Bramki na A4: opłaty za jazdę od Gliwic do Wrocławia

Bramki na A4: opłaty za jazdę od Gliwic do Wrocławia

Joanna Heler

Dziennik Zachodni

Aktualizacja:

Dziennik Zachodni

Bramki na A4: opłaty za jazdę od Gliwic do Wrocławia
Wiadomo już, że wyznaczony na styczeń przyszłego roku termin wprowadzenia odpłatności na autostradzie A4 do Wrocławia nie zostanie przesunięty. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zaczęła właśnie budować na Śląsku system poboru opłat. Przy wjeździe na A4 przy ul. Rybnickiej w Gliwicach (na węźle Bojków) drogowcy już zwężają drogę, by postawić tu bramkę. Kolejne takie punkty na trasie znajdą się przy węzłach Ostropa oraz Kleszczów, a w drugim kierunku - w okolicy węzła Gliwice-Sośnica.
Bramki na A4: opłaty za jazdę od Gliwic do Wrocławia
Ale bez obaw! Postawienie bramek na wjazdach nie oznacza, że rząd wycofał się z obietnic darmowej A4 w ruchu lokalnym. W punktach tych będą bowiem wydawane tzw. bilety zerowe. "Zerówki" otrzymają wszyscy kierowcy, niezależnie od tego, czy są ze Śląska czy z innych regionów Polski.


- Wjeżdżając na A4 dostaniemy bilet i dopiero zjeżdżając z autostrady zostanie naliczona opłata zgodna z liczbą przejechanych kilometrów. Bilety pozwolą więc na sprawdzenie, gdzie kierowca faktycznie włączył się do ruchu - mówi Dorota Marzyńska, rzecznik katowickiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Odcinek przebiegający przez Gliwice objęty będzie tzw. stawką zerową. Opłata naliczana będzie od Kleszczowa, nawet jeśli na A4 faktycznie wjedziemy np. na węźle Bojków.

DOŁĄCZ DO GRUPY: DARMOWE AUTOSTRADY NA ŚLĄSKU

Jadąc z Wrocławia do Krakowa dostaniemy bilet wjeżdżając na A4 i rozliczymy się z niego na tzw. placu poboru opłat w rejonie węzła Gliwice-Sośnica. Kolejne bramki napotkamy w Brzęczkowicach, tak jak do tej pory. System ten nie dotyczy samochodów ciężarowych i autobusów. Te zostaną objęte elektronicznym systemem poboru opłat od 1 lipca 2011 roku.

Wiadomo już, że za jazdę A4 do Wrocławia zapłacimy 20 groszy za kilometr. Jak twierdzi Mikołaj Karpiński, rzecznik Ministerstwa Infrastruktury, ceny są niższe od opłat pobieranych na odcinkach koncesyjnych i porównywalne ze średnimi stawkami europejskimi. Przykładowo na zarządzanej przez akcjonariuszy A4 od Katowic do Krakowa podróż wyniesie nas 26 groszy za kilometr. Tyle samo zapłacimy jadąc A2.

Z kolei bilety zerowe to rozwiązanie wymuszone przez obowiązujące przepisy. Jak wyjaśniają w centrali GDDKiA, zgodnie z prawem autostrady w Polsce są płatne.

Wprowadzenie biletu zerowego to odpowiedź GDDKiA na słuszne żądania mieszkańców Gliwic i władz miasta, domagających się zwolnienia z opłat za korzystanie z części autostrady. Tej, która dla gliwiczan jest południową obwodnicą miasta.

Prawo prawem, ale kierowcy już oczyma wyobraźni widzą kolejki ustawiające się przed wydającymi "zerówki" punktami. Przy dużym natężeniu ruchu może to postawić pod znakiem zapytania sens korzystania z autostrady w ruchu lokalnym. Niewykluczone więc, że w tej sytuacji część kierowców zdecyduje się jednak podróżować po centrum miasta.

CZYTAJ WIĘCEJ O AKCJI A1 ZA DARMO

Komentarze (7)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Odlot rozumu

Fryderyk (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 32 / 24

Takie durne opłaty mogą wymyślić tylko Polacy. Mój samochód spala 5 l benzyny na 100 km jeżeli pomnożymy to razy cenę litra, powiedzmy 5,20 zł to otrzymujemy kwotę 26 zł za 100 km, czyli 26 groszy...rozwiń całość

Takie durne opłaty mogą wymyślić tylko Polacy. Mój samochód spala 5 l benzyny na 100 km jeżeli pomnożymy to razy cenę litra, powiedzmy 5,20 zł to otrzymujemy kwotę 26 zł za 100 km, czyli 26 groszy za kilometr. Jeżeli mam za "przyjemność" jazdy autostradą dopłacić kolejne 20 groszy to ja rezygnuję z jazdy autostradą, wstaję godzinę wcześniej i jadę do Wrocławia innymi drogami, też dojadę, a będzie taniej. Polecałbym ten sposób innym użytkownikom dróg, może wtedy idea polskich autostrad splajtuje, a tego kto wymyślił tego typu opłaty powinno się zamknąć. Jak już nie lepiej było wprowadzić winiety jak w Republice Czeskiej i Austrii? Popieram wobec tego Witka i szofera.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
bramki na A4

Gliwczanin (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 56 / 55

Zakaz wjazdu do GLIWIC CIEZAROWEK i FRANKIEWCZA

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
drogi krajowe też płatne !!!

kierowca- krzyś (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 38 / 54

a co !!! same CUDA !!! głosujcie dalej na tuska i PO to mało że autem od świętawyjedziecie to do gara nie będziecie mieli co włożyć !!! wstręnne .... !!!!!!!!!

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
polskie autostrady

jm55 (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 156 / 112

to po to Polska dostala 85 % dotacji na budowe autostrad,zeby teraz okradac tych kierowcow unijnych-stac panstwo polskie tylko na takie zlodziejstwo???

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
zdzierstwo

Witek (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 87 / 94

Dobrze ze oprocz autostrad sa jeszcze drogi lokalne i z tych bede korzystal.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
bramki to podstawa

szofer (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 102 / 89

Jedzie sobie człowiek samochodem przez Europę, mija Austrię, Czechy, wjeżdża do Polski, nie dość, że zaczyna się jazda w korkach, po dziurach, przez kolizyjne skrzyżowania z liczbą fotoradarów...rozwiń całość

Jedzie sobie człowiek samochodem przez Europę, mija Austrię, Czechy, wjeżdża do Polski, nie dość, że zaczyna się jazda w korkach, po dziurach, przez kolizyjne skrzyżowania z liczbą fotoradarów równą liczbie znaków drogowych, to za kilkadziesiąt kilometrów napotyka na "wagen halt" i myto, bo kawałek drogi o wyższym standardzie jest tutaj takim luksusem, że zwykła winietka przecież nie wystarczy. Musi być bramka. Francja takie ustrojstwo wprowadziła parędziesiąt lat temu. To jest rozwiązanie z czasów zimnej wojny a nie z XXI w. Pazerność to, cynizm, czy zwykła, rodzima głupota. Może tak musi z jakiś tajemniczych powodów po prostu być, tylko my, szarzy obywatele tego z własnej tępoty nie rozumiemy.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
W tym kraju robi się wszysko zgodnie z prawem

jorg (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 46 / 34

żeby wykończyć człowieka finansowo.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

DZ poleca

Wideo