Piekary Śląskie: Zakończenie roku szkolnego 2014/2015 w ZS 1...

  Piekary Śląskie: Zakończenie roku szkolnego 2014/2015 w ZS 1 i MSP 1 [ZDJĘCIA, WIDEO]

  Iwona Makarska

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Piekary Śląskie: Zakończenie roku szkolnego 2014/2015 w ZS 1 i MSP 1 [ZDJĘCIA, WIDEO]
  1/44
  przejdź do galerii

  ©Iwona Makarska

  Nadszedł ten wymarzony dla wielu uczniów dzień. Rok szkolny 2014/2015 zakończyło dziś 5114 uczniów wszystkich szkół w Piekarach Śląskich. Otrzymali świadectwa ukończenia szkoły, a najlepsi odebrali dyplomy i nagrody. Odwiedziliśmy Zespół Szkół nr 1 i Miejską Szkołę Podstawową nr 1 w Piekarach Śląskich.
  Galowe stroje, uśmiechy na twarzach, a w rękach świadectwa szkolne. Uczniów można było dzisiaj rozpoznać wszędzie. To dla nich radosny dzień, bo pierwszy, w którym rozpoczynają się wakacje.  Rok szkolny w piątek 26 czerwca zakończył się w Piekarach Śląskich dla 2879 uczniów szkół podstawowych, 1273 gimnazjalistów oraz dla 962 uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Od samego rana byliśmy razem z młodzieżą z Zespołu Szkół nr 1.

  Punktualnie o godz. 8.30 na boisku szkolnym przy ZS nr 1 zrobiło się gwarno. Na akademię, kończącą tegoroczną naukę przybyło ponad 400 uczniów, dyrekcja, grono pedagogiczne oraz zaproszeni goście, wśród których znaleźli się m.in. prezydent Sława Umińska-Duraj oraz przedstawiciele Komendy Miejskiej Policji.

  Najzdolniejsi uczniowie odbierali dyplomy i nagrody za osiągnięcia w nauce, a także za udział w ogólnopolskich projektach, w zawodach sportowych i za aktywność społeczną. Udało nam się z nimi porozmawiać, zapytać ich o miniony rok nauki, a także o plany wakacyjne.

  - Rok szkolny minął bardzo szybko. Dopiero poznawałem szkołę. Informatyka to moja pasja - mówi Daniel Pliszka, uczeń klasy pierwszej Technikum Informatycznego. Otrzymał nagrodę z Centrum im. prof. Bronisława Geremka w ramach ogólnopolskiego projektu „Polska XX wieku”. Uczestniczył także w promocji szkoły. - Chciałbym podjąć się pracy w lipcu w firmie, z którą szkoła współpracuje. Będę mógł wpisać sobie to doświadczenie do CV, dostanę też wynagrodzenie - dodaje.

  - To był satysfakcjonujący rok. Zajęliśmy czwarte miejsce w finale konkursu „Motorola Diversity 2015”. Trzeba było przejść najpierw trudne eliminacje - opowiada Dominika Boncol z klasy trzeciej Technikum Informatycznego. Należało stworzyć m.in. algorytm oraz prezentację robota. Na wielki finał w Krakowie zaproszono 16 drużyn z całej Polski wyłonionych w trakcie eliminacji spośród 45 zgłoszonych do konkursu. - Dostałam też nagrodę za udzielanie się na praktykach. Byłam w grupie, która tworzyła oprogramowanie na Androida. Teraz odpoczynek. Wybieram się na Woodstock - mówi.

  Zespół Szkół nr 1 jest na etapie tworzenia oddziału integracyjnego, głównie z myślą o niepełnosprawnych uczniach. - Zapotrzebowanie jest duże. Mamy uczniów, którzy chętnie przychodzą i chcą się kształcić, mają większe potrzeby edukacyjne. A my to kształcenie osobom z orzeczeniem o niepełnosprawności umożliwiamy. Skorzystają na tym także pełnosprawni uczniowie, którzy muszą mieć nienaganne zachowanie oraz wysoką kulturę osobistą, by być w takiej klasie - to dla nich wyróżnienie - mówi dr Jolanta Gottwald, dyrektor ZS nr 1.

  Zawitaliśmy dziś również do Miejskiej Szkoły Podstawowej nr 1. Najmłodsi rozpoczęli swoją akademię o godz. 10. Najpierw zostały dzieciom zostały wręczone wyróżnienia. Otrzymali je też rodzice, którzy mimo pracy i codziennych obowiązków towarzyszyli swoim dzieciom i włączali się w życie szkoły. Następnie uczniowie śpiewali wakacyjne piosenki oraz z przejęciem mówiły wierszyki. Dumni ze swoich pociech byli rodzice, ale też nauczyciele, oglądający efekty swojej całorocznej pracy.

  Szkoła wręczyła redakcji Dziennika Zachodniego podziękowanie za tegoroczną współpracę oraz statuetkę dla „Przyjaciela MSP 1", co nas bardzo cieszy.

  Z piekarskimi uczniami ponownie spotkamy się dopiero we wrześniu, kiedy znów staną w progach swoich szkół i rozpoczną kolejny rok zmagań.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   odp

   hanka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Ktoś korzystał już z tej akcji media expert z kasą za dobre oceny na koniec roku? opłaca się iść i pokazywać im świadectwo??

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama