Rusza Kwiecień Kultury Żydowskiej

  Rusza Kwiecień Kultury Żydowskiej

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Zachodni

  Rusza Kwiecień Kultury Żydowskiej

  ©Tydzień Kultury Żydowskiej

  Wydarzenia, które odbędą się w ramach startującego dziś "Kwietnia Kultury Żydowskiej" mają przybliżyć problem ratowania dziedzictwa Żydów, upamiętnić mniejszość żydowską, a także opowiedzieć o pięknej kulturze i tradycji.
  Rusza Kwiecień Kultury Żydowskiej

  ©Tydzień Kultury Żydowskiej

  Biblioteka Śląska, Fundacja Brama Cukermana, Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów oraz Włodzimierz Kac zapraszają na "Kwiecień z kulturą żydowską", czyli miesiąc wydarzeń związanych z dziedzictwem żydowskim województwa śląskiego: wycieczki, wystawy, warsztaty dla dzieci, wykłady, spotkania i koncert Raphaela Rogińskiego.

  Organizatorzy chcą, aby mieszkańcy dowiedzieli się o pracy jaką wykonują ludzie, najczęściej pasjonaci, na rzecz zachowania dziedzictwa żydowskiego w regionie.
  Wydarzenia, które odbędą się w kwietniu (głównie w Katowicach) mają przybliżyć problem ratowania tegoż dziedzictwa, upamiętnić mniejszość żydowską, a także mają opowiedzieć o pięknej, dumnej kulturze i tradycji.

  Startujący dziś festiwal zostanie zainaugurowany koncertem gitarzysty Raphaela Rogińskiego, który przyjedzie do Katowic z najnowszym projektem inspirowanym muzyką wykonywaną do kukiełkowych teatrzyków ulicznych jakie powstawały na żydowskie święto Purim. 13 kwietnia organizacje pozarządowe pochwalą sie swoim dorobkiem w zakresie ratowania dziedzictwa żydowskiego.

  Będzie poważnie (wykład Dariusza Walerjańskiego - 18 kwietnia), tanecznie (zespół Klezmer - 18 kwietnia), turystycznie (żydowski Będzin 28 kwietnia), książkowo (spotkanie z Agnieszką Tuszyńską, autorką książki "Oskarżona Wiera Gran"-26 kwietnia), a nawet słodko - degustacja tradycyjnych receptur żydowskich w czekoladzie (Słodka Manufaktura Leona 11 i 13 kwietnia!). Szczegółowy program znajduje się tutaj.

  "Kwiecień Kultury Żydowskiej" to pierwszy festiwal w naszym województwie, który zintegruje kilkanaście organizacji zajmujących sie ratowaniem żydowskiego dziedzictwa w jednym miejscu i o jednej porze.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo