Katowice: Świąteczny tramwaj Muzeum Śląskiego

  Katowice: Świąteczny tramwaj Muzeum Śląskiego

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Zachodni

  Muzeum Śląskie w Katowicach po raz kolejny w okresie wielkanocnym zaprasza na świąteczną przejażdżkę zabytkowym tramwajem. Mobilną wystawę będziemy mogli zobaczyć w Bytomiu, Katowicach, Chorzowie, Rudzie Śląskiej i Zabrzu, a także w Sosnowcu, Dąbrowie Górniczej, Będzinie i Czeladzi.
  Na przygotowanej w tramwaju ekspozycji w okresie od 12 do 26 kwietnia zobaczyć będzie można, jak świętowano Wielkanoc na Śląsku i w Zagłębiu.

  Jest to już szósta edycja ekspozycji prezentowanej w dodatkowym mobilnym oddziale Muzeum Śląskiego. Celem przedsięwzięcia jest przekonanie mieszkańców regionu do bezpośredniego, otwartego obcowania ze sztuką i kulturą mającą korzenie w codziennym życiu, tradycyjnych obrzędach i zwyczajach ludowych.
  Wystawa skierowana jest nie tylko do zainteresowanych obyczajowością, historią i zwyczajami Wielkiej Nocy, lecz także do osób, które w ferworze przedświątecznego szaleństwa będą mogły zatrzymać się na chwilę, wyciszyć i poczuć atmosferę świąt.

  Poprzednie edycje "Świątecznej jazdy..." od pierwszej chwili zostały ciepło przyjęte przez mieszkańców regionu, którzy chętnie w rodzinnym towarzystwie podróżowali muzealnym tramwajem. Podczas pierwszej akcji wystawę zwiedziło 1 600 osób, podczas ostatniej około 5 000.

  Ekspozycja zaprezentuje zwyczaje wielkanocne charakterystyczne dla regionu Śląska i Zagłębia, pokaże, które tradycje są wspólne, a które różnią mieszkańców województwa. Przybliży także świętowanie Wielkanocy przez wyznawców prawosławia. W tym roku święta wielkanocne przypadają w tym samym czasie zarówno dla wyznawców religii katolickiej, jak i prawosławia. Na wystawie zaprezentowane zostaną ikony, rzeźby oraz fotografie archiwalne.

  Przejazd tramwajem jest bezpłatny.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama