Kuszenie Kutza. Czy wystartuje w wyborach?

  Kuszenie Kutza. Czy wystartuje w wyborach?

  Aldona Minorczyk-Cichy, Marcin Zasada

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Kuszenie Kutza. Czy wystartuje w wyborach?

  ©arc.

  Tracąc Kazimierza Kutza PO straciła na Śląsku lokomotywę wyborczą. Prawda? Właściwie połowa prawdy. Bo Kutz to jeden z niewielu polityków w Polsce oraz jedyny w regionie, który posiada swój własny elektorat.
  Kuszenie Kutza. Czy wystartuje w wyborach?

  ©arc.

  Z punktu widzenia arytmetyki wyborczej, dla każdej partii to rzecz bezcenna. Kutz to także ciągle polityk elitarny. Jak Jarosław Kaczyński, Jerzy Buzek, Ryszard Kalisz, Włodzimierz Cimoszewicz czy Janusz Korwin-Mikke. Wszyscy oni punktują w wyborach niezależnie od sondażowych wahań poszczególnych partii.

  PO nie ma lidera tego formatu na Śląsku. Kto więc zastąpi Kutza na szczycie jej listy w Katowicach?
  Kandydatów jest dwóch: Elżbieta Bieńkowska, minister rozwoju regionalnego, oraz Tomasz Tomczykiewicz, szef klubu parlamentarnego Platformy. - Bieńkowska? Solidna urzędniczka z sukcesami. Podobnie Tomczykiewicz - skuteczny, sprawny. Ale obojgu brakuje tego samego: tego "błysku", który ma Kutz - mówi politolog dr Tomasz Słupik.

  CZYTAJ KONTROWERSYJNE WYPOWIEDZI KAZIMIERZA KUTZA

  Platforma to dla mnie spalone towarzystwo  Rozmowa z Kazimierzem Kutzem, posłem i reżyserem
  Jakie są pana najbliższe plany polityczne? Jest pan "kuszony" przez Platformę Obywatelską do powrotu na listę wyborczą?
  Nie podjąłem jeszcze ostatecznej decyzji o tym, czy w ogóle wystartuję w jesiennych wyborach. Przyznaję, był taki jeden fakt. Jakiś czas temu, kiedy przechodziłem piwnicą ze starego budynku do hotelu poselskiego, natknąłem się na Tomasza Tomczykiewicza. Zagadnął mnie, czy bym nie dał się namówić na start ze śląskiej listy Platformy. Odpowiedziałem, że nie mam w tym żadnego interesu. Więcej żadnych rozmów nie było. Ja z Tuskiem i Grasiem jestem w bardzo dobrej zażyłości. Ten drugi zwłaszcza często mnie pyta: "Dlaczego odszedłeś? Brakuje cię. Zrób coś i wróć."

  Ulegnie pan tym namowom, "kuszeniom"?
  Nie. Pomogłem im cztery lata temu. I coś mi się za to należało. Nie mam tu na myśli żadnych osobistych korzyści, tylko załatwienie spraw ważnych dla Śląska. Coś za coś. Usług charytatywnych nie świadczę. No chyba, że mają mnie za idiotę. Wyszedłem z klubu Platformy, bo na całej linii zawiodłem się na tej partii.

  Na kim się pan zawiódł?
  Na wszystkich ze Śląska z wyjątkiem Danuty Pietraszewskiej. Ona jedna coś dla regionu naprawdę jeszcze robi. Reszta zajęta jest tylko partyjnymi interesami. Myślałem zaraz po wyborach, że stworzymy wspólnie śląskie lobby w Sejmie, że stworzymy program dla tego regionu. Język śląski, metropolia. Tyle jest do zrobienia. A tu nic. To już dla mnie spalone towarzystwo. Dlaczego mam za nie nadstawiać gęby?

  Czy to znaczy, że w ogóle nie będzie pan startował w wyborach?
  Dużo się teraz na Śląsku dzieje. Trwają dyskusje sprowokowane skandaliczną wypowiedzią Jarosława Kaczyńskiego o nas. Jestem ciekawy wyników spisu powszechnego i tego, ile osób zadeklaruje narodowość śląską. Jeśli trzeba będzie nadal reprezentować interesy tego regionu, pilnować jego ważnych spraw - to wystartuję jako kandydat niezależny do Senatu.

  A co z Januszem Palikotem? Zawiódł się pan na nim?
  Dlaczego? Nadal się z nim przyjaźnię. Za wcześnie jest, by go spisywać na straty. On teraz jeździ po kraju, zakłada koła, pracuje. Jego zwolennicy mogą się nam wkrótce objawić.

  Wśród starszego pokolenia Ślązaków raczej nie znajdzie poparcia, bo taki "nierobotny" i niepoważny.

  Proszę nie przesadzać. Tutaj nie tylko Ślązacy mieszkają. Jego zwolennicy to ludzie młodzi, przedsiębiorcy. Ich jest masa. Ci, którzy zawiedli się na państwie i rządzących, którzy chcą zmian.

  Czyli po prostu alternatywa, inna opcja.
  Tak, bo musi być jakiś wybór. Inaczej część z nas w październiku, w dniu wyborów, zamiast iść do urn - zostanie w domu. A tak nie powinno być.

  Parlamentarzysta Kutz w liczbach

  113 280 - tyle głosów otrzymał w ostatnich wyborach
  111 907 - tyle głosów do Senatu otrzymał w 2005 r. 500 tys. - tyle głosów otrzymał w 1997 roku, startując do Senatu z listy UW
  4 - liczba kadencji w parlamencie, w tym 3 w Senacie
  6 - tyle z ponad 20 filmów Kutza opowiada o Śląsku
  2 - liczba komisji, w których zasiada, m.in. w komisji mniejszości narodowych i etnicznych

  Czy bez Kutza w parlamencie Śląsk ma szansę na autonomię?

  Czytaj także

   Komentarze (28)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Minął czas Kutza w PO.Jest na balandze z Palikotem

   Mark (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

   Człowiek, który za dawne zasługi / filmy za czasów komuny bo to jej pupilek/
   chciałby kogoś wspierać/ kogo?/ już się zużył. Nic od kilkunastu lat jako senator, poseł nie zrobił dla Śląska.Po...rozwiń całość

   Człowiek, który za dawne zasługi / filmy za czasów komuny bo to jej pupilek/
   chciałby kogoś wspierać/ kogo?/ już się zużył. Nic od kilkunastu lat jako senator, poseł nie zrobił dla Śląska.Po nocach przyjeżdza odbierac nagrody od Uszoka, bo boi się, że go pobiją zawiedzeni ludzie.Lepiej więc niech sobie siedzi pod Warszawą czy pod Milówką i debatuje z Palikotem. Ten może
   wyjaśnić mu rolę rekwizytów i gejów w polityce.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wędkarstwo..

   jack (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

   Broń nas Boże przed tym POlitykiem pełnym jadu i nienawiści.Najlepiej wybrać go do Związku Wędkarskiego.Tam z kolegami:Wałęsą,Wajdą,Bartoszewskim,Niesiołem i Olbrychskim tworzyliby zgrany zespół...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kutz

   franek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   Stanowczo nie!Ten czlowiek nie zna historii Slaska.To niedouczony dupek....

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   PO I PiS

   Ja (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

   Na te partie mojego głosu nigdy nie oddam.Partie ,które dbają tylko o swoje interesy i swoich ziomków.Normalni ludzie się nie liczą.Najlepiej jakby sami się nawzajem wykończyli.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @nikt ważny

   Szlunsok (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

   Myślisz, że gdybym nie wiedział, co robię, napisałbym dane przybliżające miejsce zamieszkania?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @Szlunsok

   nikt ważny (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   ok..., na razie nie mam więcej pytań. Ale jeszcze się skontaktujemy. Wiem gdzie Cię szukać. :) Bez odbioru.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   PO i PIS

   Zenek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   Nie należy głosować na osoby z tych formacji. Przed zagłosowaniem na kandydata sprawdź jego pochodzenie, ponieważ mamy bardzo dużo zakonspirowanych polityków którzy tak naprawdę wywodzą się z...rozwiń całość

   Nie należy głosować na osoby z tych formacji. Przed zagłosowaniem na kandydata sprawdź jego pochodzenie, ponieważ mamy bardzo dużo zakonspirowanych polityków którzy tak naprawdę wywodzą się z bardzo niszczycielskiej nacji. Tusk, Kaczyński, Mikke, Gronkiewicz-Waltz i wiele wiele innych, wystarczy poszukać w internecie.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @nikt ważny

   Szlunsok (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

   Niestety, poszukuje pracy - pomimo wyksztalcenia, w moim regionie Polska nie umie zapewnić odpowiednich miejsc pracy - a mieszkam 60 km od K-c, gdzie praca jest. Rowniez w Zabrzu, Tychach,...rozwiń całość

   Niestety, poszukuje pracy - pomimo wyksztalcenia, w moim regionie Polska nie umie zapewnić odpowiednich miejsc pracy - a mieszkam 60 km od K-c, gdzie praca jest. Rowniez w Zabrzu, Tychach, Gliwicach - ale to ciagle daleko.

   Nie to, ze nie poszedlbym do lopaty, chociaz w normalnym państwie powinien być to wstyd. Ze wzgledu na zdrowie, niestety nie moglbym podjac dlugotrwalej pracy fizycznej (jestem normalny - mam dwie rece, nogi, wszystko ok - ale takie małe ale nie pozwala mi np. pracować długie miesiące czy tygodnie przy łopacie) . Pracowalem w marketingu, w Dziale Zamowien Publicznych (przetargi). Niestety, zwolniłem się. Szereg czynników dlaczego - m.in. nie chciałem pójść siedzieć do pierdla, bo miałem szefa-idiotę (Ślązaka! - tak, nie Polak, łał...zadowolony?)

   Więc nieustannie monitoruję portale pracy, aktualizuję swoją stronę, piszę artykuły.

   Nikt mi nie płaci za nic. Bidok jestem. Jeśli jakaś idea mnie interesuje, kibicuję jej. Poza tym w stosunku do Ślązaków pada na necie tak wiele oszczerstw, że "hamsfa nie zniese" ;).

   Zabrałem się za pisanie horroru osadzonego w realiach Śląska, ale na 15 stronie stanąłem, za wiele rzeczy się dzieje ciekawych (trzęsienia, tsunami, etc).

   Wiesz co? Jak tak pomyślałem o Tobie i horrorze - to zrobimy tak jak w latach 80 w amerykańskich filmach zawsze ginał pierwszy Murzyn. To specjalnie dla Ciebie napiszę tak książkę, że pierwszy zginie jakiś gorol :))))))

   Jeszcze jakieś pytania? Herbatę wypiłem, zwykła, czarna z cukrem...pytaj dalej.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @Szlunsok

   nikt ważny (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

   Czy ty jesteś na etacie w RAŚ ??? Kiedy bym nie zajrzał na ten portal rano, w południe, wieczorem, zawsze cię pełno w tych politycznych tematach. 24 godzinny dyżur ? Nie masz nic innego do...rozwiń całość

   Czy ty jesteś na etacie w RAŚ ??? Kiedy bym nie zajrzał na ten portal rano, w południe, wieczorem, zawsze cię pełno w tych politycznych tematach. 24 godzinny dyżur ? Nie masz nic innego do robienia w życiu ? Tu odreagowujesz swoje frustracje ? Tak pytam...zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kutz? raczej jednak nie...

   k-j (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

   Kutz może byc bardziej przeszkodą dla RAŚ w wyborach :/ Ślązacy są za konserwatywni a Kutz lewicowy...

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama