Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Industriada 2015 z kolejnym rekordem? Industriadowe atrakcje już od dziś

Marcin Zasada
Industriada 2015 odbywa się 13 czerwca, ale już 12 rozgrzewka. Poznajcie pełny progtram Industriady ZOBACZ KONIECZNIE:SZCZEGOŁOWY PROGRAM INDUSTRIADY 2015 Z PODZIAŁEM NA MIASTA I ATRAKCJE
Industriada 2015 odbywa się 13 czerwca, ale już 12 rozgrzewka. Poznajcie pełny progtram Industriady ZOBACZ KONIECZNIE:SZCZEGOŁOWY PROGRAM INDUSTRIADY 2015 Z PODZIAŁEM NA MIASTA I ATRAKCJE Arkadiusz Gola / Polskapresse
Industriada 2015 PROGRAM + ATRAKCJE Dziś i jutro w całym woj. śląskim największa w tej części Europy impreza poświęcona zabytkom techniki i przemysłu. Pęknie granica 100 tysięcy gości?

Tegoroczna Industriada, święto Szlaku Zabytków Techniki, ma szansę pobić kolejny rekord frekwencji. Jeśli potwierdzą się prognozy organizatorów, dawne świątynie nie tylko śląskiego, ale i zagłębiowskiego czy częstochowskiego przemysłu odwiedzi ponad 100 tysięcy osób.

A poniżej polecamy nasz subiektywny wybór 7 najlepszych i oryginalnych wydarzeń INDUSTRIADA 2015 PROGRAM
INDUSTRIADA 2015 TOP 7 WYDARZENIA POLECANE

Jak dobrze znasz zabytki poprzemysłowe woj. śląskiego? QUIZ przed Industriadą [SPRAWDŹ SIĘ]

Początek już dziś, kulminacja jutro. W sumie zaplanowano ponad 370 wydarzeń w 42 zabytkach i 27 miastach. W Bielsku-Białej można zwiedzać dawne Zakłady Przemysłu Włókienniczego Bewelana, w Częstochowie - legendarne Zakłady Przemysłu Zapałczanego, w których dziś mieści się Muzeum Produkcji Zapałek. W Dąbrowie Górniczej na gości czeka Muzeum Miejskie Szty-garka wraz ze swoją Kopalnią Ćwiczebną. Najwięcej atrakcji, co oczywiste, oferują śląskie miasta aglomeracji: od Centralnego Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach, przez Walcownię Cynku, Historyczną Fabrykę Porcelany czy Muzeum Śląskie w Katowicach, Sztolnię Czarnego Pstrąga i Zabytkową Kopalnię Srebra w Tarnowskich Górach, Górnośląskie Koleje Wąskotorowe w Bytomiu, śluzę Rudziniec czy Kopalnię Guido po Sztolnię Królowa Luiza i Szyb Maciej w Zabrzu. Niestety, o czym wielokrotnie informowaliśmy, na szlaku Industriady zabraknie najważniejszego obiektu, czyli Elektrociepłowni Szombierki w Bytomiu.

- Ten obiekt nie spełnia dziś podstawowego kryterium, jakie stawiamy zabytkom ze szlaku, czyli dostępności - wyjaśnia Adam Hajduga, kierownik promocji dziedzictwa industrialnego w wydziale kultury urzędu marszałkowskiego.

Mimo braku możliwości zwiedzania gmachu elektrociepłowni, organizatorzy Industriady ostrożnie mówią o szansach na historyczne przełamanie bariery 100 tys. uczestników imprezy. Przypomnijmy, że podczas zeszłorocznej edycji doliczono się 77 tys. osób, które odwiedziły przemysłowe zabytki.

Marszałek województwa, Wojciech Saługa, podkreśla, że "Industriada może być dziś naszym (regionalnym) produktem eksportowym". W istocie już nim dawno jest. Od lat za jeden z wzorów stawiają go eksperci Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego, który łączy prawie 900 zabytków przemysłowych z 13 krajów Europy. Jedyną imprezą, która może równać się z Industriadą w tej części kontynentu, jest niemiecka ExtraSchicht (wciąż większa od Industriady), organizowana od 15 lat w Zagłębiu Ruhry.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty