Wakacyjny poradnik: Turysta musi znać przepisy

  Wakacyjny poradnik: Turysta musi znać przepisy

  JJ

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Wakacyjny poradnik: Turysta musi znać przepisy

  ©Karolina Misztal/Dziennik Bałtycki

  Niektórzy już przygotowują się do wakacyjnych wyjazdów lub załatwiają ostatnie formalności. Inni mają na to jeszcze kilka tygodni. Aby uniknąć kłopotów np. z biurami podróży, przewoźnikami, obsługą hotelową itp., rozpoczyna się wspó-lna akcja informacyjna, zorganizowana przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), w której uczestniczy 36 instytucji i urzędów.
  Wakacyjny poradnik: Turysta musi znać przepisy

  ©Karolina Misztal/Dziennik Bałtycki

  Co warto wiedzieć przed wakacjami? Jak się przygotować, na co uważać, kto może nam pomóc w trudnych sytuacjach - nie tylko na te pytania pomogą nam znaleźć odpowiedź specjaliści. DZ włącza się do akcji informacyjnej. Prawie codziennie będziemy pisać o problemach, jakim trzeba będzie stawić czoło nawet wtedy, gdy chcemy bezstresowo odpocząć.

  Przypominamy zatem: zanim podpiszemy umowę z biurem podróży, przeczytajmy ją dokładnie zdanie po zdaniu. Umowa powinna określać m.in. organizatora turystyki i numer jego wpisu do rejestru organizatorów turystyki oraz pośredników turystycznych.

  W umowie musi być podane miejsce pobytu lub trasa wycieczki, czas trwania całej imprezy, jej program obejmujący: rodzaj, charakter i kategorię środka transportu, datę, godzinę, miejsce wyjazdu i planowanego powrotu, położenie, rodzaj i kategorię obiektu hotelarskiego - zgodnie z przepisami kraju pobytu- oraz liczbę i rodzaj posiłków. Nie może zabraknąć ceny z wyszczególnieniem koniecznych należności - jeżeli nie są one zawarte w cenie, a także jasno sformułowanych okoliczności podwyższenia ceny.

  Cena może być podwyższona tylko w przypadku wzrostu: kosztów transportu, kursu walut, opłat urzędowych, podatków lub opłat za usługi lotniskowe, załadunkowe lub przeładunkowe w portach morskich i lotniczych i pod warunkiem, że jest to przewidziane w umowie.

  Uwaga! Cena ustalona w umowie nie może być podwyższona w okresie 20 dni przed datą wyjazdu.

  Umowa powinna określać rodzaj i zakres ubezpieczenia turystów oraz nazwę i adres ubezpieczyciela i - co bardzo ważne - sposób zgłaszania reklamacji świadczonej usługi wraz z terminem jej zgłaszania.


  *BURZOWA MAPA POLSKI ONLINE Gdzie jest burza i przygotuj się [RADAR BURZOWY]
  *Tak wygląda certyfikowany dom pasywny w Bielsku-Białej. Ogrzewanie to tylko 400 zł rocznie
  *Przepisy drogowe od 18 maja 2015: 50 km/h + odebranie prawa jazdy
  *Samochód staranował w przystanek w Chorzowie. Kobieta w szpitalu
  *Śląsk Plus. Górny Śląsk jest piękny ZDJĘCIA INTERAKTYWNE

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama