Śląskie innowacyjne i konkurencyjne

  Śląskie innowacyjne i konkurencyjne

  Artykuł sponsorowany

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Śląskie innowacyjne i konkurencyjne
  1/8
  przejdź do galerii
  W katowickim Parku Naukowo-Technologicznym "Euro-Centrum" odbyło się w miniony piątek VIII "Forum Nowej Gospodarki". Rozmawiano o rozwoju energetyki, dobrych praktykach i nowych technologiach. Mieszkańcom przypadł do gustu piknik naukowy z towarzyszącą mu wystawą.
  "Forum Nowej Gospodarki" odbyło się 12 czerwca tego roku po raz czwarty na zlecenie Województwa Śląskiego, a ósmy w ogóle. Warto przypomnieć, że wszystkie edycje są organizowane pod patronatem wielu ministerstw oraz w ścisłej współpracy władz miejskich i wojewódzkich. W tym roku Park Naukowo-Technologiczny "Euro-Centrum", obok przedstawicieli administracji publicznej (Województwo Śląskie), świata nauki (Uniwersytet Śląski, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Politechnika Śląska) oraz otoczenia biznesu (Stowarzyszenie Krajowego Forum Parków Przemysłowych i Parków Technologicznych, "Euro InnoPark") był współorganizatorem, a zarazem gospodarzem VIII "Forum Nowej Gospodarki".

  W tym roku spotkały się tu osoby zainteresowane zbudowaniem trwałej platformy współpracy w trójkącie biznes - nauka – administracja. Patronami medialnymi przedsięwzięcia był m.in. "Dziennik Zachodni" i portal "naszemiasto.pl". Jak wskazuje Agnieszka Zięcina z "Euro-Centrum" forum jest platformą współpracy przedstawicieli wielu branż. To ponadregionalna inicjatywa skupiająca się na rozwoju innowacyjnych technologii w województwach śląskim i małopolskim poprzez spotkania, dyskusje panelowe i wymianę doświadczeń.

  Główna sesja tematyczna VIII forum pt. „Polityka na rzecz transformacji energetycznej w Polsce Południowej” poświęcona została przeobrażeniom energetycznym po przyjęciu ustawy o OZE, a wraz z nią taryf gwarantowanych. Dyskusja dotyczyła wpływu tych przepisów na energetykę odnawialną i prosumentów (konsumentów świadomych, którzy podejmując wiele inicjatyw sami włączają się np. w proces wytwarzania energii). Omówiono też rolę Regionalnych Programów Operacyjnych w procesie transformacji energetycznej poprzez udzielanie dofinansowań na wspieranie konkretnych działań poprawiających efektywność energetyczną. Kulminacyjnym momentem spotkania było uroczyste otwarcie nowego energooszczędnego budynku na terenie parku, na którym powstanie jedna z najbardziej zaawansowanych badawczych instalacji fotowoltaicznych w Polsce.

  -Budynki "Euro-Centrum", które powstały w całości dzięki dofinansowaniu z funduszy unijnych, od początku są poligonem badawczym dla rozwoju nowych technologii oraz miejscem testowania innowacyjnych projektów. Park to przestrzeń rozwoju innowacyjnego biznesu. Na 30 tysiącach m kw. powierzchni wspólny adres znalazło ponad 100 przedsiębiorstw, głównie z sektora MSP, związanych z budownictwem energooszczędnym, poszanowaniem energii oraz IT. To także, i co cieszy, miejsce spotkania biznesu z nauką - podsumowuje Paweł Podsiadło, wiceprezes "Euro-Centrum", dyrektor ds. informatyki i innowacji.

  W czasie "Forum Nowej Gospodarki" zaprezentowano dobre praktyki energetyczne z krajów Europy Zachodniej. Na przykładzie Saerbeck w Nadrenii Północnej-Westfalii, zwycięzcy konkursu "European Energy Award" pokazane zostało efektywne wykorzystanie energii odnawialnych na poziomie gminy. Zaprezentowano też przykłady z Polski – pierwszej obywatelskiej spółdzielni energetycznej ze Szczytna oraz gminy Kisielice, która wytwarza więcej zielonej energii niż konsumuje. Odbyła się Polsko-Niemiecka Giełda Kooperacyjna oraz konsultacje eksperckie z zakresu regulacji prawnych i podatkowych dla biznesu w Polsce i w Niemczech.

  Ważnym punktem programu były debaty samorządowe poświęcone kwestii miast przyszłości, wykorzystujących inteligentne rozwiązania w zakresie zarządzania infrastrukturą miejską oraz ułatwiania życia mieszkańców. Przedstawiono dobre praktyki już funkcjonujące w wielu miastach Europy oraz plany rozwoju miast.

  -Wsparcie samorządów w zakresie rozwoju nowych technologii w gospodarce jest niezwykle istotne, przede wszystkim z punktu widzenia zabezpieczenia potrzeb mieszkańców. W tym obszarze współpracy nie wystarczą jednak działania doraźne. Jeśli chcemy kompleksowo rozwiązać tę kwestię, potrzebna jest efektywna współpraca i zaangażowanie wszystkich partnerów i beneficjentów projektu - mówi Henryk Borczyk prezes zarządu Tauron Ciepło.

  Podczas forum sesje samorządowe kontynuowały ideę Forum Samorządowego Województwa Śląskiego i były okazją do podsumowań zmian, które zaszły w miastach naszego regionu w ciągu ostatnich 25 lat. (W 2015 roku przypada ważny jubileusz 25-lecia utworzenia w Polsce samorządu opartego na dobrych tradycjach międzywojennych).
  Po raz kolejny obradom towarzyszył lubiany plenerowy Piknik Nauki i Kultury. Pokazy naukowe, wystawy technologiczne i koncerty miały charakter otwarty. Gwiazdą wieczoru był Kabaret Nowaki.


  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama