Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomyślmy: 4 idee dla Śląskiego. Politykom pod rozwagę [DEBATA DZ]

Redakcja
Sławomir Cichy
Sławomir Cichy arc.
Wybory za pasem. Stwórzmy katalog spraw ważnych dla naszego województwa. Politycy dostaną ściągawkę. To od nas zależy, co politycy zrobią z naszym regionem. Od Pani, Pana i Pana, od Czytelników i dziennikarzy. Trzeba o tym rozmawiać. Nie możemy wszystkiego oddać politykom. Dziś zaczynamy. Warto.

Idea 1. Ludzie. Najważniejsi? Ty, ja, my, elity, obywatelskość. Zastanawia się red. Marcin Zasada

Ludzie? My. Nie węgiel, nie autostrady, nie tradycje. My jesteśmy najważniejszym kapitałem województwa śląskiego - od jego zurbanizowanych i uprzemysłowionych obszarów po rolnicze wsie i beskidzkie kurorty. Więc nasza jakość życia: z pracą i perspektywami, w dobrze urządzonej i zarządzanej przestrzeni, z którą czujemy więź, z politycznymi i lokalnymi elitami, którym powierzamy to zarządzanie - to coraz częściej suma argumentów, które decydują o takim, a nie innym miejscu zamieszkania. To dlatego ta pierwsza z 4 idei dla regionu, o których dziś zaczynamy dyskutować, jest ideą kluczową, "master ideą". Ona jest naszym celem, przy której 3 pozostałe stanowią środki konieczne do osiągnięcia tego celu, bardzo istotne, rzecz jasna. Mówiąc o ludziach, mówimy o nas samych z osobna i o wspólnotach, które tworzymy. Oto najważniejsze zagadnienia, które poruszać będziemy w szczegółowej dyskusji.

Idea 1. Ludzie. Czytaj więcej...

Idea 2. Tożsamość. Ona kształtuje świat wartości. Wokół jakich idei powinniśmy budować regionalną wspólnotę? Jedno jest pewne: można zacząć od poszanowania różnorodności. Dyskutuje red. Agata Pustułka

Tożsamość, czyli identyfikacja. Z wartością, ideą, językiem. Rodzi wspólnotę. Popatrzmy, z jaką wspólnotą mamy do czynienia tu i teraz. Województwo śląskie rodziło się w wielkich bólach, bo połączono ogień z wodą, a potem polano smołą. - Zrobiliście to po śląsku, żeby nie powiedzieć po niemiecku - tak na degradację Bielska-Białej zareagowała ówczesna posłanka Grażyna Staniszewska. Podobnie oceniono to w Sosnowcu i Częstochowie. Czy dziś, po 18 latach istnienia województwa na mapie, można mówić o wspólnej regionalnej tożsamości - rozumianej jako dążenie do osiągania wspólnych celów? I tak, i nie. Za sprawą najbardziej świadomych swojej tożsamości Ślązaków mamy do czynienia z budzeniem się lokalnych społeczności. Powinniśmy zrobić wszystko, by proces ten wyszedł nam na dobre. Wszystkim. Ale jak to zrobić?

Idea 2. Tożsamość. Czytaj więcej...

Idea 3. Metropolia. Grać w drużynie. Dyskusję poprowadzi red. Michał Wroński

Metropolia. Nie, nie taka, o jakiej myślimy, przypominając sobie urzędnicze twory, z których działalności niewiele wynika. Nie taka, której towarzyszą latami jałowe, upolitycznione dyskusje o ustawie. Metropolia - w naszym, być może minimalistycznym rozumieniu tego słowa - ma być organizmem miejskim zarządzanym w taki sposób, który odpowiada na wyzwania współczesnego świata i który sprawia, że mieszkańcom żyje się po prostu wygodniej (dlatego ów temat nie ogranicza się tylko do miast aglomeracji, ale ważny jest też dla Rybnika czy Bielska-Białej). Tylko tyle i aż tyle. To pierwsze założenie tej dyskusji. Drugie natomiast jest takie, że aby takie zarządzanie wdrożyć, trzeba bardziej liczyć na siebie niż na zasiadających w Sejmie polityków. Jeśli w końcu sprawią nam prezent i doczekamy się sensownych rozwiązań ustawowych, będzie to dodatkowy bonus dla nas. A na razie zdiagnozujmy stojące przed nami wyzwania.

Idea 3. Metropolia. Czytaj więcej...

Idea 4. Przyszłość. To dziś decydujemy o tym, jaka będzie. Rozważa red. Sławomir Cichy

Ludzie, tożsamość, metropolia, to ważne idee budujące teraźniejszość. Jednak aby mieć szansę na dyskusję o zmieniających się priorytetach w regionie, trzeba dać sobie taką szansę, mając jasny pomysł na funkcjonowanie Śląskiego za 10, 20, 50 lat.

Bez względu na to, jak bardzo będziemy starać się zaklinać rzeczywistość i powtarzać, że węgiel jest i pozostanie podstawą polskiej gospodarki i energetyki, nie ma wątpliwości, że w pierwszej kolejności, by tak się działo, konieczny jest pomysł na dalsze funkcjonowanie sektora - czy to poprzez jego prywatyzację, czy jasne zasady funkcjonowania spółek węglowych.

Idea 4. Przyszłość. Czytaj więcej...

Rada Ekspertów wesprze nas mądrym słowem, komentarzem, analizą. Zgodzili się w niej uczestniczyć:

  • prof. Genowefa Grabowska
  • dr Małgorzata Myśliwiec
  • prof. Wiesław Banyś
  • prof. Adam Bartoszek
  • prof. Przemysław Jałowiecki
  • dr Jerzy Markowski
  • prof. Tomasz Nawrocki
  • dr Robert Pyka
  • prof. Tadeusz Sławek
  • prof. Zbigniew Kadłubek
  • dr hab. Robert Krzysztofik
  • prof. Tomasz Pietrzykowski

"4 idee dla Śląskiego" są na Facebooku i Twitterze.

Dyskutujcie z autorami, dyskutujcie z redakcją DZ:
Facebook
4 Idee dla Śląskiego

Twitter
@4ideeslaskie


*BURZOWA MAPA POLSKI ONLINE Gdzie jest burza i przygotuj się [RADAR BURZOWY]
*Tak wygląda certyfikowany dom pasywny w Bielsku-Białej. Ogrzewanie to tylko 400 zł rocznie
*Przepisy drogowe od 18 maja 2015: 50 km/h + odebranie prawa jazdy
*Samochód staranował w przystanek w Chorzowie. Kobieta w szpitalu
*Śląsk Plus. Górny Śląsk jest piękny ZDJĘCIA INTERAKTYWNE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!