Sosnowiec: uroczysta sesja Rady Miasta z okazji 25-lecia...

  Sosnowiec: uroczysta sesja Rady Miasta z okazji 25-lecia samorządu [ZDJĘCIA]

  TOS

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Sosnowiec: uroczysta sesja Rady Miasta z okazji 25-lecia samorządu [ZDJĘCIA]
  1/16
  przejdź do galerii

  ©Maciej Łydek/UM Sosnowiec

  W Sali Koncertowej przy Zespole Szkół Muzycznych odbyła się uroczysta sesja sosnowieckiej Rady Miasta z okazji 25-lecia samorządu. W 1990 roku w wyborach wybrano pierwszą Radę Miasta, która zastąpiła funkcjonującą w czasach PRL Miejską Radę Narodową.
  Na uroczystą sesję zaproszono prezydentów, przewodniczących rady i wszystkich radnych po 1990 roku. Każdy z nich miał okazję do wystąpień, podczas których nie brakowało wspomnień.

  - Po dwudziestu pięciu latach mogę z podniesioną głową patrzeć na państwa, którzy są przyjaciółmi tej jednostki samorządowej, która nosi nazwę Sosnowiec - powiedział Grzegorz Dziurowicz, przewodniczący Rady Miejskiej w kadencji 1990-1994.
  - Na początku nie było łatwo. Radni Rady Miejskiej I kadencji mogą się czuć beneficjentami dzisiejszego święta. Dziękuję im wszystkim, bo wykazali się wielką odwagą. To pionierzy samorządu sosnowieckiego dodał i zaprosił na scenę radnego Zygmunta Witkowskiego, radnego zarówno pierwszej, jak i obecnej kadencji. W pierwszej Witkowski i Dziurowicz reprezentowali odmienne środowiska polityczne.

  - Byłem już radnym Miejskiej Rady Narodowej w kadencji 1984-1988, więc sprawy organizacyjne nie były mi obce, ale ta pierwsza kadencja była dla mnie ogromnym przeżyciem. Była to pionierska kadencja i oceniam ją bardzo pozytywnie. To był najciekawszy okres w mojej pracy w samorządzie - stwierdził radny Zygmunt Witkowski.

  - Każda kadencja tych minionych 25 lat robiła wiele, aby samorząd się rozwijał i aby przynosiło to określone efekty, których oczekuje społeczeństwo - powiedział z kolei radny Tomasz Bańbuła, przewodniczący Rady Miejskiej w latach 1998-2002, a przed 1990 rokiem ostatni I sekretarz KM PZPR w Sosnowcu.

  Daniel Miklasiński, szef Rady Miejskiej w Sosnowcu w latach 2006-2010 w swoim wystąpieniu wspomniał pierwszego prezydenta Sosnowca po 1990 roku Piotra Judę, a obecny wiceprezydent Mateusz Rykała, który Radzie przewodniczył w latach 2011-2014 swoje słowa zadedykował nieżyjącemu już Bogusławowi Kabale, przewodniczącemu Rady Miejskiej w latach 1994-1998.

  - Działalność w samorządzie to pozostawienie po sobie fragmentu przestrzeni, tak jak ta sala. Za kilkadziesiąt lat ktoś spojrzy na te zdjęcia. To po nas zostanie, a nie kłótnie, trudne rozmowy czy głosowania. Sosnowiec nosi się w sercu - powiedział Rykała.

  Prezydent Sosnowca w latach 1994-2002 Michał Czarski wspominał ważne wydarzenia z okresu swojej kadencji jak stulecie Teatru Zagłębia czy wizyta w Sosnowcu papieża Jana Pawła II.

  Zarówno Czarski, jak i poprzedni prezydent Kazimierz Górski dziękowali swoim współpracownikom.

  - Tu nie ma już żadnej spółki skarbu państwa. Transformacja, która tutaj zaszła, nie ma odniesienia w Europie. Nawet Bytom czy Łódź nie są porównywalne - mówił Kazimierz Górski.

  Na zakończenie głos zabrał prezydent Arkadiusz Chęciński. Nie zabrakło także części artystycznej.


  *BURZOWA MAPA POLSKI ONLINE Gdzie jest burza i przygotuj się [RADAR BURZOWY]
  *Tak wygląda certyfikowany dom pasywny w Bielsku-Białej. Ogrzewanie to tylko 400 zł rocznie
  *Przepisy drogowe od 18 maja 2015: 50 km/h + odebranie prawa jazdy
  *Samochód staranował w przystanek w Chorzowie. Kobieta w szpitalu
  *Śląsk Plus. Górny Śląsk jest piękny ZDJĘCIA INTERAKTYWNE

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama