Ważne
  Jedziesz latem nad morze? Wstąp też do Malborka

  Jedziesz latem nad morze? Wstąp też do Malborka

  Anna Dziedzic

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Jeden z kilku wewnętrznych dziedzińców
  1/5
  przejdź do galerii

  Jeden z kilku wewnętrznych dziedzińców ©Anna Dziedzic

  Latem nad morzem wypoczywa pół Śląska. Najczęściej w nadmorskich kurortach. #Polecamy wybrać się stamtąd na wycieczkę do Malborka.
  Jeśli nie byliście jeszcze w Malborku, pojedźcie tam koniecznie. Na przykład przy okazji wakacyjnego pobytu nad morzem. Z Gdańska to niewiele ponad pół godziny drogi. A ogromny kompleks zamkowy naprawdę warto zobaczyć.

  Ta wznoszona w kilku etapach średniowieczna forteca była siedzibą wielkich mistrzów zakonnych. W 1997 roku zamek wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Znany zwłaszcza z filmów o Krzyżakach zamek robi wrażenie. Nie tylko z zewnątrz.

  Będziecie zaskoczeni, co tam można zobaczyć...

  Czy wiedzieliście na przykład o tym, że Krzyżacy w swojej nigdy nie zdobytej fortecy mieli świetnie działające ogrzewanie podłogowe? Tak, tak, pod jedną z największych sal, a także m.in. pod celami wielkich zakonnych mistrzów mieściło się pomieszczenie z ogromnym, murowanym piecem. Nad nim w stropie znajdowało się wiele otworów, którymi ciepłe powietrze z kotłowni wpadało do sal na wyższej kondygnacji.

  W średniowieczu malborski zamek był uznawany za jeden z największych na świecie. Tak naprawdę jednak to nie jest jeden zamek, ale kilka wchodzących w skład wielkiego kompleksu. Jest zamek wysoki, niski, średni. Możecie tam spędzić cały dzień.

  Sporo się dowiecie o tym, jak zakonnicy żyli, spożywali posiłki, jak pieczono dla nich chleb, gdzie się modlili, jak gotowali, gdzie spali, jak wyglądały ich ogrody czy ubikacje.

  Nie musicie zwiedzać tej fortecy z przewodnikiem. W kasie dostaniecie doskonale sprzężone z oznakowaniem zamku audioprzewodniki. Nie zgubicie się i dowiecie się o tym miejscu wielu ciekawych rzeczy.

  A dla tych, którzy przyjadą do Malborka własnym samochodem, mała podpowiedź: jeśli nie chcecie zapłacić za parking pod zamkiem 25 złotych, polecam znalezienie miejsca postojowego trochę dalej. Będzie na pewno dużo taniej.


  *Tragedia na drodze. Kierowca busa wjechał w rowerzystów. Matka i dziecko nie żyją
  *Tak wygląda certyfikowany dom pasywny w Bielsku-Białej. Ogrzewanie to tylko 400 zł rocznie
  *Przepisy drogowe od 18 maja 2015: 50 km/h + odebranie prawa jazdy
  *Ostatnia tona węgla w Sosnowcu. Górnicy żegnają kopalnię Kazimierz-Juliusz ZDJĘCIA + WIDEO
  *Śląsk Plus. Górny Śląsk jest piękny ZDJĘCIA INTERAKTYWNE

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama