Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dąbrowa Górnicza: w mieście ma zniknąć prawie tysiąc drzew, w zamian posadzą 330 nowych

P. Sobierajski
W tym roku drzewa zniknęły i zostały przycięte między innymi na ulicy Wojska Polskiego
W tym roku drzewa zniknęły i zostały przycięte między innymi na ulicy Wojska Polskiego PAS
Co prawda za oknami drzewa i krzewy mienią się teraz zielenią, ale jak bumerang powraca temat wycinki drzew i krzewów na terenie naszego miasta. Nie zawsze bowiem propozycje miasta, czy też spółdzielni mieszkaniowych zgodne są z oczekiwaniami mieszkańców. Ci zazwyczaj woleliby, by ziele ni i kolorowych krzewów było jak najwięcej, zwłaszcza, że wszędzie dominuje raczej beton i szara kostka. Jak zatem sytuacja wygląda w tym roku? Gdzie drzewa zniknęły, a gdzie pojawią się w zamian tak zwane nasadzenia zastępcze?

Drzewa zniknęły m.in. z ul. Wojska Polskiego. - W wyniku licznych monitów mieszkańców ul. Wojska Polskiego pracownik Wydziału Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej przeprowadził przegląd drzew. W jego wyniku zakwalifikowanych do usunięcia było w sumie osiem drzew. Sześć z nich było pochylonych, stwarzając zagrożenie w ruchu pieszym i kołowym. Jedno z drzew było obumarłe, a kolejne odznaczało się znacznym posuszem i było odchylone od pionu. Ze względu na duże zagęszczenie roślinności, jaka pozostała na tym terenie nie ma możliwości nasadzenia nowych drzew czy krzewów - tłumaczy Iwona Dalach, zastępca naczelnika Wydziału Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej UM.

Od stycznia do marca 2015 r. usunięto na terenie gminy 397 drzew, a łącznie (z terenami Skarbu Państwa) zakwalifikowane zostały 983 drzewa. W więkoszości stwarzające zagrożenie lub obumarłe. W roku bieżącym na terenie Dąbrowy Górniczej zostanie natomiast nasadzonych 330 drzew liściastych oraz 42 krzewy, zgodnie z obowiązkiem nałożonym na gminę decyzjami zezwalającymi na usunięcie drzew. - Nasadzenia dokonywane są w zależności od możliwości technicznych, związanych z uzbrojeniem terenów w sieci doprowadzające media do budynków mieszkalnych oraz w związku z planowanymi inwestycjami - wyjaśnia Iwona Dalach.

- Obok kontroli drzewostanu większość drzew usuwanych jest na wniosek mieszkańców. Po wyznaczeniu przez Samorządowego Kolegium Odwoławcze w Katowicach organu zastępczego do wydania zezwolenia na usunięcie drzew - Wydział Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej kieruje do niego odpowiedni wniosek. Przedstawiciel organu zastępczego przeprowadza oględziny wnioskowanych drzew w terenie w celu podjęcia decyzji o zasadności ich usunięcia. Po wizji wystawiana jest odpowiednia decyzja administracyjna, a następnie zgodnie z jej zapisami realizowane są prace związane z wycinką drzew i nowymi nasadzeniami - dodaje.


*BURZOWA MAPA POLSKI ONLINE Gdzie jest burza i przygotuj się [RADAR BURZOWY]
*Tak wygląda certyfikowany dom pasywny w Bielsku-Białej. Ogrzewanie to tylko 400 zł rocznie
*Przepisy drogowe od 18 maja 2015: 50 km/h + odebranie prawa jazdy
*Samochód staranował w przystanek w Chorzowie. Kobieta w szpitalu
*Śląsk Plus. Górny Śląsk jest piękny ZDJĘCIA INTERAKTYWNE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!