Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śląski sposób na nowoczesną edukację FUNDUSZE EUROPEJSKIE. NOWE ROZDANIE

Redakcja
Ofert pracy jest coraz więcej - napływają nie tylko z naszych przedsiębiorstw, ale i z zagranicy. O naszych informatyków, lekarzy i pielęgniarki oraz specjalistów od budownictwa biją się głównie firmy niemieckie uznając, że śląski pracownik to dobry pracownik. Pojawia się jednak pewien paradoks - coraz więcej firm ma kłopoty ze znalezieniem specjalistów. Powód? Zły system kształcenia, niedostosowany do potrzeb rynku pracy.

W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego województwa śląskiego duże nakłady przewidziano na wzmocnienie potencjału edukacyjnego. Na tego typu działania dostępnych jest aż 195 mln euro.

Główne cele to przede wszystkim zapobieganie przedwczesnemu kończeniu nauki szkolnej oraz zapewnienie równego dostępu do dobrej jakości wczesnej edukacji elementarnej. Chodzi między innymi o wyrównywanie poziomu kształcenia podstawowego, gimnazjalnego i ponadgimnazjalnego. Wiadomo bowiem, że oferta szkół jest na zróżnicowanym poziomie i w przypadkach szkół, w których dzieci osiągają niższe wyniki z egzaminów niż średnia wojewódzka, mają utrudniony start do dalszej edukacji
Jednym z dużych, obejmujących cały region projektów, które zamierza zrealizować zarząd województwa, jest rozwój tzw. dualnego kształcenia zawodowego dla uczniów. Ten system zakłada ścisłe połączenie teorii z praktyczną nauką zawodu. Głównym partnerem dla szkoły ma być pracodawca. Będzie on mógł zarówno określać swoje wymagania co do nauki zawodu, jak i organizować u siebie staże.

CZYTAJ KONIECZNIE:
FUNDUSZE EUROPEJSKIE OD A DO Z

Do projektu włączyła się Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna - to jedna z największych stref w kraju, a jednocześnie główny partner projektu. Katowicka Strefa skupia się nad określeniem potrzeb i wymagań firm działających na jej terenie. Przy realizacji projektu ma też współpracować Izba Rzemieślnicza oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości, która od dawna z dobrym skutkiem kształci w tym systemie adeptów zawodu.
- Podstawowym problemem jest to, że w Polsce zaniedbano sektor szkolenia zawodowego - mówi Jan Klimek, prezes Izby Rzemieślniczej w Katowicach. - W roku 1989 mieliśmy 197 tys. uczniów, dziś jest ich ok. 90 tys. Utraciliśmy 100 tys. uczniów w ciągu 20 lat! - podkreśla.

Program jest nakierowany także na współpracę szkół zawodowych z uczelniami w regionie. Warto podkreślić, że kraje z dualnym systemem kształcenia - takie jak Niemcy czy Austria - mają niski poziom bezrobocia wśród młodzieży. Korzyścią z wprowadzenia tego systemu może być też zahamowanie wśród młodych pracowników migracji w poszukiwaniu pracy.

CZYTAJ KONIECZNIE:
FUNDUSZE EUROPEJSKIE OD A DO Z

- Trzeba wybierać takie kierunki kształcenia, które będą odpowiadać na potrzeby rynku - radzi Eugeniusz Budniok, wiceprezes zarządu Business Centre Club, kanclerz Loży Katowickiej BCC. - Myślę nie tylko o odpowiednim wyborze studiów wyższych, ale także zawodowych. Wiele tego typu szkół zlikwidowano. Namnożyło nam się fachowców od zarządzania i marketingu, a brakuje specjalistów, którzy potrafią naprawić elektronikę w samochodzie, czy porządnie zbudować dom - podkreśla.

W regionie powstaną też liczne projekty w ramach innej osi priorytetowej - włączenie społeczne. Sama kwota funduszy na ten cel w skali województwa - 259 mln euro - pokazuje, jak duże znacznie mają te działania.

Chodzi przede wszystkim o promowaniu równych szans w dostępie do edukacji oraz zwiększania szans na zatrudnienie. Co przy tym bardzo istotne - zakłada się, że projekty będą realizowane jak najbliżej osób potrzebujących. Dlatego mają być tworzone Lokalne Strategie Rozwoju przy udziale samorządu, sektora pozarządowego oraz prywatnego i lokalnej społeczności.

Kontakt

Więcej na stronie:
www.funduszeeuropejskie.gov.pl.
Główny Punkt Informacyjny:
Katowice – tel.: (32) 77 40 172, e-mail: [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera