Częstochowa: Pustułki zagnieździły się na balkonie wieżowca...

  Częstochowa: Pustułki zagnieździły się na balkonie wieżowca przy Kwiatkowskiego [ZDJĘCIA]

  Bartłomiej Romanek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Częstochowa: Pustułki zagnieździły się na balkonie wieżowca przy Kwiatkowskiego [ZDJĘCIA]
  1/11
  przejdź do galerii
  Para pustułek wraz ze swoimi małymi zamieszkała na balkonie na 11. piętrze w jednym z wieżowców na ulicy Kwiatkowskiego w Częstochowie. - Byłam bardzo zaskoczona, kiedy zauważyłam po powrocie do mieszkania, że w doniczce na balkonie pustułki uwiły sobie gniazdo - mówi Agnieszka Łopacka, aktorka częstochowskiego Teatru im. A. Mickiewicza i właścicielka mieszkania.
  - Na początku w doniczce było jedno jajo, później pojawiły się następne. Kiedy wykluły się pisklęta, zajmowali się nimi rodzice - relacjonuje Agnieszka Łopacka. - Rodzice są bardzo płochliwi, nawet kiedy żaluzje są zaciągnięte i zauważą mnie przez jakąś szparę, to odlatują. Natomiast małe można obejrzeć, otwierając balkon.

  Pani Agnieszka co godne podkreślenia od początku nie dotykała, ani nie ruszała piskląt, aby nie zostały odrzucone przez rodziców.
  - Postawiłam tylko z drugiej strony pojemnik z wodą. Teraz nie pozostaje mi nic innego, jak czekać na to, że małe opuszczą gniazdo, co powinno nastąpić w ciągu kilku tygodni - dodaje Agnieszka Łopacka.

  Pustułki należące do rodziny sokołowatych to drapieżne ptaki, które w Polsce objęte są całkowitą ochroną. Ich znakiem rozpoznawczym jest umiejętność zawisania w powietrzu, dzięki trzepotaniu skrzydłami. W latach 70. i 80. ich populacja w Polsce uległa zmniejszeniu. Przyczyniło się do tego stosowanie na terenach rolniczych środka DDT, który był wchłaniany przez ptaki wraz z pożywieniem. To powodowało, że skorupka składanych jaj była bardzo słaba i podczas wysiadywania pękała.

  Pustułkę mylono również z krogulcem, którego odstrzału dokonywali myśliwi. Sytuacja zmieniła się, kiedy krogulca także objęto ochroną. Dzisiaj na szczęście populacja pustułek rośnie, a w samej Częstochowie wcale nie są one rzadkością.

  - Praktycznie w każdym wieżowcu w Częstochowie są pustułki, które lubią swoje gniazda budować jak najwyżej - mówi Marcin Borowik, częstochowski lider Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. - Można powiedzieć, że w mieście jest ich coraz więcej. Osiedlają się tutaj chętnie, bo w pobliżu Częstochowy jest wiele pól, na których mogą polować. Co ciekawe często budują one swoje gniazda właśnie na balkonach, a szczególnie upodobały sobie do tego donice.

  Marcin Borowik podkreśla, że w przypadku znalezienia gniazda, jaj lub piskląt pustułki na balkonie należy postępować tak, jak pani Agnieszka. - Nie należy ruszać ani jaj, ani piskląt. Trzeba poczekać aż małym wyrosną pióra i opuszczą gniazdo, co następuje stosunkowo szybko - dodaje Borowik.

  Pustułki w mieście zazwyczaj żywią się gryzoniami, rzadziej polują na mniejsze ptaki jak wróble czy jeżyki. Niestety mieszkańcy Tysiąclecia nie mogą się spodziewać tego, aby pustułki spłoszyły wyjątkowo uciążliwe w tym miejscu gołębie, bo te nie znajdują się w ich jadłospisie.


  *BURZOWA MAPA POLSKI ONLINE Gdzie jest burza i przygotuj się [RADAR BURZOWY]
  *Tak wygląda certyfikowany dom pasywny w Bielsku-Białej. Ogrzewanie to tylko 400 zł rocznie
  *Przepisy drogowe od 18 maja 2015: 50 km/h + odebranie prawa jazdy
  *Samochód staranował w przystanek w Chorzowie. Kobieta w szpitalu
  *Śląsk Plus. Górny Śląsk jest piękny ZDJĘCIA INTERAKTYWNE

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Głupota

   Pustułka wypad (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Należało się zastanowić na konsekwencjami trzymania gniazda, teraz skrzeczą na osiedlu, mało tego pustułki atakują gołębie gniazda, wróble, jaskółki, mniejsze ptaki a te z kolei były pożyteczne -...rozwiń całość

   Należało się zastanowić na konsekwencjami trzymania gniazda, teraz skrzeczą na osiedlu, mało tego pustułki atakują gołębie gniazda, wróble, jaskółki, mniejsze ptaki a te z kolei były pożyteczne - zjadały komary muchy inne robactwo.
   Teraz wróbla i gołębia nie uświadczymy. Pustułka wiosny nie czyni.
   "Brawo" Pani Agnieszko - trzeba myśleć głową, a nie czym innym! zwiń

   Papież w Częstochowie

   Serwis poświęcony wizycie papieża Franciszka na Jasnej Górze

   Serwis poświęcony wizycie papieża Franciszka na Jasnej Górze

   Światowe Dni Młodzieży

   Wszystko o Światowych Dniach Młodzieży. Serwis specjalny PLAN, DOJAZD, ZDJĘCIA, WIDEO

   Wszystko o Światowych Dniach Młodzieży. Serwis specjalny PLAN, DOJAZD, ZDJĘCIA, WIDEO

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama