Ważne
  Znalazł się słynny obraz Kossaka skradziony 22 lata temu...

  Znalazł się słynny obraz Kossaka skradziony 22 lata temu [WIDEO]

  Łukasz Klimaniec

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Po 22 latach od kradzieży w Górkach Wielkich jeden z obrazów Wojciecha Kossaka odnalazł się w Bydgoszczy.
  Skradziony autoportret Kossaka został odnaleziony

  Skradziony autoportret Kossaka został odnaleziony ©policja.pl

  Wspaniale, że ten obraz nie został zniszczony - przyznaje z ulgą Irena Adamczyk, kierownik działu sztuki Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie. Dokładnie 22 lata od głośnej kradzieży w Muzeum Zofii Kossak w Górkach Wielkich odnalazł się jeden z zabranych wówczas obrazów - "Autoportret" Wojciecha Kossaka, namalowany przez artystę w 1924 roku.  Po kradzieży, do jakiej doszło w czerwcu 1993 roku, dotąd odnaleziono tylko cztery z 12 skradzionych dzieł. Piąty obraz "wypłynął" w dość nieprzewidywalnych okolicznościach. Nadkom. Maciej Daszkiewicz z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy przyznaje, że sprawa ujrzała światło dzienne, gdy mieszkaniec Bydgoszczy kupił ten obraz na jednej z giełd w Warszawie.

  - Mężczyzna nie był świadomy, co posiada, więc zgłosił się do rzeczoznawcy - biegłego sądowego z Bydgoszczy, by ten wycenił obraz. Wtedy usłyszał, że to oryginał, który skradziono 22 lata temu - mówi policjant.

  Nabywca obrazu poprosił rzeczoznawcę o oświadczenie, że dzieło wróci do prawowitych właścicieli. Biegły poinformował policję.
  - Przejęliśmy obraz. Dzieło trafiło do muzeum w Bydgoszczy, by było przechowywane we właściwych warunkach - wyjaśnia nadkom. Daszkiewicz.

  Irena Adamczyk z Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie, nie kryje satysfakcji z odnalezienia "Autoportretu" Kossaka.
  - Bardzo się cieszymy. Często bywa, że takie dzieła po prostu przepadają. Obraz wzbogaci ekspozycję i zbiory w muzeum Zofii Kossak - mówi. Jej zdaniem możliwe, że obrazy zmieniały właścicieli. Niewykluczone, że ich nabywcy nie byli świadomi, że to dzieła kradzione. - Ktoś, kto ma tę wiedzę, nie wypuści dzieła na rynek - uważa.

  CZYTAJ TAKŻE:
  Skradziony autoportret Kossaka odnaleziony po 22 latach

  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama