Poczekalnie śmierci do przeróbki. Pierwsza - poczekalnia w...

  Poczekalnie śmierci do przeróbki. Pierwsza - poczekalnia w katowickim szpitalu

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  To projekt poczekalni dla Warszawy, katowicka będzie równie kolorowa i przytulna

  To projekt poczekalni dla Warszawy, katowicka będzie równie kolorowa i przytulna ©fundacja rak'n'roll

  Fundacja Rak'n'Roll przemieni ciemną, smutną i nieciekawą poczekalnię onkologiczną w szpitalu im. Leszczyńskiego w Katowicach w miejsce znośne, użyteczne, kolorowe i wygodne.
  To projekt poczekalni dla Warszawy, katowicka będzie równie kolorowa i przytulna

  To projekt poczekalni dla Warszawy, katowicka będzie równie kolorowa i przytulna ©fundacja rak'n'roll

  Z czym kojarzy Wam się poczekalnia w szpitalu albo przychodni? Nam z nudą, bylejakością i szarością.
  Pacjenci na oddziale onkologicznym w szpitalu im. Stanisława Leszczyńskiego spędzają w poczekalni średnio od czterech do pięciu godzin.

  Specjalnie dla nich Fundacja Rak'n'Roll przemieni ciemną, smutną i nieciekawą poczekalnię w miejsce znośne, użyteczne, kolorowe i wygodne.

  - Zamiast plastikowych krzeseł będzie w niej kilkadziesiąt wygodnych foteli, na ścianie plakaty i telewizor, w którym wyświetlane będą programy informacyjne, edukacyjne, ale też rzeczy relaksujące - wymienia Elżbieta Majewska z Fundacji Rak'n'Roll.


  - Pojawią się też proste sprzęty, których tu brakowało, jak wieszak na ubrania czy stół z gazetami. Malujemy też ściany na cieplejsze kolory oraz wymieniamy sufit. Odświeżamy również salę do podawania chemioterapii nad poczekalnią - dodaje.

  Pierwsze prace w poczekalni już ruszyły. Remont potrwa jeszcze około tygodnia. Oficjalne otwarcie prawdopodobnie w przyszły weekend.

  - Poczekalnie w przychodniach onkologicznych to zwykle miejsca szare, przygnębiające i zatłoczone, często nazywane "poczekalniami śmierci". Dlatego też fundacja od samego początku swojej działalności gromadzi środki finansowe na stopniowe "odczarowywanie tych ponurych pomieszczeń" - wyjaśnia Majewska.

  Metamorfoza katowickiej poczekalni przy Raciborskiej jest pierwszą z szeregu planowanych w całym kraju. W kolejce czekają kolejne miejsca, między innymi w Łodzi, Warszawie, Krakowie, Olsztynie.
  Katowice poszły na pierwszy ogień, ponieważ pracownicy fundacji znają tą placówkę, dlatego łatwo było uzgodnić kwestie formalne i dogadać szczegóły. Następne metamorfozy będą prowadzone prawdopodobnie latem tego roku.
  - Zmiany wprowadzone przez fundację w wybranych poczekalniach pozwolą choć trochę uprzyjemnić czas oczekiwania chorym i odwrócić ich uwagę od bieżącego problemów, z którymi tu przychodzą na oddziały - dodaje.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo