Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Są wreszcie pieniądze na remont dworku

Piotr Piesik
18-latek odprowadzany do policyjnej izby zatrzymań
18-latek odprowadzany do policyjnej izby zatrzymań fot. archiwujm policji częstochowskoiej
Zakończyła się procedura przetargowa w sprawie remontu dachu zabytkowego dworku myśliwskiego w kompleksie dóbr złotopotockich, należącym niegdyś do rodziny Zygmunta Krasińskiego.

Dziś mieści się tam Muzeum Regionalne, prowadzone przez gminę Janów, noszące również imię słynnego poety epoki romantyzmu.

Dach kryty jest drewnianym gontem i już od kilku lat wymagał wymiany z powodu opłakanego wręcz stanu. Ulewne deszcze lub intensywne opady śniegu zimą groziły zalaniem cennych eksponatów. Wykonawca podpisał już umowę z gminą Janów. Prace mają ruszyć w końcu września i zakończyć w ciągu jednego miesiąca. Na ich finansowanie pozyskano 150 tysięcy złotych z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, 30 tysięcy dołożyła gmina z własnego budżetu.

- Staramy się jeszcze o kolejne trzydzieści tysięcy złotych od Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków - mówi Adam Markowski, wójt gminy Janów. - Przysłowiowy kamień spadł mi z serca, że udało się podjąć remont dachu. Poprzedni właściciel dworku, Muzeum Częstochowskie, nie miało na ten cel funduszy, my też musieliśmy długo zabiegać o zgodę ministerstwa. Lecz bez tych prac groziłoby nam zamknięcie muzeum, tak wiele śniegu przenikało zimą przez dziurawe gonty. Realizujemy też ustawowy obowiązek powołania rady programowej muzeum. Chcemy do niej zaprosić historyków sztuki, specjalistów muzealnictwa, przyrodników, reprezentujących uniwersytety w Krakowie i Katowicach oraz Muzeum Górnośląskie. Na pewno udzielą nam cennych wskazówek, choćby w kwestii dalszego gromadzenia zbiorów. Pierwsze posiedzenie rady chciałbym zwołać jeszcze we wrześniu.

Konsekwentne załatwianie przez gminę kolejnych spraw, związanych z dworkiem Krasińskich kontrastuje z przeciągającymi się biurokratycznymi procedurami wokół okazałego pałacu Raczyńskich, stojącego również w Złotym Potoku. Wprawdzie wojewoda śląski przekazał powiatowi częstochowskiemu (starostwo ma sprawować pieczę nad pałacem w imieniu Skarbu Państwa) 40 tysięcy złotych na bieżącą konserwację, lecz to grubo za mało. Nie wystarczy nawet na minimalne ogrzewanie wnętrz zimą oraz konieczne reperacje. Starostwo już wystąpiło o dodatkowe środki, na razie bez skutku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!