Dla wiernych i księży

  Dla wiernych i księży

  Violetta Gradek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Z ks. Józefem Klochem, rzecznikiem Episkopatu Polski rozmawia Violetta Gradek
  Czy polscy biskupi chcą kadencyjności proboszczów?

  Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski i biskupi diecezjalni obradujący na Jasnej Górze opowiedzieli się za kadencyjnością proboszczów. Są zdania, by wypracować projekt, który określiłby warunki tej kadencyjności. Ale muszą to poprzedzić dyskusje z samymi księżmi, radami kapłańskimi w diecezjach, biskupami pomocniczymi. Ostateczną decyzję podejmie zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski.
  Później dekret trafi do Stolicy Apostolskiej, która zapoznana się z tymi przepisami. I dopiero później wejdzie w życie. Czas potrzebny do przygotowania tego dokumentu jest przeznaczony na dyskusje.

  Po co biskupi chcą wprowadzić kadencyjność proboszczów?

  Potrzebujemy nowego stylu myślenia u księży i wiernych, że coś ma swój kres. Ta zmiana nie jest wymierzona przeciwko komukolwiek, ale ma być wprowadzona dla dobra parafii i samych duchownych. Biskupi podkreślają, że kadencyjność nie będzie panaceum na wszystkie problemy w poszczególnych diecezjach.

  Ile miałaby trwać kadencja? Czy mogłaby być przedłużana?

  Trzeba dyskusji, rozwagi i namysłu, ile taka kadencja miałaby trwać. Trzeba brać pod uwagę wszystkie aspekty. Czas trwania kadencji to temat jednej z dłuższych dyskusji biskupów. Najlepszym rozwiązaniem będzie okres między 5 a 7 lat, ale z możliwością przedłużenia. Ważny jest aspekt duszpasterski kadencyjności. Biskupi zwracali uwagę, że choć Polska obfituje w powołania kapłańskie, inna sytuacja jest na południu kraju, gdzie księży jest wielu, a inna na północy, gdzie nie ma wystarczającej liczby duchownych.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama