Jak zrobić narkotyk z leku dostępnego na receptę? To proste

  Jak zrobić narkotyk z leku dostępnego na receptę? To proste

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Wiele bardzo popularnych lekówzawiera substancje psychoaktywne. Bez problemu kupujemy je w aptekach.
  1/2
  przejdź do galerii

  Wiele bardzo popularnych lekówzawiera substancje psychoaktywne. Bez problemu kupujemy je w aptekach. ©123rf

  Na portalach społecznościowych znajdziecie przepis jak zrobić narkotyk z leku dostępnego na receptę. To niestety bardzo proste
  Od 1 lipca zaostrzeniu ulega ustawa antynarkotykowa. Wszystko dlatego, że młodzież, zwłaszcza gimnazjalna, "wyspecjalizowała się" w odzyskiwaniu substancji narkotycznych z leków dostępnych bez recepty! Są one zawarte w wielu preparatach, przede wszystkim przeciwkaszlowych i przeciwgrypowych (tabletkach i syropach), a nawet w środku do higieny intymnej.

  - Leki, które mają w swoim składzie dekstrometorfan, kodeinę i pseudo-efedrynę, będzie mogła kupić tylko osoba po ukończeniu 18. roku życia. Do tego będzie mogła nabyć tylko jedno opakowanie specyfiku. Farmaceuta będzie miał prawo odmówić sprzedaży, jeśli uzna, że lek nie jest przeznaczony do celów medycznych.
  Środki te nie będą dostępne w aptekach internetowych - powiedziała wczoraj w Katowicach, podczas konferencji zorganizowanej przez Regionalny Ośrodek Metodyczno-Edukacyjny "Metis", dr Ewa Jankowska, prezes zarządu Polskiego Związku Producentów Leków bez Recepty, który optował za tymi zmianami.

  Jak wyliczył dr Tomasz Kłopotowski, ordynator Regionalnego Ośrodka Ostrych Zatruć Instytutu Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w Sosnowcu, narkotyczne substancje znajdują się obecnie w co najmniej stu lekach sprzedawanych bez recepty. Część z nich to bardzo popularne lekarstwa.

  Jeśli nie wiesz, co właśnie robi twoje dziecko to podpowiemy ci - może właśnie uczestniczy w Paracetamoll Challange, czyli internetowej rywalizacji , w której wygrywa ten, kto zażyje więcej tabletek popularnego leku przeciwbólowego. Oczywiście zwycięzca może nie przeżyć, a w "najlepszym" razie oczekiwać na... przeszczep wątroby. Paracetamolowe wyzwanie to tylko jeden z przykładów, który pokazuje jak bardzo niebezpieczne mogą być leki dostępne bez recepty.

  W przypadku tego środka nadużywanie jest doskonale widoczne w Regionalnym Ośrodku Ostrych Zatruć Instytutu Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w Sosnowcu. Od 2012 roku osób hospitalizowanych z tego powodu przybywa. - Na rynku jest dostępne opakowanie tego środka zawierające dwieście tabletek. Zażycie tego jednego opakowanie może doprowadzić do niewydolności wątroby lub śmierci aż 13 osób - przestrzega dr Tomasz Kłopotowski ordynator ośrodka. Ale to nie jest jedyny problem.
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama