W Sosnowcu radni chcą kultury, ale bez alkoholu. Prezydent:...

  W Sosnowcu radni chcą kultury, ale bez alkoholu. Prezydent: "Jak w PRL-u"

  Tomasz Szymczyk

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Kieliszek wina pija się np. na wernisażach czy premierach
  1/2
  przejdź do galerii

  Kieliszek wina pija się np. na wernisażach czy premierach ©arc.

  Radni ze stolicy Zagłębia przegłosowali zakaz sprzedaży alkoholu w "Lokalach na kulturę". Dla prezydenta miasta to powrót do czasów PRL-u.
  O co mogą pospierać się radni? Pewno o remont dróg, koszty utrzymania szkół czy inne sprawy finansowe. Ale żeby o alkohol? A jednak. Taka sytuacja miała miejsce podczas posiedzenia Komisji Kultury, Sportu i Rekreacji sosnowieckiej Rady Miejskiej. Radni rozmawiali o programie "Lokal na kulturę", który jeszcze w tym roku ma zacząć funkcjonować w stolicy Zagłębia Dąbrowskiego. Poróżniło ich to, czy w takich miejscach ma być sprzedawany alkohol, czy nie.

  "Lokal na kulturę" to program, w ramach którego miasto oferować będzie niższe stawki wynajmu lokali w centrum miasta przedsiębiorcom, którzy prowadzą w nich szeroko pojętą działalność kulturalną. W Sosnowcu urzędnicy przeznaczyli na jego potrzeby sześć lokali: po jednym w Plastrach Miodu, przy Patelni, w Muzie, a także przy ul. Sobieskiego 3a, Ordonówny 3a i Swobodnej 11.

  - Najemcy lokali zostaną wyłonieni w drodze konkursu. Lokale są w zasobach Miejskiego Zakładu Zasobów Lokalowych z przeznaczeniem na prowadzenie działalności kulturalnej czy artystycznej. Akcja ma na celu ożywienie centrum miasta, wykorzystanie pustych lokali na działalność, z której korzystaliby mieszkańcy miasta - zaznacza Rafał Łysy, rzecznik UM.
  Podczas posiedzenia komisji szczegóły dotyczące "Lokalu na kulturę" dyskutowano z radnymi. Wówczas pojawiła się kwestia dostępności alkoholu. Jeden z radnych stwierdził, że "tam, gdzie jest alkohol, nie ma kultury".

  Ostatecznie, na wniosek radnego Łukasza Litewki, odbyło się głosowanie w tej sprawie, w którym stosunkiem głosów 6:5 przegłosowano zakaz sprzedaży. Czy ma to sens? Oczywiście, że "Lokal na kulturę" nie może być zwykłą pijalnią piwa, ale przecież podczas wernisażu czy premiery w teatrze często podawany jest kieliszek wina.

  - Obawiam się, że wniosek, który złożyłem, został źle zrozumiany. Moja prośba o wycofanie koncesji z wytypowanych lokali jest bardziej spowodowana obawą. Mam wrażenie, że poprzez taki zapis w regulaminie, który nie jest nawet dopracowany, znajdą się w naszym mieście "przedsiębiorcze cwaniaki", które powieszą w lokalach obrazy na ścianach i niestety to będzie jedyna różnica w porównaniu do każdego innego pubu - argumentuje Łukasz Litewka.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama