Mamy ustawę śmieciową, a nadal toniemy w śmieciach

  Mamy ustawę śmieciową, a nadal toniemy w śmieciach

  A. Zielonka, P. Sobierajski

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  1 lipca miną dwa lata od momentu, gdy gminy stały się właścicielami naszych śmieci. Raport NIK: nowy system jest niewydolny.
  NIK: W ciągu dwóch lat nie zlikwidowano problemu śmieci

  NIK: W ciągu dwóch lat nie zlikwidowano problemu śmieci ©Piotr Krzyżanowski

  To, na co natrafili ostatnio strażnicy leśni z Nadleśnictwa Siewierz, wprawiło ich w prawdziwe zdumienie. W lesie Bienia w Dąbrowie Górniczej, na granicy dzielnic Tucznawa i Ząbkowice, ktoś wyrzucił dwie wywrotki odpadów poprodukcyjnych. To dwie ogromne hałdy resztek butów i materiałów służących do ich produkcji. Jak udało nam się ustalić, podobne zdarzenia miały też miejsce w lasach na terenie kilku innych miejscowości w województwie śląskim.

  Dzikie wysypiska między drzewami

  Lasy są, niestety, wciąż zaśmiecane, ale to, co zastaliśmy na miejscu, to rzeczywiście przykry widok - mówi Mariusz Kowalski, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Siewierz.
  - Około 50, 60 metrów sześciennych odpadów, takich jak tworzywa sztuczne, zelówki, wyściółka wykorzystywana przy produkcji butów, części obuwia. Na to znalezisko natrafił miejscowy leśniczy, potem patrol straży leśnej zabezpieczył całość, wykonaliśmy dokumentację, także fotograficzną i sprawę przekazaliśmy policji - dodaje.

  Dąbrowscy policjanci są już na tropie tego, kto mógł pozbyć się tych odpadów.

  - Prowadzone jest postępowanie, na razie w sprawie popełnionego wykroczenia. Wśród porzuconych rzeczy znajdują się adresy kilku firm, metki, wskazujące na to, skąd mogą pochodzić te śmieci. Przesłuchujemy świadków. Wiele wskazuje na to, że uda się ustalić sprawców tego czynu - mówi Mariusz Miszczyk, rzecznik dąbrowskiej policji.

  Jak udało nam się nieoficjalnie ustalić, chodzi o kilka firm z województwa śląskiego, m.in. spod Częstochowy oraz z okolic Kroczyc.

  Przypadek z Dąbrowy Górniczej idealnie wpisuje się w spostrzeżenia Najwyższej Izby Kontroli, która nie pozostawiła suchej nitki na nowej polityce śmieciowej. A ta od prawie dwóch lat obowiązuje w całej Polsce. To właśnie 1 lipca 2013 roku każda polska gmina stała się właścicielem śmieci, które produkują jej mieszkańcy. System miał przede wszystkim ograniczyć liczbę dzikich wysypisk i zachęcić Polaków, aby nie wyrzucali śmieci do lasu i na łąki, tylko pozbywali się ich w legalny sposób.

  Śmieci nie ubyło, zmienił się tylko ich rodzaj

  Według NIK-u - nie wyszło. Mało tego, zdaniem kontrolerów, żaden z punktów nowej ustawy nie został w pełni zrealizowany, a Polacy nie zmienili swoich przyzwyczajeń. Bo liczba dzikich wysypisk wciąż rośnie, a na pewno się nie zmniejszyła. Zmienił się jedynie rodzaj śmieci. Mniej jest tych zmieszanych, domowych (odpadki, obierki, opakowania po produktach czy kosmetykach), ale więcej "tematycznych", czyli jednego rodzaju - np. gruzu i innych materiałów pochodzących z remontów.

  Przykładów nie trzeba daleko szukać. Z dzikimi wysypiskami wciąż walczy na przykład Sosnowiec, który uruchomił nawet specjalny numer telefonu dla mieszkańców. Jeśli natkną się na górę śmieci, mogą zadzwonić i wskazać to miejsce.

  - Od czasu uruchomienia tego numeru, a było to końcem marca tego roku, odebraliśmy już ponad 214 telefonów - przyznaje Rafał Łysy, rzecznik Urzędu Miejskiego w Sosnowcu.

  Podkreśla jednocześnie, że dzikich wysypisk w Sosnowcu nie przybywa, ale to nie dlatego, że nowa polityka śmieciowa się sprawdziła i ludzie mniej śmiecą.

  - Po prostu my te śmieci sprzątamy, a one stale się pojawiają. Usunęliśmy już 35 śmietnisk z działek gminnych. Skuteczne są też działania Straży Miejskiej, która kontaktuje się z właścicielami prywatnych terenów i obliguje ich do uprzątnięcia śmieci - dodaje.

  Fotopułapki sposobem na śmiecących

  W lasach śmieci też jest sporo. Na szczęście, jak twierdzi Grzegorz Skurczak, inżynier nadzoru Nadleśnictwa Katowice, sytuacja z roku na rok jednak się poprawia.

  - Patrzę w perspektywie kilkunastu lat. Kiedyś lasy były bardziej zaśmiecone - podkreśla.

  Zarówno leśnicy, jak i miejskie jednostki w całym regionie walczą ze śmieciarzami na różne sposoby. Popularne stały się ostatnio tak zwane fotopułapki, które uruchamiają się, gdy wyczują ruch w danym miejscu. Na początku tego roku, właśnie dzięki takiemu urządzeniu, jaworznicka Straż Miejska zidentyfikowała osoby, które nielegalnie pozbywały się zwierzęcych odpadów, wrzucając je... do studzienki burzowej. Sprawa trafiła do sądu.

  Jak, Twoim zdaniem, walczyć z dzikimi wysypiskami? Wypowiedz się


  *BURZOWA MAPA POLSKI ONLINE Gdzie jest burza i przygotuj się [RADAR BURZOWY]
  *Tak wygląda certyfikowany dom pasywny w Bielsku-Białej. Ogrzewanie to tylko 400 zł rocznie
  *Przepisy drogowe od 18 maja 2015: 50 km/h + odebranie prawa jazdy
  *Samochód staranował w przystanek w Chorzowie. Kobieta w szpitalu
  *Śląsk Plus. Górny Śląsk jest piękny ZDJĘCIA INTERAKTYWNE

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama