Jaworznianie będą się bratać z Chińczykami. Władze miasta...

  Jaworznianie będą się bratać z Chińczykami. Władze miasta jadą negocjować

  Anna Zielonka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Jaworznianie będą się bratać z Chińczykami. Władze miasta jadą negocjować
  Czy Jaworzno będzie partnerem chińskiego Yiwu? Władze miasta wybierają się do Chin w czerwcu
  Jaworznianie będą się bratać z Chińczykami. Władze miasta jadą negocjować
  Jaworznianin, Chińczyk - dwa bratanki? Już niedługo taki scenariusz może się ziścić. Władze Jaworzna zastanawiają się bowiem nad podjęciem partnerskiej współpracy z mieszkańcami chińskiego miasta Yiwu, określanego jako jedno z największych na świecie centrów handlu hurtowego.

  Jaworzno ma już dwa inne miasta partnerskie - Karwinę w Czechach i Szigethalom na Węgrzech.
  Współpraca z chińską miejscowością jednak kusi, tym bardziej że w Jaworznie od roku działa z powodzeniem chińska hala, w której po cenach hurtowych sprzedaje się azjatyckie produkty.

  Pod koniec czerwca, na tak zwane rozpoznanie terenu, do Chin polecą dwaj prezydenci (Paweł Silbert i jego zastępca Dariusz Starzycki), pełnomocnik do spraw rozwoju Krzysztof Ciemniewski, przewodniczący Rady Miejskiej Paweł Bańkowski i jej wiceprzewodniczący Paweł Kaczmarczyk.

  Delegacja dostała pisemne zaproszenie już pod koniec stycznia tego roku na Chińskie Międzynarodowe Targi Turystyki, które odbędą się od 24 do 27 czerwca.

  - Otrzymaliśmy zapewnienie, że koszty podróży do Chin i zakwaterowania zostaną pokryte przez miasto Yiwu i przez Polskie Stowarzyszenie Chińczyków - mówi Paweł Silbert.

  Ma nadzieję, że wizyta w Chinach pomoże zgłębić wiedzę o chińskiej polityce, sytuacji ekonomicznej, prawnej i kulturalnej. Dopiero wtedy władze Jaworzna zdecydują się, czy warto nawiązać bliższą współpracę z Chińczykami. Jest nawet mowa o... wymianie młodzieży.

  Pierwsze rozmowy o partnerskiej współpracy rozpoczęły się w sierpniu ubiegłego roku, w miesiąc po otwarciu Chińskiego Centrum Handlu Hurtowego w Jeleniu. W Jaworznie gościł wówczas wiceprezydent miasta Yiwu. To właśnie on zaprosił władze Jaworzna do siebie.


  Inni partnerzy


  Miasta naszego regionu też mają partnerów z dalekich krajów. Przykładem jest Sosnowiec, który nawiązał partnerską współpracę z Casablanką w Afryce. Z kolei Katowice nawiązują kontakty z miastem Mobile w Stanach Zjednoczonych, Bielsko-Biała z Acco w Izraelu, Shijiazhuang w Chinach, Rancagua w Chile.

  Częstochowa współpracuje z Betlejem w Autonomii Palestyńskiej i Nazaretem w Izraelu,
  a Rybnik współpracuje z Newtownabbey w Irlandii Północnej.

  Rozmowa z Rajmundem Żelewskim z Polsko- Chińskiej Izby Gospodarczej w Warszawie


  Czy Jaworzno jest atrakcyjnym gospodarczo terenem inwestycyjnym dla Chin?
  Jeżeli jest tylko rozwinięta jakaś infrastruktura, to każde miasto może być atrakcyjne. Jednak Jaworzno w Chinach nawet nie byłoby gminą.

  A w co głównie inwestują Chińczycy w Polsce?
  Przede wszystkim w elektronikę, głównie w Żyrardowie czy Radomiu. Często proponujemy władzom miast wyjazdy np. na targi Cift. Na tych targach wystawia się ponad 100 państw. Często ludziom wydaje się, że tyle załatwili i są zadowoleni z wyjazdu, a potem weryfikuje to rzeczywistość, z której nic nie wynika. Dla Chin przynależność do izb jest obligatoryjna, dlatego warto wybrać się z nami. Mamy bardzo duże doświadczenie, którego brak samorządom lokalnym.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama