Szansa na studia

  Szansa na studia

  M. Krężek, K. Piotrowiak

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Wczoraj w całej Polsce rozpoczęły się egzaminy poprawkowe. Może do nich podejść maturzysta, który nie zdał w maju tylko jednego przedmiotu obowiązkowego.
  - W naszym regionie maturę pisemną poprawia 3991 absolwentów, zaś ustną 954 - wylicza Roman Dziedzic, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Jaworznie.

  Prawie 5 tys. maturzystów z woj. śląskiego zdaje w tym tygodniu egzaminy poprawkowe. Choć świadectwa maturalne otrzymają dopiero we wrześniu, mają jeszcze szansę na darmowe studia.

  Marcin jest absolwentem IV LO w Chorzowie i świetnym sportowcem.
  - Uprawiam biathlon, mam osiągnięcia. Byłem zwolniony z egzaminów sprawnościowych do katowickiej Akademii Wychowania Fizycznego, gdyż posiadam pierwszą klasę sportową. Potrzebna mi była tylko matura - opowiada chłopak. W maju zaliczył wszystkie przedmioty pisemne, dobry wynik uzyskał z biologii. Nie powiodło mu się tylko na egzaminie ustnym z j. polskiego, poprawkę będzie zdawał w środę. - Nie chcę tracić roku, tylko robić to co lubię. Nie dostanę się już na studia do Katowic, bo nie ma tam drugiego naboru. Ale chcę startować do ośrodka zamiejscowego AWF w Jastrzębiu Zdroju i jeśli się uda przenieść do Katowic - planuje Marcin. - Postaram się też utrzymać pierwszą klasę sportową - zapowiada.

  Po około 600 uczniów ponownie zdaje biologię oraz matematykę, 1088 zapisało się do poprawki z pisemnego j. angielskiego. Na liście przedmiotów zaliczanych raz jeszcze znalazła się nawet historia muzyki, historia sztuki oraz j. włoski.

  Maturzyści zdają egzaminy w macierzystych szkołach. Egzaminy ustne odbywają się przez cały tydzień, terminy ustalają same szkoły. Jedynie poprawkowe matury pisemne odbywają się w całej Polsce dzisiaj od godz. 9.

  W IV LO im. M. Skłodowskiej-Curie w Chorzowie do egzaminów poprawkowych przystępuje dziewięć osób, z czego siedem zdaje dzisiaj pisemny WOS oraz biologię. - Poprawiający maturę chcą studiować. Mówią, że jeżeli nie dostaną się na studia bezpłatne, to chcieliby uczyć się zaocznie. Jedna z naszych absolwentek pojechała nawet w wakacje zagranicę do pracy, żeby zarobić na studia i wróciła na egzamin poprawkowy - mówi Roman Herrmann, dyrektor chorzowskiego liceum.

  Sierpniowi maturzyści mają jeszcze szansę na bezpłatne studia. Wszystko zależy od tego, kiedy mija termin składania dokumentów. Przykładowo. Uniwersytet Śląski aż do końca września prowadzi nabór na fizykę, informatykę czy fizykę medyczną. - Ten ostatni kierunek jest prowadzony tylko przez dwie uczelnie w Polsce, nas i AGH - podkreśla Jolanta Talarczyk, rzecznik UŚ. - Poza tym, warto śledzić stronę internetową uczelni, bo być może będzie ogłoszony trzeci nabór - dodaje. Akademia im. J. Długosza w Częstochowie z kolei do 15 września prowadzi rejestrację internetową kandydatów na wiele kierunków, w tym m.in. biotechnologię, chemię, historię, administrację, kierunki artystyczne.

  Co prawda, maturzyści poprawiający egzaminy mieli otrzymać świadectwa dopiero 22 września, jednak prawdopodobnie dostaną je już 15 września.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama