji linii kolejowej z Zawiercia do Jaworzna-Szczakowej.
W Zagłębiu kolej zamierza wyburzyć nie tylko nieużywane dworce czy nastawnie, budynki mieszkalne oraz m.in. nieużywane wiadukty w Sosnowcu-Maczkach, obiekty na stacji Dąbrowa Górnicza Towarowa czy nieużywane od początku lat 80. perony na stacjach Będzin-Łagisza czy Siewierz.

W całym województwie

Wśród planowanych do wyburzenia przez kolej obiektów nie brakuje też innych z terenu województwa śląskiego.

Oprócz trzech dworców z Zagłębia na terenie województwa śląskiego PKP S.A. chce wyburzyć takie jak: Bielsko-Biała Górne, Bielsko-Biała Leszczyny, Bielsko-Biała Lipnik, Bielsko-Biała Mikuszowice, Blachownia, Bytom-Bobrek, Cisiec, Częstochowa-Gnaszyn, Dankowice, Kaniów, Katowice-Kostuchna, Kozy Zagroda, Mysłowice-Brzezinka, Myszków-Mrzygłód, Pewel Mała, Ruda-Nowy Wirek, Rycerka, Wodzisław Śląski-Radlin i Zaborze.

Na liście obiektów przeznaczonych do wyburzenia są również nastawnie, kasy biletowe, mosty, wiadukty i pozostałe przy nich przyczółki.

Kolej chce też wyburzyć wieżę wodną przy ul. Oświęcimskiej w Mysłowicach, a także zlikwidować kładkę dla pieszych łączącą ulice Dolną i Załęska Hałda w Katowicach.

Są też w regionie dworce, które miały szczęście i zostały wyremontowane.

Eleganckie dworce można dzisiaj oglądać m.in. w Myszkowie, Zawierciu, Łazach, Będzinie-Mieście, Sosnowcu Głównym, Katowicach, Pszczynie czy Bielsku-Białej. Aktualnie trwają prace związane z remontem m.in. dworca Goczałkowice-Zdrój.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera