Victoria Jaworzno znów na boiskach. Na razie w B-klasie...

  Victoria Jaworzno znów na boiskach. Na razie w B-klasie [ZDJĘCIA]

  TOS

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Piłkarze Victorii Jaworzno powrócili na boisko
  1/6
  przejdź do galerii

  Piłkarze Victorii Jaworzno powrócili na boisko ©Victoria 1918 Jaworzno

  Victoria Jaworzno to jeden z najbardziej znanych w naszym regionie klubów sportowych. Piłkarze popularnej "Vici" w latach sześćdziesiątych i osiemdziesiątych spędzili sześć sezonów na zapleczu ekstraklasy. U progu drugiej dekady obecnego stulecia Victoria zniknęła jednak z piłkarskiej mapy. Jej niebyt to już jednak przeszłość. Jaworznianie zakończyli właśnie pierwszy po kilkuletniej przerwie sezon piłkarski. Victoria 1918 zajęła drugie miejsce w grupie I chrzanowskiej B-klasy. Nie udało się, co prawda, zdobyć awansu, ale - jak mówi stare porzekadło - pierwsze koty za płoty.
  - Wszystko zaczęło się w marcu ubiegłego roku. Na Memoriale Mirosława Stadlera wystąpiła drużyna pod nazwą GKS Victoria Jaworzno, w której zagrali byli piłkarze naszego klubu. To po tym turnieju pojawił się pomysł reaktywacji klubu - wspomina Łukasz Krupa, członek zarządu Victorii.

  Po raz ostatni udział w rozgrywkach Victoria brała w sezonie 2010/2011. W przerwie zimowej została jednak wycofana z rozgrywek IV ligi. Do gry wróciła więc po czterech latach przerwy.

  W marcu 2014 roku zebrała się kilkuosobowa grupa inicjatywna, która za cel obrała sobie reaktywację klubu. Założycielami Victorii 1918 byli obecny prezes Dominik Palka oraz Bartosz Borowiec. Pierwszym prezesem został Bartosz Kadłuczka. Przygotowaniem zespołu zajął się z kolei Bartosz Borowiec, wcześniej prezes oraz trener Zrywu Kąty. To stamtąd, jak również z dzielnicy Jeleń pochodzi dzisiaj większość zawodników Victorii.

  Swoje spotkania w minionym już sezonie drużyna rozgrywała na Stadionie Miejskim, czyli dawnym obiekcie Victorii przy ul. Krakowskiej. Bazą klubu jest jednak będące dziś w prywatnych rękach boisko w Jeleniu, które wspólnymi siłami udało się doprowadzić do stanu używalności.

  - Boisko w Jeleniu nie było używane przez trzy lata. Rosła tam trawa po pas. Grono kibiców oraz członkowie obecnego zarządu pomagali przy koszeniu czy innych pracach porządkowych. Wszystko robiliśmy w czasie wolnym od pracy - podkreśla Łukasz Krupa.

  Prowadzona przez Waldemara Boćkowskiego drużyna zgłosiła się do rozgrywek podokręgu Chrzanów. Myślano także o podokręgu Sosnowiec, do którego nominalnie należy Jaworzno, jednak przeważyły kwestie finansowe - bliższe wyjazdy.

  - Dopiero dwa dni przedpierwszym meczem z Lwem Olszyny dzięki firmie Markus reprezentującej markę Swojscy otrzymaliśmy stroje - wspomina Łukasz Krupa. - Już w Olszynach wspierali nas kibice. Na meczach rozgrywanych w Jaworznie średnia frekwencja wynosiła 200-250 osób, co na B-klasę jest dobrym wynikiem. Funkcjonowanie klubu nie byłoby możliwe bez sponsorów takich jak Markus, PW As Palka Dominik, Baxy RTV-AGD, Via Sport, Meblograf, Bartez, Topography, Agrafka czy Sensual. Dziękujemy im za wsparcie - dodaje.

  Kibice, którzy przychodzili na mecze Victorii zobaczyli 15 zwycięstw, 3 remisy i 3 porażki. Wśród wygranych dwie bardzo okazałe: 11:0 z Koroną Trzebinia czy 10:1 z Wolanką II Wola Filipowska. Wraz z wygranymi pojawił się również apetyt na awans, który ostatecznie zdobyła jednak Polonia Luszowice. Victoria przy Krakowskiej pokonała jednak ten zespół aż 5:0. W przyszłym sezonie drużyna chce walczyć o jak najwyższe cele.

  Kwestią nierozstrzygniętą pozostaje jeszcze to, czy drużyna w rozgrywkach sezonu 2015/2016 wystąpi w sosnowieckiej czy chrzanowskiej B-klasie. Niewiadomą jest również to, czy "Vicia" grać będzie na boisku w Jeleniu, czy na Stadionie Miejskim.

  Victoria Jaworzno to dzisiaj nie tylko pierwszy zespół, ale też drużyny młodzieżowe. Od początku razem z seniorami funkcjonowała również złożona z młodych chłopców z Jelenia drużyna juniorów młodszych trenowana przez Bartosza Borowca. Dwa miesiące temu rozpoczęły się treningi zespołów żaków i orlików. W planach jest też stworzenie drużyny juniorów starszych.

  Zarząd Victorii tworzą dzisiaj prezes Dominik Palka, wiceprezesi Bartosz Borowiec i Bartosz Kadłuczka, a także Łukasz Krupa i Marek Jażdżyk. W komisji rewizyjnej zasiadają Robert Pniak, Michał Mirocha i Marcin Węgrzyn. Panowie nie zajmują się jednak tylko piłką ligową. Dwa tygodnie temu przy Krakowskiej odbył się mecz charytatywny na rzecz chorego na guza mózgu Pawła Najdka.

  Naprzeciw sobie stanęli oldboje Gwarka Zabrze i "Vici". Wśród tych drugich pojawili się tacy zawodnicy jak Bogdan Pikuta, Ryszard Czerwiec, Krzysztof Urban, Piotr Lichota czy Tomasz Maślanka. Na rzecz Pawła Najdka udało się zebrać 2130 złotych.
  Z Victorią będzie się można spotkać również dziś w Jeleniu. Na tamtejszym boisku klub organizuje bowiem razem z Akademią Siatkarską Atak Dzień Dziecka. Atrakcji na pewno nie zabraknie.

  Bieżące informacje o "Vici" znaleźć można na jej Facebookowym profilu. Niebawem po krótkiej przerwie piłkarze wrócą do treningów.

  Dodajmy, że Victoria nie była jednym klubem "po przejściach" w chrzanowskiej B-klasie. W zakończonym właśnie sezonie brały też udział znane kibicom regionalnego futbolu jedenastki Fabloku Chrzanów czy Górnika Siersza.


  *BURZOWA MAPA POLSKI ONLINE Gdzie jest burza i przygotuj się [RADAR BURZOWY]
  *Tak wygląda certyfikowany dom pasywny w Bielsku-Białej. Ogrzewanie to tylko 400 zł rocznie
  *Przepisy drogowe od 18 maja 2015: 50 km/h + odebranie prawa jazdy
  *Samochód staranował w przystanek w Chorzowie. Kobieta w szpitalu
  *Śląsk Plus. Górny Śląsk jest piękny ZDJĘCIA INTERAKTYWNE

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama