Ściągnij apkę, ratuj życie: Wypadek w drodze na wakacje

  Ściągnij apkę, ratuj życie: Wypadek w drodze na wakacje

  Redakcja

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Ściągnij apkę, ratuj życie: Wypadek w drodze na wakacje
  Wakacje tuż, tuż. Oczyma wyobraźni już widzimy siebie na pięknej, piaszczystej plaży, albo marzymy o pieszych górskich wędrówkach. I planujemy wyjazd w nasze wymarzone miejsca. Najchętniej własnym samochodem. Niestety, czas urlopów oznacza także większe natężenie ruchu na drogach. I większe prawdopodobieństwo wypadków.
  Ściągnij apkę, ratuj życie: Wypadek w drodze na wakacje
  Jesteś świadkiem wypadku
  Czy wiesz, jak się zachować w takiej sytuacji? Jak wezwać pomoc i udzielić pierwszej pomocy? Ale też jak zadbać o swoje bezpieczeństwo, żeby samemu nie stać się ofiarą?
  Pamiętaj - Twoje bezpieczeństwo jest najważniejsze!

  Samochód zatrzymujemy w pewnej odległości od miejsca zdarzenia, włączamy światła awaryjne, a w nocy światła drogowe, w taki sposób, by oświetlić miejsce wypadku.

  Ściągnij aplikację na iOS
  Ściągnij aplikacje na Android
  Ściągnij aplikację na Windows Phone  Za naszym autem w odległości 30-100 m (wyjątkowo w terenie zabudowanym do 1 m) ustawiamy trójkąt ostrzegawczy. Jeśli mamy dwa, drugi stawiamy z przeciwnej strony.

  Upewniamy się, że jesteśmy bezpieczni, ubieramy kamizelkę odblaskową, zabieramy apteczkę i gaśnicę, zakładamy jednorazowe rękawiczki i spieszymy na pomoc.

  Jeżeli rozbite auto się pali, sięgamy po gaśnicę (1-kilogramowe proszkowe zdławią mały pożar w początkowej fazie, dlatego trzeba maksymalnie zbliżyć się do źródła ognia). W przypadku większego pożaru - poproś innych kierujących o pomoc. Najlepszą strategią jest jednoczesne użycie kilku gaśnic z różnych miejsc w kierunku potencjalnego źródła pożaru. Przy wypadkach drogowych źródło pożaru znajduje się najczęściej pod maską - nie należy jej całkowicie otwierać, tylko uchylić i z kilku stron skierować równocześnie środek gaśniczy z gaśnic.

  Jeśli ognia nie da się już opanować, najszybciej jak się da, uwalniamy poszkodowanych. Rannych przenosimy w bezpieczne miejsce. Gdy to nie jest możliwe, udzielamy pomocy w samochodzie. Pamiętajmy, żeby dokładnie ocenić najbliższe otoczenie rozbitego samochodu (podczas wypadku kierowca czy pasażerowie nieprzypięci pasami mogą zostać wyrzuceni przez okna, zwróć też uwagę na rodzaj uszkodzeń pojazdu (rozbite lub wybite szyby) - to również może pomóc w określeniu liczby ofiar wypadku. Oceniamy stan poszkodowanych zgodnie z zasadami udzielania pierwszej pomocy

  Zawiadamiamy służby ratownicze - numer 112 lub 999
  W zgłoszeniu przede wszystkim należy podać lokalizację zdarzenia, czyli: miejscowość, ulicę, numer i kilometr drogi (możemy także podać współrzędne GPS). Następne niezbędne informacje to opis zdarzenia, liczba i stan poszkodowanych, (np. ofiary są nieprzytomne etc.). Przekazujemy też nasze dane i numer telefonu. Rozmowę zawsze kończy dyspozytor potwierdzając przyjęcie zgłoszenia. Zanim nadejdzie pomoc, zajmujemy się ofiarami wypadku. Jeśli poszkodowany jest nieprzytomny i nie oddycha, przystępujemy do wyciągnięcia ofiary z pojazdu i rozpoczynamy czynności reanimacyjne.

  Źródło LUX MED, opracowanie PPG

  Ściągnij apkę już teraz!


  Aplikacja "Pierwsza pomoc" powstała przy współpracy Orange oraz LUX MED. Zawiera wskazówki, które pomogą Ci udzielić pierwszej pomocy w najczęściej występujących przypadkach zagrożenia życia

  Przejrzysty podział na kategorie urazów pozwala szybko dotrzeć do działań, które należy wykonać udzielając pomocy w określonej sytuacji. W aplikacji znajdziesz też dodatkowe materiały i wskazówki, dzięki którym poznasz dokładniej zasady udzielania pierwszej pomocy, a także uzyskasz dostęp do informacji, które pomogą Ci zwiększyć bezpieczeństwo Twoje i Twoich bliskich. Wśród nich znajdują się adresy punktów medycznych, porady dotyczące szczepień oraz wskazówki na temat tego, co powinno znajdować się w podręcznej apteczce.

  Cennych informacji dostarcza też poradnik medycyny tropikalnej , który może przydać się podczas wakacyjnych wyjazdów, a także pomóc przygotować się do takiego wyjazdu, np. poprzez odpowiednie szczepienia.

  Ważną cechą aplikacji jest możliwość jej personalizacji. Podając dodatkowe dane: imię, nazwisko, zdjęcie oraz informacje medyczne (grupa krwi, dane lekarza rodzinnego, alergie, przyjmowane leki), możesz ułatwić udzielenie pomocy w przypadku pojawienia się zagrożenia. Jedną z funkcji aplikacji jest możliwość łatwego połączenia się z odpowiednimi służbami ratowniczymi - wystarczy nacisnąć jeden przycisk. Aplikacja została tak zaprojektowana, aby nawigacja po niej była łatwa i intuicyjna. Jest to szczególnie ważne w przypadku nagłego zagrożenia, kiedy istnieje potrzeba szybkiego udzielenia pomocy.
  Wśród funkcji dostępne są także narzędzia, które mogą okazać się pomocne w sytuacjach losowych: latarka, metronom.

  Aplikację Pierwsza Pomoc można pobrać bezpłatnie ze sklepów z aplikacjami oraz wysyłając bezpłatny sms o treści POMOC na numer 80888.

  Jak usiąść, żeby bezpiecznie dojechać do celu  Do zapamiętania
  Na komfort jazdy, wygodę i nasze bezpieczeństwo w podróży wpływ ma... pozycja za kierownicą. Prawidłowa zapewnia dobrą widoczność, pozwala kierowcy szybko reagować na nieprzewidziane sytuacje na drodze i zachować pełną kontrolę nad samochodem. O czym więc powinniśmy pamiętać, jakich reguł przestrzegać, zanim umościmy się w fotelu, zapniemy pasy, przekręcimy kluczyk w stacyjce i ruszymy w trasę? Oto podstawowe zasady, których każdy kierowca powinien się trzymać mocno jak kierownicy.

  Odległość fotela od pedałów.
  Ustaw siedzenie w takiej odległości, by przy wciśniętych pedałach twoje nogi pozostały lekko ugięte

  Wysokość siedziska
  Ustaw je tak, żeby zapewnić sobie maksymalną widoczność, a jednocześnie zachować bezpieczną przestrzeń między głową a dachem

  Ustawienia oparcia
  Oprzyj się wygodnie, niech twoje łopatki przylegają do fotela. Chwyć kierownicę na "godzinie 12" i reguluj oparcie fotela tak, aby ręka pozostała lekko ugięta w łokciu . Jeśli masz regulowaną kierownicę, wykorzystaj to do uzyskania właściwej kombinacji wraz z oparciem

  Regulacja zagłówka
  Ustaw go tak, by górna jego część sięgała szczytu twojej głowy

  Jeśli zachowałeś wszystkie powyższe zasady higieny podróży, połóż ręce na kierownicy w pozycji "za dziesięć druga" i... ruszaj! Pamiętaj jednak o zasadzie najważniejszej - nie siadaj za kierownicę, gdy jesteś niewyspany (a), zmęczony (a). A kiedy w drodze dopadnie cię znużenie, bo trasa długa i monotonna, a z nieba leje się żar, nie powtarzaj sobie "dam radę", tylko po prostu się zatrzymaj, zrób sobie przerwę. Nie lekceważ sygnałów ostrzegawczych, które daje ci twój organizm, czyli: częste ziewanie, swędzenie oczu, mroczki przed oczami, złudzenia, utrata właściwego wyczucia przestrzeni, zła ocena odległości i prędkości, brak płynności jazdy, częste zbędne hamowanie, problemy z utrzymaniem toru jazdy.
  Skrajnym już przejawem znużenia jest przysypianie za kierownicą. To czasem ułamki sekund, które decydują o naszym życiu, bo tracimy kontrolę nad naszym autem. Nagłe zaśnięcie jest przyczyną ponad 4 proc. wypadków na polskich drogach! Nie daj się tak zaskoczyć, czujesz się zmęczony (a), senny(a), przerwij podróż, zdrzemnij się na 15 - 20 minut albo pójdź na krótki spacer, zjedz coś dobrego (byle nie za dużo). Podczas dłuższej trasy takie przerwy warto robić co 1,5 - 2 godziny. W walce ze znużeniem pomaga także rozmowny pasażer. Chociaż zbyt gadatliwy może też kierowcę zdekoncentrować, rozkojarzyć.
  Uwaga! Istotna dla bezpiecznej podróży jest również pora dnia. Jazda w czasie największego upału, a także w godzinach nocnych (między 3.00 a 6.00) nie sprzyjają kierowcy.

  Przeczytaj, zapamiętaj, zastosuj i... szerokiej drogi!

  Źródło LUX MED, opracowanie PPG

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Za 10 druga...

   aliert (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Od kiedy w samochodach z poduszka powietrzna prawidłowe trzymanie kierownicy to za 10 druga? Prawidłowe ułożenie rak to za 15 trzecia. Za 10 druga owszem ale w pojazdach starego typu, np. Polonez...rozwiń całość

   Od kiedy w samochodach z poduszka powietrzna prawidłowe trzymanie kierownicy to za 10 druga? Prawidłowe ułożenie rak to za 15 trzecia. Za 10 druga owszem ale w pojazdach starego typu, np. Polonez w którym kierownica była tak skonstruowana, że rzeczywiście ułożenie tak za 10 druga było poprawne. Poprawcie te b. Istotną informację w artykule. zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama