Chcą zabudować Jurę wiatrakami. Zgadzacie się?

  Chcą zabudować Jurę wiatrakami. Zgadzacie się?

  Janusz Strzelczyk

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Farmę wiatrową w gminie Żarki chce wybudować prywatna spółka. Planuje postawienie około 30 wiatraków na jurajskich wzgórzach. Zacznie od postawienia wieży do pomiaru siły wiatru w tych okolicach.
  Chcą zabudować Jurę wiatrakami. Zgadzacie się?

  ©arc

  - Farma wiatrowa miałaby powstać w okolicach wsi Przybynów, Jaroszowiec i Zaborze - informuje Katarzyna Kulińska-Pluta z Urzędu Miasta i Gminy w Żarkach. - Taką lokalizację zaproponowała nam firma. Aby można było stawiać wiatraki, potrzebne są zmiany w planie zagospodarowania terenu.

  To środek Jury Krakowsko-Częstochowskiej i można się spodziewać protestów ekologów. Gmina Żarki to kolejny teren w regionie częstochowskim, którym zainteresowane są firmy budujące farmy wiatrowe. Największe zainteresowanie jest powiatem kłobuckim, gdzie w gminach Krzepice, Lipie, Opatów spółka z udziałem kapitału francuskiego prowadzi rozmowy z rolnikami i władzami samorządowymi. W gminie Lipie spółka wyliczyła, że gmina z tytułu opłat za działanie farmy wiatrowej zarobi rocznie około miliona złotych. Część rolników jest jednak sceptyczna.

  - Wiatraki stanęłyby w miejscu zagrażającym rozwojowi naszej wsi - mówi Bożena Kotas z Szyszkowa.
  Wiatraki budzą kontrowersje m.in. z powodu infradźwięków, emitowanych przez łopaty wirników, niesłyszalne dla człowieka. - Nie jestem przeciwnikiem wiatraków. Jestem zwolennikiem stawiania ich tam, gdzie są zasadne ekonomicznie, nieszkodliwe dla środowiska i akceptowalne społecznie - twierdzi Henryk Wojciechowski z Instytutu Energoelektryki Politechniki Wrocławskiej, naukowiec monitorujący budowę farm wiatrowych.

  Firmy kuszą proponowaną ceną za dzierżawę gruntu pod wiatraki. Za wydzierżawienie jednego hektara ziemi pod wiatrak mogą zaproponować każdemu rolnikowi około 4 tys. euro na rok.

  W Polsce jeszcze raczkujemy w produkcji energii elektrycznej z wiatru.

  Moc zainstalowana w energetyce wiatrowej w Polsce to 1181 MW (dane z początku 2011 r. Urzędu Regulacji Energetyki). Łącznie w Polsce jest 415 koncesjonowanych turbin wiatrowych. Nasycenie elektrowniami wiatrowymi w Polsce należy do najniższych w Europie. Moc zainstalowana w energetyce wiatrowej na mieszkańca to 0,012 kW (łącznie z wiatrakami na platformach morskich), a na km kw. lądu przypada 1,44 kW. W energetyce wiatrowej na świecie zainstalowanych jest ok. 94 tys. MW. Największym rynkiem są Niemcy z mocą zainstalowaną 22 247 MW, następnie USA z blisko 17 tys. MW. Trzecie miejsce zajmuje Hiszpania z 15 145 MW. Energia z wiatru zapewnia ponad 20 proc. zapotrzebowania na energię w Danii, 9 proc. w Hiszpanii, 7 w Niemczech. W Polsce 0,96 procenta. W całej Unii
  3,3 proc.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wiatraki prądotwórcze na jurze

   M.Bandura (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 25 / 25

   Tak zgadzamy się na budowe elektrowni wiatrowych.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   energia odnawialna

   bandura (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 37 / 25

   Jestem za budową elektrowni wiatrowych.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama