Czytelnicy portalu dziennikzachodni.pl i DZ ocenili pracę...

  Czytelnicy portalu dziennikzachodni.pl i DZ ocenili pracę posłów i senatorów

  Sławomir Cichy

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Czytelnicy portalu dziennikzachodni.pl i DZ ocenili pracę posłów i senatorów
  1/3
  przejdź do galerii
  Niespełna cztery miesiące przed wyborami parlamentarnymi wiemy, którzy parlamentarzyści mają zagorzałą grupę zwolenników, a którzy budzą co najmniej kontrowersje albo wręcz negatywne emocje wśród wyborców
  Jak ocenić pracę parlamentarzysty w ciągu kadencji? Najprościej głosując "za" albo "przeciw" jego dotychczasowym działaniom na rzecz okręgu, regionu i kraju. "Dziennik Zachodni" oraz 17 największych gazet regionalnych w Polsce ogłosiły 5 czerwca plebiscyt na najlepszego parlamentarzystę w swoich województwach. Zamknięcie głosowania nastąpiło we wtorek, 23 czerwca, o godz. 23.59.

  Przypomnijmy zatem, że aby oddać głos na posła lub senatora, Czytelnicy DZ i internauci portalu dziennikzachodni.pl mogli wybrać jeden z trzech sposobów. Głosować można było za pomocą SMS-ów, poprzez facebookowy profil "Dziennika Zachodniego", albo tradycyjnie - poprzez kliknięcie na naszej stronie dziennikzachodni.pl

  Jeśli ocena pracy parlamentarzysty była pozytywna, Czytelnicy i Internauci oddawali głos na "TAK". Jeśli ocena była negatywna, głosowali na "NIE". W ten sposób powstał swoisty ranking poparcia działań naszych posłów i senatorów. Miejsce w rankingu najlepszych, najbardziej skutecznych parlamentarzystów, wynikało z różnicy głosów na "TAK" i na "NIE".

  Największą liczbę 21.410 głosów zdobył senator PO Jarosław Lasecki, ale ponieważ oprócz nich było 1.096 negatywnych, ostatecznie zwyciężył liczbą 20.314 głosów pozytywnych. Drugie miejsce w rankingu należy do senatora PO Andrzeja Szewińskie-go; trzecie miejsce zajęła posłanka PO Mirosława Nykiel.

  O tym, jak ważny jest nie tylko pozytywny elektorat i wyborcy popierający kandydata, ale także jak najmniej osób żywiących negatywne emocje wobec konkretnego posła lub senatora, najdotkliwiej przekonał się w naszym plebiscycie poseł PiS Grzegorz Tobiszowski. Zdobył sporo, bo 9.639 głosów na "TAK". Gdyby były liczone tylko one, zająłby wysokie drugie miejsce w rankingu, wyprzedzając senatora Szewińskiego. Niestety, prócz głosów poparcia, aż 7.955 było mu przeciwnych, co ostatecznie sprawiło, że zajął dopiero 16. miejsce w rankingu.

  Okazało się też, że jest spora grupa posłów, którzy nie budzą żadnych emocji wśród wyborców, albo zwyczajnie nie dali się poznać w ciągu czterech lat pracy na Wiejskiej, toteż nie zdobyli zbyt wielu głosów na "TAK" i na "NIE". Przykładem może być posłanka PO Aleksandra Trybuś-Cieślar. Ale są także tacy, którzy jedynie lokalnie wstrząsają opinią publiczną . Tu wypada wymienić posłankę PO, byłą minister edukacji, Krystynę Szumilas.

  Kto odnotował najsłabsze wyniki? Zapraszamy do lektury rankingu, który w całości publikujemy obok. Być może inaczej ustawilibyście Państwo kolejność na liście?

  Oto zwycięzca plebiscytu "Dziennika Zachodniego": senator PO Jarosław Lasecki: 20.314 głosów

  Rozmowa z Jarosławem Laseckim, senatorem z okręgu wyborczego nr 68 obejmującego powiaty: częstochowski, kłobucki, lubliniecki, myszkowski, zwycięzcą plebiscytu na najlepszego parlamentarzystę naszego regionu.

  Gratuluję. Sukces jest spektakularny. Wygrał pan ze sporą przewagą nad zajmującym drugie miejsce senatorem Andrzejem Szewińskim, a jednocześnie zebrał pan relatywnie niewiele opinii negatywnych, co nie wszystkim posłom i senatorom się udało.
  Dziękuję za oddane głosy na mnie i to zarówno tym, którzy zdecydowali się być na "tak", jak i tym, którzy byli przeciwnego zdania. Należę bowiem do osób, które potrafią przyjąć krytykę, ale jednocześnie szanują odrębne zdanie i tych, którzy je wypowiadają. Sukces odnosi się wówczas, kiedy potrafi się współpracować z osobami o szerokim spektrum poglądów. Najważniejsze przecież jest to, by rozmawiać i starać się przekonać oponentów do własnych racji. Mnie często się to udaje.

  To jest właśnie recepta na sukces nie tylko w rankingach i plebiscytach, ale i w polityce?
  Uważam, że polityka z założenia jest dla tych, którzy chcą pracować na rzecz innych. Jeśli jest drogą do czynienia dobra, to drobne złośliwości, hejty w sieci czy nawet poważne kłody rzucane pod nogi nie są powodem, by z niej zrezygnować. Należy patrzeć w przyszłość i realizować cele, jakie sobie wyznaczyliśmy dla dobra ogółu.


  *BURZOWA MAPA POLSKI ONLINE Gdzie jest burza i przygotuj się [RADAR BURZOWY]
  *Tak wygląda certyfikowany dom pasywny w Bielsku-Białej. Ogrzewanie to tylko 400 zł rocznie
  *Przepisy drogowe od 18 maja 2015: 50 km/h + odebranie prawa jazdy
  *Samochód staranował w przystanek w Chorzowie. Kobieta w szpitalu
  *Śląsk Plus. Górny Śląsk jest piękny ZDJĘCIA INTERAKTYWNE

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama