Zróbcie lekcje z ZUS-em

  Zróbcie lekcje z ZUS-em

  Jadwiga Jenczelewska

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Zróbcie lekcje z ZUS-em

  ©ZUS o/Rybnik

  System ubezpieczeń społecznych towarzyszy nam od urodzenia aż po kres życia. Dlatego nie powinien być nieznaną "czarną magią"
  Zróbcie lekcje z ZUS-em

  ©ZUS o/Rybnik

  Dla nikogo nie jest tajemnicą, że polska szkoła nie uczy wielu użytecznych rzeczy, na przykład tego, jaki jest w naszym kraju system emerytalny, co to jest Fundusz Ubezpieczeń Społecznych, jakie są rodzaje obowiązkowych ubezpieczeń itp. A to błąd, bo jeżeli młodzi Polacy mają być równoprawnymi uczestnikami i twórcami ważnych procesów społeczno-gospodarczych, powinni zdobyć odpowiednią wiedzę, nim wejdą na rynek pracy.


  Warto więc pochwalić Oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Rybniku, że podjął się edukowania młodzieży właśnie w takiej dziedzinie.

  - Realizujemy już kolejną edycję projektu edukacyjnego "Lekcje z ZUS-em". Skierowany jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych - mówi Beata Kopczyńska, rzecznik prasowy Oddziału ZUS-u w Rybniku. - Świadomość Polaków dotycząca u-bezpieczeń społecznych jest niewielka. Więcej wiemy o prawie karnym, z którym na co dzień mamy jednak mniej do czynienia, niż o systemie ubezpieczeń społecznych, który towarzyszy nam przecież od urodzenia aż po kres życia. Ta niewiedza rzutuje na nasze życie i nasze wybory - w momencie podjęcia pracy, prowadzenia firmy i opłacania składek na ubezpieczenia społeczne.

  Dlatego specjaliści z ZUS-u podjęli się opracowania lekcji o ubezpieczeniach społecznych. Młodzież może się dowiedzieć, np. dlaczego ubezpieczenia społeczne są obowiązkowe, jakie świadczenia przysługują ubezpieczonemu, jak założyć działalność gospodarczą i w jaki spo-sób kontrolować swoje konto w ZUS-ie? Odpowiedzi na te i inne pytania mogą poznać uczniowie uczestniczący w projekcie edukacyjnym ZUS-u.

  - Jest to autorski projekt ZUS-u i Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, realizowany przy współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej - dodaje Beata Kopczyńska. - "Lekcje z ZUS-em" mają kształtować świadomość młodzieży, ucząc przy tym zasady solidaryzmu społecznego, a ponadto dawać praktyczną wiedzę przyszłym przedsiębiorcom. Młodzi ludzie, którzy wkrótce wkroczą na rynek pracy, staną się świadomi swoich praw i obowiązków zarówno jako pracownicy, jak i prowadząc własny biznes.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Fajne!

   Kon_Polski (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Niech się młodzież uczy o swoich prawach. Tyle człowiek płaci na ZUS co miesiąc, że warto wiedzieć co się za to należy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama