Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczoteczka dla niepełnosprawnych to śląski wynalazek

Agata Pustułka
Przemysław Świderski
Higiena jamy ustnej w przypadku osób niepełnosprawnych jest niezwykle trudna. Podobnie jak leczenie chorych zębów u osób z porażeniem mózgowym czy innymi niepełnosprawnościami, wręcz uniemożliwiającymi mycie zębów. Dlatego lepiej zapobiegać powstaniu próchnicy i systematycznie myć zęby, co oczywiście dotyczy wszystkich. Doktor Arkadiusz Dziedzic, adiunkt w Zakładzie Stomatologii Zachowawczej z Endodoncją Śląskiego Uniwersytetu Medycznego zaprojektował specjalną, dwustronną szczoteczkę dla osób z niepełnosprawnościami.

Na świecie około 15 proc. całej populacji cierpi na różne formy niepełnosprawności nabytych lub rozwojowych, fizycznych lub psychicznych, m.in. porażenie mózgowe, upośledzenie umysłowe, schorzenia neurodegeneracyjne i inne. Poważne upośledzenie fizyczne i motoryczne utrudnia higienę jamy ustnej, a stała potrzeba rehabilitacji oraz obciążenie licznymi schorzeniami ogólnymi spychają na dalszy plan opiekę dentystyczną i dbałość o higienę jamy ustnej - ocenia dr Dziedzic.
Jak wyjaśnia, koncepcja dwustronnego przyrządu czyszczącego uzębienie została opracowana dla osób o szczególnych potrzebach w zakresie higieny jamy ustnej.

- Zapewnia funkcjonalność i wysoki poziom efektywności, nieporównywalnie większy do szczotki standardowej. Szczotka specjalnego przeznaczenia jest szczególnie dedykowana dla osób i ich opiekunów, które z powodu niepełnosprawności fizycznej i/lub psychicznej nie są w stanie wykonać właściwej higieny jamy ustnej szczotką standardową. Pomysł nawiązuje do istniejących już "specjalnych" szczotek z nietypowym układem włosia, które zapewniają równoczesne usuwanie osadu nazębnego z wielu powierzchni zębów - mówi dr Dziedzic.

Ochrona patentowa

Pomysł innowacyjnego przyboru do utrzymania higieny jamy ustnej stanowił o przyjęciu rządowego programu stażowo-szkoleniowego Top 500 Innovators: Science, Management, Commer-cialization, realizowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, z 3-miesięcznym pobytem w Berkeley University w USA. Program ma na celu podniesienie kwalifikacji naukowców w zakresie zarządzania badaniami naukowymi oraz komercjalizacji ich wyników.

- Szczoteczka-wynalazek posiada aktualnie status ochrony patentowej Urzędu Patentowego RP, posiada również zarejestrowany wzór użytkowy EU (tzw. community design) - wyjaśnia lekarz.

Anatomiczny kształt części bazowej szczotki oraz kątowy układ włókien szeregu umożliwia jednoczesny dostęp do wewnętrznych i zewnętrznych powierzchni zębów, zarówno w szczęce, jak i w żuchwie. Mała główka szczoteczki z krótkim włosiem umieszczonym dwustronnie ułatwia higienę jamy ustnej również przy utrudnionym rozwieraniu łuków zębowych (ust).
Wielowymiarowy efekt czyszczący

- Innowacyjna szczoteczka nadaje się również do czyszczenia zębów w nieprawidłowym położeniu, zatrzymanych oraz stałych uzupełnień protetycznych - objaśnia wynalazca.

Jak już wspomniano idea dwustronnego układu włókien nie jest nowa, natomiast pełni nowatorskie rozwiązanie, które dotyczy asymetrycznego ustawienia górnej i dolnej części bazowej z włóknami czyszczącymi, z "przesunięciem" względem siebie obu powierzchni.

- Ergonomiczna, częściowo obrotowa rękojeść pomaga pacjentom o ograniczonej sile chwytania lub ograniczonej sprawności manualnej. Zapewnia wygodny i stabilny uchwyt. Główka szczotki jest specjalnie zaprojektowana do sprawnego czyszczenia, a jej kształt wpisuje się w koncepcję tzw. wielokierunkowych szczoteczek higienizacyjnych 3D, które zapewniają wielowymiarowy efekt czyszczący. Może być również używana w wersji bez rękojeści oraz jako jednorazowy element czyszczący - twierdzi dr Dziedzic.

Koncepcja praktyczna zapewnia, że osoby niepełnosprawne lub ich opiekunowie będą w stanie szczotkować zęby regularnie, wystarczająco długo oraz z dużą dokładnością.

- Optymalnie, przed pierwszym użyciem szczotki instruktaż higieny jamy ustnej powinien być wykonany przez higienistkę lub lekarza dentystę. Czas szczotkowania, w odróżnieniu od standardowej szczotki manualnej, należy dostosować do potrzeb niepełnosprawnego pacjenta. Podczas demonstracji użycia szczotki powinna być obecna osoba towarzysząca lub opiekun pacjenta, aby w razie konieczności mogła zapewnić asystę w celu utrzymania właściwej higieny jamy ustnej pacjenta specjalnej troski w warunkach domowych.
- W przypadku zainteresowania wdrożeniem produkcyjnym patentu, twórcy udostępnią nieodpłatnie swoje udziały związane z własnością intelektualną. Właścicielem prawa ochronnego wynalazku jest Śląski Uniwersytet Medyczny

Krótka historia szczoteczki do zębów

Powstanie szczoteczki do zębów dla niepełnosprawnych to kolejny ważny przełom w historii tego jednego z najbardziej pożytecznych przyrządów codziennego użytku.

Pierwsze szczoteczki powstały w Chinach, prawdopodobnie w VIII wieku. Do czyszczenia zębów używano pędów roślin. Największym punktem zwrotnym było natomiast wynalezienie w roku 1728, przez francuskiego lekarza Pierre Fucharre, szczoteczki do zębów wykorzystującej końskie włosie.

Kształt szczoteczek i rodzaj włosa cały czas jest udoskonalany. Są specjalne szczoteczki dla osób z aparatami ortodontycznymi, dla dzieci, które mają jeszcze mleczaki. Niezmiennie najważniejszym elementem higieny jamy ustnej pozostaje jednak regularne szorowanie zębów. W tym przypadku nic się nie zmienia.


*BURZOWA MAPA POLSKI ONLINE Gdzie jest burza i przygotuj się [RADAR BURZOWY]
*Tak wygląda certyfikowany dom pasywny w Bielsku-Białej. Ogrzewanie to tylko 400 zł rocznie
*Przepisy drogowe od 18 maja 2015: 50 km/h + odebranie prawa jazdy
*Samochód staranował w przystanek w Chorzowie. Kobieta w szpitalu
*Śląsk Plus. Górny Śląsk jest piękny ZDJĘCIA INTERAKTYWNE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!