Przedszkolaki z Chorzowa mogą bawić się w ogrodzie...

  Przedszkolaki z Chorzowa mogą bawić się w ogrodzie sensorycznym [ZDJĘCIA]

  Zdjęcie autora materiału

  Kamila Rożnowska

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Ogród sensoryczny w Chorzowie
  1/32
  przejdź do galerii

  Ogród sensoryczny w Chorzowie ©Kamila Rożnowska

  Pachnie, smakuje, szeleści. Taki jest właśnie ogród zmysłów, który powstał na skwerze przy przedszkolu integracyjnym nr 12 w Chorzowie. Będzie tam prowadzona m.in. terapia dla dzieci z autyzmem, które uczęszczają do tej placówki.
  Pięć stref, a zadaniem każdej z nich jest szczególne oddziaływania na jeden ze zmysłów. W strefie dotyku dzieciaki mogą wejść do specjalnej piaskownicy i siadając na jej brzegu mogą poczuć pod stopami różne faktury. Piaskownica podzielona jest na cztery części. W jednej z nich znajduje się nadbałtycki piasek z plaży, który do Chorzowa przyjechał z Wybrzeża, kora, szyszki oraz drobne kamyczki.

  Zaś w strefie słuchu można odpocząć przy fontannie. Niebawem też będzie można posłuchać szelestu specjalnej trawy. Jednak jak opowiada nam Maria Ostrowska, dyrektor placówki, sadzonki dopiero nieśmiało zaczęły kiełkować.

  – Przebywanie w naszym nietypowym ogrodzie będzie dla maluchów formą terapii. Oddziaływanie na wszystkie zmysły jest szczególnie ważne dla zapewnienia rozwoju dzieci ze spektrum autyzmu – mówi Maria Ostrowska.

  Dodajmy, że chorzowska „dwunastka” jest placówką integracyjną. Uczęszcza tam ponad 150 dzieciaków, z czego 30 jest niepełnosprawna, a wśród nich 23 maluchy są autystyczne.

  Prace przy ogrodzie sensorycznym trwały od zeszłego roku, ale sam pomysł pojawił się dużo wcześniej. Rad odnośnie tego kiedy i jak pielęgnować rośliny, służył pracownikom przedszkola Aleksander Zakrzewski z katowickich Lasów Państwowych.

  Ogród sensoryczny powstał dzięki oszczędnością, które udało się uzbierać przedszkolu, sponsorom oraz Urzędowi Miasta, który przekazał m.in. sadzonki.


  *BURZOWA MAPA POLSKI ONLINE Gdzie jest burza i przygotuj się [RADAR BURZOWY]
  *Tak wygląda certyfikowany dom pasywny w Bielsku-Białej. Ogrzewanie to tylko 400 zł rocznie
  *Przepisy drogowe od 18 maja 2015: 50 km/h + odebranie prawa jazdy
  *Samochód staranował w przystanek w Chorzowie. Kobieta w szpitalu
  *Śląsk Plus. Górny Śląsk jest piękny ZDJĘCIA INTERAKTYWNE

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama