Copa America: Peru – Wenezuela 1:0 Złoty gol Pizzaro

Andrzej Czekaj
Claudio Pizaro zdobył bramkę i Peru pokonało Wenezuelę 1:0
Claudio Pizaro zdobył bramkę i Peru pokonało Wenezuelę 1:0 Jorge Saenz
Peru - Wenezuela 1:0 Na zakończenie zmagań w drugiej kolejce grupy C Copa America Peru pokonało w Valparaiso Wenezuelę 1:0. Dzięki tej wygranej Peruwiańczycy przedłużyli swoje szanse na pozostanie w tym turnieju.

Od końcowego wyniku spotkania Peru – Wenezuela na stadionie w Valparaiso zależały dalsze losy Peruwiańczyków na tym turnieju. Warunkiem koniecznym do realizacji tego celu było zwycięstwo w spotkaniu z Wenezuelą. W pierwszej części meczu nic nie wskazywało na to, aby Peruwiańczycy mieli pozostać w tym turnieju. Nie zmieniła nawet sytuacja z 29. minuty, kiedy czerwoną kartkę za faul na Paolo Guerrero zobaczył wenezuelski środkowy obrońca Fernando Amorebieta.

Decyzja sędziego co do czerwonej kartki była słuszna. Powtórki pokazały, że Wenezuelczyk najpierw przewrócił szarżującego Guerrero, a potem przeskakując nad nim, spadł mu korkami na nogę. Było to jedyne istotne wydarzenie w pierwszej połowie, która zakończyła się bezbramkowym remisem.

Osłabiony zespół Wenezueli, który w pierwszej kolejce niespodziewanie pokonał Kolumbię znalazł się w drugiej połowie w trudnym położeniu. Podopieczni Noela Sanvicente długo umiejętnie się bronili, dobrze w bramce wenezuelskiej spisywał się Alain Baroja. Szczęście opuściło jednak Wenezuelczyków w 72. Minucie. Wówczas piłkę w polu karnym Wenezueli przejął Claudio Pizzaro i uderzył obok bezradnego bramkarza rywali.