Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Idea 2. Tożsamość. Ona kształtuje świat wartości. Dyskutuje red. Agata Pustułka

Agata Pustułka
Tożsamość, czyli identyfikacja. Z wartością, ideą, językiem. Rodzi wspólnotę. Popatrzmy, z jaką wspólnotą mamy do czynienia tu i teraz. Województwo śląskie rodziło się w wielkich bólach, bo połączono ogień z wodą, a potem polano smołą. - Zrobiliście to po śląsku, żeby nie powiedzieć po niemiecku - tak na degradację Bielska-Białej zareagowała ówczesna posłanka Grażyna Staniszewska. Podobnie oceniono to w Sosnowcu i Częstochowie. Czy dziś, po 18 latach istnienia województwa na mapie, można mówić o wspólnej regionalnej tożsamości - rozumianej jako dążenie do osiągania wspólnych celów? I tak, i nie. Za sprawą najbardziej świadomych swojej tożsamości Ślązaków mamy do czynienia z budzeniem się lokalnych społeczności. Powinniśmy zrobić wszystko, by proces ten wyszedł nam na dobre. Wszystkim. Ale jak to zrobić?

Idea 2. Tożsamość. Ona kształtuje świat wartości. Wokół jakich idei powinniśmy budować regionalną wspólnotę? Jedno jest pewne: można zacząć od poszanowania różnorodności. Dyskutuje red. Agata Pustułka

Tożsamość trzeba wzmacniać, a pomoże w tym dokończenie reformy samorządowej oraz połączenie z województwem opolskim. Nie trzeba się bać Ślązaków.

Co jakiś czas powraca dyskusja o konieczności zmian granic administracyjnych, albo przynajmniej nazwy województwa. Ostatnio na... śląsko-małopolskie. A może by tę mapę rzeczywiście podrzeć i trochę poprzesuwać akcenty? Nie, żeby pozbywać się kogokolwiek. Wręcz przeciwnie - chodzi o to, żeby przygarnąć. Naturalnie województwo opolskie, które powstało z powodów politycznych, a nie historycznych. Głębszy sens może mieć współpraca w ramach "Krakowic" kolejnej idei, jaka łączy regiony różne, które mogą się jednak wzajemnie uzupełniać.

Słowo "tożsamość" w województwie kojarzy się przede wszystkim z narodowością śląską. Mieszkańcy regionu powinni się jednoczyć wokół wspólnych idei . Wokół jakich idei możemy dziś budować przyszłość? Najważniejsza to szacunek dla różnorodności. Dlatego trzeba uznać Ślązaków za mniejszość etniczną. To Ruch Autonomii Śląska, który krok po kroczku zdobywał "ziemię", wprowadził do narracji o regionie to ważne pojęcie i wzbudził niepokój swoim scenariuszem osiągnięcia autonomii w 2020 roku. Za jej łagodniejszą formę, do akceptacji przez wszystkich, uchodzi utworzenie na Śląsku metropolii.

Tylko trzeba wiedzieć, że nie będzie ona lekarstwem na całe zło i ze skansenu poprzemysłowego nie utworzy nagle doliny krzemowej.

Akcja wywołała reakcję i obudzenie się lokalnych ambicji w Zagłębiu, gdzie powstało Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego, czy w Bielsku-Białej, gdzie ostatnio dał o sobie znać nowy ruch CBS, czyli Częstochowa, Bielsko, Sosnowiec. Powstaje pytanie, czy różnice oraz odrębności pielęgnować i czerpać z nich siłę?

Poza Górnym Śląskiem obawiają się "śląskocentryzmu", co ma przekładać się na nierównomierny rozkład środków i finansowania inwestycji. Taka rywalizacja istnieje jednak też w ramach samej aglomeracji, np. między Katowicami a Gliwicami. Może trzeba sobie powiedzieć: jesteśmy na siebie skazani, szukajmy tego, co łączy, budujmy swoją siłę, wykorzystajmy "pozytywną energię", subregiony powinny się specjalizować i do wspólnego garnka dawać, to co mają najlepszego.

W Częstochowie czy Sosnowcu przyszłość śląskiej godki ma drugorzędne znaczenie. Dla Ślązaków to podstawa tożsamości. Przed wymarciem ochroni ją uznanie za język regionalny. Potraktujmy ją jak wspólne, regionalne dobro, a nie zamach na polskość.

Postulat uznania godki za język regionalny to postulat o charakterze i politycznym, i finansowym. Pod tym sztandarem (oraz uznania Ślązaków za mniejszość etniczną), zgromadziło się ponad 100 tysięcy osób, które podpisały się pod projektem ustawy obywatelskiej. Nie można lekceważyć tak dużej grupy społecznej. Stworzony w Instytucie Badań Regionalnych Biblioteki Śląskiej podręcznik do edukacji regionalnej, przybliża wszystkie małe ojczyzny - jak województwo długie i szerokie. Trzeba tylko chcieć sięgnąć do tej wiedzy.

Dyskutujcie z autorami, dyskutujcie z redakcją DZ:
Facebook
4 Idee dla Śląskiego

Twitter
@4ideeslaskie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!