Prawa pracownika: Pilnuj swojej umowy i nie pracuj za darmo

  Prawa pracownika: Pilnuj swojej umowy i nie pracuj za darmo

  Jadwiga Jenczelewska

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Czy pracownica w ciąży może dostać - zamiast całego etatu - połowę? Okazuje się, że tak, ale nie zawsze
  1/2
  przejdź do galerii

  Czy pracownica w ciąży może dostać - zamiast całego etatu - połowę? Okazuje się, że tak, ale nie zawsze ©123RF

  Warto poznać uprawnienia pracownika i obowiązki pracodawcy. Na kolejne konsultacje zapraszamy we wtorki - 23 i 30 czerwca
  "Nie pracuj bez umowy, na próbę, za darmo" - to motywy przewodnie kampanii informacyjno-edukacyjnej, opatrzonej hasłem "Zanim podejmiesz pracę". Prowadzi ją Państwowa Inspekcja Pracy, a skierowana jest do osób przygotowujących się do podjęcia pracy, powracających na rynek pracy, ale też do pracodawców i do tych wszystkich, którzy chcą znać przepisy o zatrudnianiu i nie godzą się na manipulowanie przez jakiegokolwiek pracodawcę.


  - Celem naszej kampanii jest pogłębienie wiedzy o przepisach prawa pracy przy nawiązaniu stosunku pracy, w szczególności o uprawnieniach i obowiązkach związanych z określonymi rodzajami umów, czasem pracy, wynagrodzeniem za pracę, urlopach wypoczynkowych, obowiązkach pracodawcy związanych z przyjęciem nowego pracownika - mówi Beata Sikora-Nowakowska, starszy inspektor pracy specjalista, a zarazem rzecznik prasowy Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach.

  W ramach tej kampanii od trzech tygodni - co wtorek - nasza redakcja wspólnie z OIP prowadzi konsultacje telefoniczne. Kolejne planujemy 23 i 30 czerwca. Poniżej publikujemy najczęściej powtarzające się pytania naszych Czytelników i szczegółowe odpowiedzi na nie.

  Ekspert OIP wyjaśnia: Trudne decyzje dla pracodawcy

  Beata Sikora-Nowakowska, rzecznik prasowy OIP w Katowicach:

  Pracuję w firmie z branży ochroniarskiej od 2 lat na podstawie zlecenia. Czas pracy ustalono mi na godziny między 22 a 6 rano. Czy powinienem otrzymywać dodatek za pracę w porze nocnej? Jak długo mogę pracować na podstawie umowy zlecenia?

  Przepisy Kodeksu cywilnego nie ustalają żadnych limitów dotyczących tego, jak długo ma trwać zlecenie. Może ono być zawarte na jeden miesiąc, ale też na kilka lat. Odnosząc się do dodatku za pracę w nocy, informuję, że jeśli z zawartej umowy taki dodatek nie wynika, to firma nie ma obowiązku jego wypłaty.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A PRacowNIK WYMUSI

   na PRacoDAFCY (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   PRawo JAK OTWORZY SFOJA DZIAŁalnoŚĆ ,?

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama