Gimnazjaliści z Bielska-Białej znów najlepsi w województwie...

  Gimnazjaliści z Bielska-Białej znów najlepsi w województwie [MAPA]

  Katarzyna Domagała-Szymonek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Tak z zadaniami z matematyki poradzili sobie uczniowie z miast i powiatów regionu
  1/2
  przejdź do galerii

  Tak z zadaniami z matematyki poradzili sobie uczniowie z miast i powiatów regionu ©grafika: Marek Michalski / żródło: oke.jaworzno.pl

  Praca szkół, doskonała motywacja uczniów i wychowanie przez rodziców - oto elementy sukcesu uczniów z Bielska-Białej.
  Wczoraj Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Jaworznie podała szczegółowe wyniki egzaminu gimnazjalnego - z podziałem na powiaty i miasta. W Śląskiem zaskoczenia nie było. Po raz kolejny na wyżyny edukacyjne wspięli się uczniowie z Bielska-Białej. Najsłabsze wyniki uzyskali z kolei gimnazjaliści w Siemianowicach Śląskich. W porównaniu do zeszłorocznych wyników uczniowie w całym województwie uzyskali mniejszą liczbę punktów z języka polskiego i przedmiotów przyrodniczych. Za to historia i wiedza o społeczeństwie oraz matematyka poszły im lepiej. Podobnie jak rok temu wypadł język angielski.

  Przyroda i języki obce

  O tym, że przedmioty przyrodnicze wypadną uczniom gorzej niż rok temu, Ewa Szczerbetka, nauczycielka biologii z Miejskiego Gimnazjum nr 4 w Knurowie, wiedziała już chwilę po zakończeniu kwietniowego egzaminu.


  - Spodziewałam się słabszych wyników, ale nie aż tak - komentuje nauczycielka. - Uczniowie wychodząc z sal narzekali, że zadania z chemii były wyjątkowo trudne w tym roku. Widzę, że nie tylko z tego przedmiotu - dodaje nauczycielka. Przyznaje, że dziwi ją to. Porównując bowiem tegoroczne zadania z tymi z lat ubiegłych, nie zauważyła, aby były trudniejsze. - W moim przekonaniu uczniowie powinni je rozwiązać bez większych problemów, przynajmniej z zakresu biologii - dodaje.

  Wyniki pokazują, że najmocniejszą stroną naszych uczniów są języki obce. Na przykład w Katowicach średni wynik z języka francuskiego wyniósł aż 95,27 proc. pkt. Dużo lepiej niż średnia krajowa wypadli też uczniowie, którzy decydowali się zdawać poziom rozszerzony z języka niemieckiego, np. w Chorzowie (rozszerzenie z niemieckiego zdawały... dwie osoby) uzyskano aż 94 proc. pkt. - Do egzaminu na poziomie rozszerzonym podchodzą uczniowie, którzy są pewni swojej wiedzy, stąd tak dobre wyniki - komentuje Iwona Cieślar, nauczycielka historii z Gimnazjum nr 9 w Bytomiu, gdzie rozszerzenie z niemieckiego zdawał jeden uczeń.

  Bez względu na przedmiot pewne jest, że uczniowie z Bielska-Białej znajdą się, jeśli nie na pierwszym miejscu, to przynajmniej w czołówce najlepszych. Dzieje się tak już od lat i od lat zastanawiamy się dlaczego.

  - Rzeczywiście coś musi być w tym regionie. Od 2002 roku, kiedy został wprowadzony egzamin gimnazjalny Bielsko i okolice wypada na nim bardzo dobrze. Na tak dobre wyniki z pewnością składa się wiele czynników - uważa Roman Dziedzic, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Jaworznie. - Jest to praca szkół, doskonała motywacja uczniów do nauki czy wychowanie przez rodziców.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Partnerzy

   • Wyższa Szkoła Planowania Strategicznego
   • Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach
   • Wyższa Szkoła Medyczna w Sosnowcu
   • Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej
   • Medan Szkoła farmaceutyczna
   • Górnośląska Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama