Najlepsza jest dieta śródziemnomorska

  Najlepsza jest dieta śródziemnomorska

  Katarzyna Sklepik

  Polska

  Polska

  Najlepsza jest dieta śródziemnomorska
  1/2
  przejdź do galerii
  Jednym z podstawowych czynników rozwoju chorób układu krążenia są złe nawyki żywieniowe. Ten problem dotyczy około 70 procent dorosłych Polaków, przy czym 9 na 10 osób w tej grupie ma podwyższone stężenie cholesterolu we krwi. Rozwojowi hiperlipidemii można zapobiec, przestrzegając zasad zdrowego żywienia.
  Hiperlipidemia to zespół zaburzeń metabolicznych, które objawiają się podwyższonym stężeniem cholesterolu i trójgli-cerydów. Oprócz diety bogatej w tłuszcze, do czynników sprzyjających rozwojowi tej choroby należy także brak aktywności fizycznej, siedzący tryb życia, otyłość oraz skłonności genetyczne.

  Przyczyny zaburzeń

  Lipidy to tłuszcze będące najbardziej energetycznym składnikiem naszej diety.
  Są one niezbędne do tworzenia rozlicznych hormonów i przyswajania witamin A, D, E i K rozpuszczalnych w tłuszczach. Na ich stężenie we krwi mają wpływ: nadmierne spożycie węglowodanów oraz nieodpowiednia ilość i rodzaj tłuszczów zawartych w pożywieniu. Zaburzenie gospodarki lipidowej najczęściej objawia się podwyższonym stężeniem cholesterolu i trójglicerydów.

  Trójglicerydy obok cholesterolu stanowią materiał energetyczny dla organizmu oraz są niezależnym czynnikiem ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Ich nadmiar zwiększa też krzepliwość krwi oraz prowadzi do stłuszczenia wątroby.

  Cholesterol całkowity to:
  frakcje HDL, czyli "dobry cholesterol".
  Frakcja HDL cholesterolu przenosi jego nadmiar z komórek do wątroby, gdzie podlega przemianom w kwasy żółciowe, po czym jest wydzielany z żółcią do jelit. Duże stężenie tej frakcji zmniejsza ryzyko chorób układu krążenia.

  frakcja LDL, czyli "zły cholesterol".

  Z kolei "zły" cholesterol jest przenoszony z wątroby do komórek. Jego nadwyżka odkłada się w błonie wewnętrznej ścian tętnic, co prowadzi do powstania blaszki miażdżycowej, a w efekcie jest przyczyną chorób sercowo-naczyniowych.

  - Przyczyną zwiększonego stężenia frakcji LDL cholesterolu jest spożywanie zbyt dużej ilości pokarmów zawierających kwasy tłuszczowe nasycone, które są głównym składnikiem tłuszczu zwierzęcego, oleju palmowego i kokosowego - mówi dr Hanna Stankowiak-Kulpa ze szpitala Med Polonia w Poznaniu. - Tłuszcze nasycone prowadzą do nadkrzepliwości krwi, co wraz z obecnością zmian miażdżycowych w tętnicach może spowodować zawał serca lub udar mózgu. Kwasy tłuszczowe nasycone nie powinny stanowić więcej niż 10 procent ogółu energii - dodaje.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama