Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jakie filmy wspiera Śląsk? Śląski Fundusz Filmowy oprotestowany przez TVP

Agata Pustułka
Część zdjęć do "Klubu włóczykijów" było kręconych w Gliwicach. Między innymi w Muzeum Odlewnictwa. W filmie gra m.in. Zbigniew Zamachowski. Książka była opublikowana w  1970 roku
Część zdjęć do "Klubu włóczykijów" było kręconych w Gliwicach. Między innymi w Muzeum Odlewnictwa. W filmie gra m.in. Zbigniew Zamachowski. Książka była opublikowana w 1970 roku Arkadiusz Gola/Dziennik Zachodni
Śląski Fundusz Filmowy dał dotacje i na hity, jak film "Jesteś Bogiem", i na nierentowne dokumenty. Rozdział pieniędzy między filmowe produkcje budzi sprzeciw Rady Programowej TVP Katowice.

Jakie filmy i dla kogo?

Który film wesprzeć finansowo? Adaptację powieści Edmunda Niziurskiego "Klub włóczykijów" czy może dokument o śląskim bohaterze Henryku Sławiku, ratującym przed śmiercią tysiące Żydów? Bo kto, jeśli nie on, zasługuje na wyjątkowe miejsce w społecznej pamięci? Komisja Śląskiego Funduszu Filmowego wybrała fabularną produkcję hitu wydawniczego 1970 roku.
Ponad 300 tysięcy otrzymali natomiast twórcy innej fabuły pt. "Wspomnienie lata", która też osadzona jest w latach 70-tych XX wieku i opowiada o wakacyjnych przeżyciach dwunastoletniego Piotrka, "doświadczającego pierwszej miłości i przyjaźni, a piękne lato nowych wrażeń i silnych uczuć kończy się odejściem ojca". Na listę rezerowową, podobnie jak Sławik, trafił natomiast zaproponowany przez Telewizję Katowice obraz poświęcony Karolowi Schayerowi, jednemu z najwybitniejszych przedstawicieli śląskiej moderny, architektowi wielu gmachów w Katowicach. Na tej liście jest też film o poecie Rafale Wojaczku.

Województwo śląskie co roku przeznacza pieniądze na Śląski Fundusz Filmowy, którego celem jest wspieranie produkcji przede wszystkim związanych z regionem lub realizowanych w regionie. Na ten rok to ponad 640 tys. zł. Oczywiście filmy są wielokrotnie kosztowniejsze niż to wsparcie, ale dla twórców każdy grosz się liczy. Dzięki pieniądzom ze ŚFF zrealizowano takie hity jak "Chce się żyć" Macieja Pieprzycy czy "Jesteś Bogiem" Leszka Dawida. W sumie kilkadziesiąt produkcji.

Podział pieniędzy z Funduszu wywołał protest Rady Programowej TVP Katowice.

- Nie odnoszę się do oceny artystycznej itd., ale w ogóle do idei Funduszu, który od pewnego czasu wspiera hojnie duże produkcje fabularne firm spoza regionu. Cel był inny - ocenia prof. Dariusz Pawelec, przewodniczący Rady Programowej TVP Katowice, która po zapoznaniu się decyzją komisji przyznającej środki w specjalnym piśmie, wyraziła zaniepokojenie rozstrzygnięciami. - Po analizie Kart Ocen Projektów oraz opinii ekspertów pragniemy zauważyć, że nie uwzględniają one w najmniejszym nawet zakresie postanowień Regulaminu Śląskiego Funduszu Filmowego, stanowiącego, że celem Funduszu jest finansowe wspieranie produkcji filmowej związanej z województwem śląskim tematycznie lub poprzez miejsce realizacji. W przekonaniu Rady, nieuwzględnienie tego kluczowego zapisu regulaminowego w ocenach Komisji wypacza sens przyznawania Funduszowi dotacji z budżetu Województwa Śląskiego

.
ŚFF uważa, że zarzut jest nietrafiony, bo wszystkie filmy albo są związane z regionem, albo częściowo powstają w regionie. Np. "Wspomnienie lata" to ok. tydzień zdjęć na terenie województwa. W "Klubie włóczykijów" młodzi bohaterowie pochodzą ze Śląska, ich wuj mieszka w Katowicach, w dialogach często wymieniane są nazwy miast z województwa śląskiego.

- Fajnie, tylko jakie to ma znaczenie dla wspierania kultury regionu - zastanawia się prof. Pawelec. - Finansowanie jest dla nas nieprzejrzyste i jest duży rozdźwięk między kwotami, które zasilają filmy fabularne, a tymi przeznaczanymi na dokumenty.
Jak wyjaśnia Magdalena Gościniak, rzecznik Silesia Film, "zgodnie z regulaminem istotnymi kryteriami są także te związane z zakładanym efektem ekonomicznym filmu, a także jego potencjałem dystrybucyjnym."

Hit filmowy zarabia na kolejny sezon i powoduje wzrost śroków w ŚFF. Największą kurą znoszącą złote jajka był, jak dotąd, film "Jesteś Bogiem".

***

Hity Śląskiego Funduszu Filmowego. Przychody, jakie wygenerowały w danym roku filmy dofinansowane z ŚFF w latach poprzednich, wracają do funduszu, co znaczy, że do kwoty otrzymanej od Urzędu Marszałkowskiego, dodawane są przychody z filmów, jakie Fundusz wsparł wcześniej.
W 2013 Urząd dał 500 tys.,zł., a kwota z przychodów z filmów koprodukowanych w ramach ŚFR wyniosła ok. 166 tys. Rok 2014 to 1 mln z UM i 110 tys. przychodów. W tym roku UM dał pół miliona, a przychody z filmów wyniosły 53 tys. zł.
Najwyższe przychody generowane przez filmy dofinansowane ze Śląskiego Funduszu Filmowego przynoszą:
1. "Jesteś Bogiem" w reż. Leszka Dawida (2012, 2013 i 2014 r.),
2. "Zgorszenie publiczne" w reż. Macieja Pyrkowskiego #(2012, 2013 r.)
3. "Wszystkie kobiety Mateusza" w reż. Artura Więcka (2014 r.).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!