Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Sosnowcu radni chcą kultury, ale bez alkoholu. Prezydent: "Jak w PRL-u"

Tomasz Szymczyk
Kieliszek wina pija się np. na wernisażach czy premierach
Kieliszek wina pija się np. na wernisażach czy premierach arc.
Radni ze stolicy Zagłębia przegłosowali zakaz sprzedaży alkoholu w "Lokalach na kulturę". Dla prezydenta miasta to powrót do czasów PRL-u.

O co mogą pospierać się radni? Pewno o remont dróg, koszty utrzymania szkół czy inne sprawy finansowe. Ale żeby o alkohol? A jednak. Taka sytuacja miała miejsce podczas posiedzenia Komisji Kultury, Sportu i Rekreacji sosnowieckiej Rady Miejskiej. Radni rozmawiali o programie "Lokal na kulturę", który jeszcze w tym roku ma zacząć funkcjonować w stolicy Zagłębia Dąbrowskiego. Poróżniło ich to, czy w takich miejscach ma być sprzedawany alkohol, czy nie.

"Lokal na kulturę" to program, w ramach którego miasto oferować będzie niższe stawki wynajmu lokali w centrum miasta przedsiębiorcom, którzy prowadzą w nich szeroko pojętą działalność kulturalną. W Sosnowcu urzędnicy przeznaczyli na jego potrzeby sześć lokali: po jednym w Plastrach Miodu, przy Patelni, w Muzie, a także przy ul. Sobieskiego 3a, Ordonówny 3a i Swobodnej 11.

- Najemcy lokali zostaną wyłonieni w drodze konkursu. Lokale są w zasobach Miejskiego Zakładu Zasobów Lokalowych z przeznaczeniem na prowadzenie działalności kulturalnej czy artystycznej. Akcja ma na celu ożywienie centrum miasta, wykorzystanie pustych lokali na działalność, z której korzystaliby mieszkańcy miasta - zaznacza Rafał Łysy, rzecznik UM.
Podczas posiedzenia komisji szczegóły dotyczące "Lokalu na kulturę" dyskutowano z radnymi. Wówczas pojawiła się kwestia dostępności alkoholu. Jeden z radnych stwierdził, że "tam, gdzie jest alkohol, nie ma kultury".

Ostatecznie, na wniosek radnego Łukasza Litewki, odbyło się głosowanie w tej sprawie, w którym stosunkiem głosów 6:5 przegłosowano zakaz sprzedaży. Czy ma to sens? Oczywiście, że "Lokal na kulturę" nie może być zwykłą pijalnią piwa, ale przecież podczas wernisażu czy premiery w teatrze często podawany jest kieliszek wina.

- Obawiam się, że wniosek, który złożyłem, został źle zrozumiany. Moja prośba o wycofanie koncesji z wytypowanych lokali jest bardziej spowodowana obawą. Mam wrażenie, że poprzez taki zapis w regulaminie, który nie jest nawet dopracowany, znajdą się w naszym mieście "przedsiębiorcze cwaniaki", które powieszą w lokalach obrazy na ścianach i niestety to będzie jedyna różnica w porównaniu do każdego innego pubu - argumentuje Łukasz Litewka.
Stanowisko radnych niezrozumiałe jest dla prezydenta Arkadiusza Chęcińskiego. - To powrót do PRL-u i ręcznego sterowania rynkiem. Mam nadzieję, że to tylko nieporozumienie - komentuje. - Radni w ogóle nie wiedzą, o co chodzi w "Lokalu na kulturę". To nie jest tak, że alkohol musi być tam sprzedawany. Właściciele muszą najpierw uzyskać zgodę chociażby od wspólnot mieszkaniowych - dodaje.

Pierwsze rozstrzygnięcia w sprawie "Lokalu na kulturę" zapaść mają jesienią.

To zależy od kultury picia

Mówi Dariusz Wiktorowicz, aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, w latach 2005-2014 dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie:
Można się zastanawiać, czy to dobra decyzja. Kiedyś w teatralnych bufetach sprzedawano alkohol razem z zupą i obiadem. Czasy się zmieniły, ale mnie by to nie przeszkadzało. Alkohol po spektaklu? Zdarza się, że widzowie chcą porozmawiać z aktorami o sztuce. W normalnym pubie też dochodzi do spięć i wówczas reaguje przecież ochrona. A co mamy zrobić, kiedy gramy komercyjnie dla jakiejś grupy zawodowej, która jest po imprezie i niektórzy przychodzą w stanie wskazującym na spożycie?

Moim zdaniem, wszystko zależy od kultury picia. Jeżeli ktoś prowadzi taką działalność, bierze odpowiedzialność za ten lokal. Nie wiem, czy ktoś powinien taką działalność kontrolować. Uważam, że powinien powstać regulamin, który wszystkie takie kwestie będzie wyjaśniał i będzie mówił, co to znaczy działalność kulturalna. Może sposobem będzie zapis o prowadzeniu działalności kulturalnej np. od 8 do 22, a działalności komercyjnej po godzinie 22?
(not. tos)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!