Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najcenniejszy dar: oddali ciała dla nauki

Agata Pustułka
Uroczysty pochówek prochów osób, które zapisały ciało Śląskiemu Uniwersytetowi Medycznemu (2013)
Uroczysty pochówek prochów osób, które zapisały ciało Śląskiemu Uniwersytetowi Medycznemu (2013) Karina Trojok
Po śmierci też można pomóc życiu - przekazując ciało do badań. W ramach Programu Świadomej Donacji Zwłok Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, donatorzy pozostają anonimowi dla osób trzecich - jeśli nie wyrazili w "Akcie przekazania zwłok" woli ujawnienia swoich danych osobowych.

W przypadku wyrażenia przez donatora woli ujawnienia swoich danych, imiona i nazwiska donatorów umieszczone zostaną na tablicy pamiątkowej Katedry i Zakładu Anatomii Prawidłowej Wydziału Lekarskiego w Katowicach lub Katedry i Zakładu Anatomii Opisowej i Topograficznej Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym w Zabrzu.

Zwłoki ofiarowane na podstawie "Aktu przekazania zwłok" zostają przetransportowane i są przechowywane w Zakładzie Anatomii Prawidłowej Wydziału Lekarskiego w Katowicach lub w Zakładzie Anatomii Opisowej i Topograficznej Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym w Zabrzu.

Obowiązek transportu i pochó-wku zwłok spoczywa na uczelni. Dlatego należałoby tak zmienić ustawę o cmentarzach i chowaniu zmarłych, aby zasiłek pogrzebowy przechodził na konto uczelni organizujących pochówek. Obecnie otrzymuje go rodzina zmarłego lub kwota zasila Skarb Państwa.

Jak zostać donatorem?

1. Pobierz dokument "Akt przekazania zwłok" i wydrukuj go. Jeżeli ktoś nie ma takiej możliwości, może zadzwonić do sekretariatu Katedry i Zakładu Anatomii Prawidłowej ŚUM pod numer telefonu:
32 252 64 87
i o niego poprosić. Dokumenty zostaną wysłane pocztą.
2. Po wydrukowaniu lub otrzymaniu dokumentu należy go wypełnić, a także poinformować dwie osoby o swojej decyzji i wpisać je do "Aktu przekazania zwłok".
3. Następnie trzeba udać się do notariusza, który potwierdzi wiarygodność podpisu. Koszt takiej usługi wynosi około 25 zł.
4. Należy wysłać oryginał "Aktu przekazania zwłok" do Katedry i Zakładu Anatomi Prawidłowej ŚUM na adres:
Katedra i Zakład Anatomii Prawidłowej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, ul. Medyków 18, 40-762 Katowice.
Wszelkie dodatkowe informacje można uzyskać pod numerem tel: 32 252 64 87 w godz. od 7.30-15.30 lub osobiście.

Niedawno odbył się uroczysty i niezwykły pochówek zorganizowany przez Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach. Urny z prochami ludzkich szczątków spoczęły w Parku Pamięci w Rudzie Śląskiej.
W ten sposób społeczność akademicka pożegnała osoby, które ofiarowały swoje ciała na rzecz nauki i dydaktyki. Dzięki tej ofierze studenci medycyny mogą lepiej poznać tajniki ludzkiego organizmu i stać się lepszymi medykami.

Czytelnicy chcą wiedzieć

Następnego dnia do redakcji zadzwonili Czytelnicy.
- Napiszcie, jak można podarować swoje ciało nauce z chwilą śmierci - prosiła m.in. pani Anna z Katowic. - Nie mam rodziny, nawet nie wiem, czy ktoś odwiedzałby mój grób. A dzięki donacji mogłabym się przydać nauce.

Spełniamy prośbę Czytelników i piszemy, jak to zrobić.
Już 1.400 osób zdecydowało się na oddanie swych ciał na potrzeby nauki w ramach Programu Świadomej Donacji Zwłok Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Dzięki ich wspaniałomyślności studenci będą mogli poznać tajniki anatomii. Idei przyświeca motto: "Oto miejsce, gdzie śmierć cieszy się, że może przyjść z pomocą życiu".

- Wśród naszych darczyńców są m.in. osoby młode, przed trzydziestką. Na taki dar zdecydowała się też studentka, której babcia wcześniej postanowiła zgłosić się do programu. Nie jest prawdą, że przede wszystkim zgłaszają się osoby samotne, starsze, choć jest ich rzeczywiście najwięcej - mówi prof. Grzegorz Bajor, kierownik Katedry i Zakładu Anatomii Prawidłowej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Program powstał w 2003 roku i był pierwszy w Polsce. Obecnie Katedra ma - potwierdzonych notarialnie - około 1.400 aktów osób, których wolą jest przekazanie po śmierci ciała Śląskiemu Uniwersytetowi Medycznemu w Katowicach. Początkowo program obejmował całą Polskę, dziś jest przeznaczony przede wszystkim dla mieszkańców południowych regionów. Po prostu liczba zgłoszeń była większa niż możliwości SUM.

Świadomi donatorzy

- Jeśli ktoś zgłasza się do nas ze Szczecina lub Olsztyna, nie zostawiamy go bez pomocy i proponujemy znajdujące się bliżej ośrodki uniwersyteckie - dodaje prof. Bajor.

Projekt ma na celu pozyskiwanie świadomych donatorów. - Zapewnia właściwe traktowanie ciała przez studentów i lekarzy, a także zapewnia pochówek zgodny z wyznaniem i życzeniem ofiarodawcy. Zwykle pogrzeb darczyńców odbywa się pod koniec roku akademickiego, w okresie od jednego do trzech lat po przekazaniu zwłok uczelni. Studenci przygotowują wieńce, znicze, przemówienia i stają przy urnach ciał - wyjaśnia prof. Grzegorz Bajor.

Własne pod koniec maja w Parku Pamięci w Rudzie Śląskiej studenci pożegnali 34 donatorów.

Przykład o. Bocheńskiego

Ludzkie ciało jest najdoskonalszą pomocą naukową dla przy-szłych lekarzy. Nie zastąpi go żaden - nawet najdoskonalszy - altas czy fantom.

Patronem donacji zwłok jest ojciec Józef Bocheński, zakonnik, który oddał swe doczesne szczątki Instytutowi Anatomicznemu we Fryburgu, gdzie wykładał. Mówi się o nim, że był altruistą aż do końca.

"Mądry człowiek ciało swoje zapisuje instytutowi anatomicznemu i stosuje zasadę Spinozy - jego mądrość jest medytacją życia, nie śmierci" - pisał w swoim "Podręczniku mądrości tego świata" ten jeden z największych myślicieli XX wieku.

Donatorem może zostać wyłącznie osoba zamieszkała i przebywająca na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej.


*Tragedia na drodze. Kierowca busa wjechał w rowerzystów. Matka i dziecko nie żyją
*Tak wygląda certyfikowany dom pasywny w Bielsku-Białej. Ogrzewanie to tylko 400 zł rocznie
*Przepisy drogowe od 18 maja 2015: 50 km/h + odebranie prawa jazdy
*Ostatnia tona węgla w Sosnowcu. Górnicy żegnają kopalnię Kazimierz-Juliusz ZDJĘCIA + WIDEO
*Śląsk Plus. Górny Śląsk jest piękny ZDJĘCIA INTERAKTYWNE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!